Domů Články Agentury CzechTrade a CzechInvest čeká v dohledné době sloučení

Agentury CzechTrade a CzechInvest čeká v dohledné době sloučení

Státní podporu exportu čeká jedna z největších změn za poslední roky. Po měsících debat se vláda konečně shodla na zásadnější reformě. Slučování bude mít na starosti ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, pod jehož úřad obě agentury nyní spadají. Na zefektivnění podpory exportu, která ročně stojí přes dvě miliardy korun, klade velký důraz hlavně premiér Andrej Babiš. Ten již dříve podobně převedl pod ministerstvo financí podíly v České exportní bance a pojišťovně EGAP, které také zřejmě čeká slučování.

Ministr Hüner byl zpočátku ke slučování orgnizací zdrženlivý

„Já jsem určitě proti spojení obou agentur nikdy nebyl. Ale nejdřív bylo nutné důkladně vyhodnotit jejich agendy a hledat činnosti, které jsou kompatibilní, prolínají se či na sebe navazují,“ uvedl pro HN Hüner.

"Rolí CzechTradu je i za pomoci padesátky zahraničních zastoupení pomoci českým firmám uspět v zahraničí. CzechInvest se naopak zaměřuje na přilákání investic do Česka, ať už jde o nové firmy či o inovace v těch stávajících. Jak by měly agentury v budoucnosti fungovat, zatím není jasné. Cílem je zjednodušit přístup a sloučit například zastoupení v zahraničí v Česku. Zvažuje se i sestěhování kanceláří do zastupitelských úřadů ministerstva zahraničních věcí, vždy podle dané destinace. Právě to má přinést velkou část z plánovaných úspor. Ušetřit se má i na nákladech za audit, právní služby či marketing. ", uvedly informaci HN.

Ministerstvo přišlo se dvěma variantami „První variantou je vznik nové agentury rozdělené na tři věcné divize – investice, podnikání a internacionalizace, tedy export do zahraničí,“ popsal možnosti Hüner.

První varianta je prý sice ideální z pohledu fungování agentury, mohla by ale ohrozit kontinuitu služeb. Pokud by se ukázala jako nerealistická, je tu možnost varianta číslo dva, kdy by byl CzechTrade převeden pod CzechInvest jako samostatná divize.
Právě rozdělení v první variantě ukazuje, jakým směrem chce MPO podporu exportu nově směrovat, kdy nová šéfka CzechInvestu Silvana Jirotková, která nastoupila před dvěma měsíci, zdůraznila, že namísto lákání obřích montoven chce, aby agentura více podporovala inovace, hi-tech firmy či start-upy.

Hüner byl i kvůli tomu jedním z iniciátorů vzniku Týmu Česko, neformálního uskupení, o čemž jsme na sereveru eGov.cz také informovali. Do Týmu Česko se zapojila kromě váýše uvedených agentur ještě Česká exportní banka a pojišťovna EGAP, Technologická agentura a Českomoravská záruční a rozvojová banka.

Zdroj: HN

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

MPO chystá strategii a nový program na podporu umělé inteligence
17.1.2019
Umělá inteligence je jednou z prioritních oblastí,...
Česká republika podpořila program Digitální Evropa
10.12.2018
Náměstek ministryně průmyslu a obchodu pro řízení sekce...
MPO zahájilo konzultace pro pokrytí ČR internetem před druhým kolem dotací
22.11.2018
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spustilo novou...
Prioritou náměstka Pilného je digitalizacea Digitální Česko, ne snižování cen dat
20.11.2018
Ivan Pilná zastával post šéfa české pobočky Microsoftu,...
Ministryně průmyslu u Babiše v nemilosti - bude nástupcem nový náměstek Pilný?
8.11.2018
Ministryně průmyslu a obchodu (MPO) Marta Nováková...

Diskuse

comments powered by Disqus