Domů Články Babiš chce mít pod přímou kontrolou Superúředníka, projde mu jeho návrh?

Babiš chce mít pod přímou kontrolou Superúředníka, projde mu jeho návrh?

Generální ředitel státní služby podřízený přímo premiérovi a omezení funkčního období náměstků, ředitelů sekcí a dalších vysokých představených ve státních úřadech na pět let. To jsou hlavní změny, které navrhuje do služebního zákona nový ministr vnitra Lubomír Metnar.

Vnitro zdůvodňuje své změny tím, že chce vytvořit předpoklady pro profesionalizaci státní služby, větší motivaci státních zaměstnanců k profesnímu rozvoji, zajistit depolitizaci a stabilizaci státní správy.

Někteří politici za ním vidí Babišovu snahu stáhnout si pod sebe většinu moci

Rychlost, s jakou v době čistek na úřadech, kterou ANO již zahájilo, přichází se zásadní změnou, považuje šéf lidovců Bělobrádek za nepřijatelnou.

Počkat se změnami služebního zákona by vláda, která včera nedostala důvěru, měla i podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky. Podle něho se dosavadní systém řízení státní služby osvědčil.

Návrh zaskočil i sociální demokratku Kateřinu Valachovou. „Jsem překvapena názorovým veletočem hnutí ANO, jehož vyjednavači v době, kdy se jednalo o původním návrhu, tvrdě právě tyto dvě věci odmítali. Nechci teď spekulovat o jejich motivaci. Ale dnešní náměstek ministra vnitra pro státní službu je prakticky nezávislý, což by pod premiérem bylo sporné,“ řekla Právu.

Podle Valachové jde především o to, aby vznikl profesionální státní aparát, který bude sloužit jakékoli vládě. „Ten se nevytvoří za rok. Ze své ministerské zkušenosti vím, že nejlepší úředníci byli ti, kteří byli deset let ve vysokých státních funkcích. Takových je málo. A když se do toho bude pořád vrtat, tak si profesionální aparát nevytvoříme nikdy,“ dodala.

Na obranu navrhovaných změn se postavil současný superúředník Josef Postránecký

Podle něho jde jen o přesun agendy státní služby z vnitra na úřad vlády.

„Je to spíše povýšení významu státní služby,“ tvrdí s tím, že žádný nový úřad nevznikne. Podle něho jde jen o delimitaci jak jeho jako šéfa, tak lidí, kteří v jeho sekci na vnitru pracují.

Postránecký obhajuje i navrhované omezení funkčního období náměstků, ředitelů sekcí, vedoucích služebních úřadů i personálních ředitelů.

„Návrh je také reakcí na kritiku o zabetonování státní správy. Tím, jak se po pěti letech budou moci obměňovat tyto pozice, tak je to nepochybně zpružnění,“ podotkl pro novinky.cz.

Zdroj: novinky.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Sčítání lidu v roce 2021 - méně údajů a využití dat z registrů
20.6.2018
Vláda se včera zabývala příštím sčítáním lidu v roce...
Česká pošta dostala pokutu za nedoručování zásilek
18.6.2018
Česká pošta dostala od Českého telekomunikačního úřadu...
Vláda zítra projedná novelu zákona o EET
12.6.2018
Ministerstvo financí předkládá na zítřejší jednání...
Firma, která nezveřejní účetní závěrku v obchodním rejstříku, možná skončí
11.6.2018
Vláda minulý týden schválila návrh, podle kterého firmy...
Vláda podle Transparency international propustila výrazně víc vysokých úředníků, než tvrdila
4.6.2018
Transparency International (TI) dlouhodobě upozorňuje...

Diskuse

comments powered by Disqus