Domů Články Babiš chce mít pod přímou kontrolou Superúředníka, projde mu jeho návrh?

Babiš chce mít pod přímou kontrolou Superúředníka, projde mu jeho návrh?

Generální ředitel státní služby podřízený přímo premiérovi a omezení funkčního období náměstků, ředitelů sekcí a dalších vysokých představených ve státních úřadech na pět let. To jsou hlavní změny, které navrhuje do služebního zákona nový ministr vnitra Lubomír Metnar.

Vnitro zdůvodňuje své změny tím, že chce vytvořit předpoklady pro profesionalizaci státní služby, větší motivaci státních zaměstnanců k profesnímu rozvoji, zajistit depolitizaci a stabilizaci státní správy.

Někteří politici za ním vidí Babišovu snahu stáhnout si pod sebe většinu moci

Rychlost, s jakou v době čistek na úřadech, kterou ANO již zahájilo, přichází se zásadní změnou, považuje šéf lidovců Bělobrádek za nepřijatelnou.

Počkat se změnami služebního zákona by vláda, která včera nedostala důvěru, měla i podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky. Podle něho se dosavadní systém řízení státní služby osvědčil.

Návrh zaskočil i sociální demokratku Kateřinu Valachovou. „Jsem překvapena názorovým veletočem hnutí ANO, jehož vyjednavači v době, kdy se jednalo o původním návrhu, tvrdě právě tyto dvě věci odmítali. Nechci teď spekulovat o jejich motivaci. Ale dnešní náměstek ministra vnitra pro státní službu je prakticky nezávislý, což by pod premiérem bylo sporné,“ řekla Právu.

Podle Valachové jde především o to, aby vznikl profesionální státní aparát, který bude sloužit jakékoli vládě. „Ten se nevytvoří za rok. Ze své ministerské zkušenosti vím, že nejlepší úředníci byli ti, kteří byli deset let ve vysokých státních funkcích. Takových je málo. A když se do toho bude pořád vrtat, tak si profesionální aparát nevytvoříme nikdy,“ dodala.

Na obranu navrhovaných změn se postavil současný superúředník Josef Postránecký

Podle něho jde jen o přesun agendy státní služby z vnitra na úřad vlády.

„Je to spíše povýšení významu státní služby,“ tvrdí s tím, že žádný nový úřad nevznikne. Podle něho jde jen o delimitaci jak jeho jako šéfa, tak lidí, kteří v jeho sekci na vnitru pracují.

Postránecký obhajuje i navrhované omezení funkčního období náměstků, ředitelů sekcí, vedoucích služebních úřadů i personálních ředitelů.

„Návrh je také reakcí na kritiku o zabetonování státní správy. Tím, jak se po pěti letech budou moci obměňovat tyto pozice, tak je to nepochybně zpružnění,“ podotkl pro novinky.cz.

Zdroj: novinky.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

MPO má za úkol zpracovat modelové příklady k implementaci GDPR
19.2.2018
Hospodařský výbor zaúkoloval ministerstvo průmyslu a...
Největšími českými slídily za rok 2017 jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu i poslanec Jiří Běhounek
16.2.2018
Výsledky třináctého ročníku Cen Velkého bratra (Big...
Babiš změnil názor, zastupitelé zřejmě získají výjimku ze zveřejňování majetku
13.2.2018
Předseda vlády Andrej Babiš jednal v pondělí 12. února...
Kvůli GDPR panuje v Česku zbytečná panika, využívají toho poradenské firmy?
8.2.2018
Veřejné instituce jsou pod tlakem poradenských firem a...
Vláda zaujala neutrální stanovisko k novele zákona o registru smluv, zůstanou výjimky pro státní firmy?
7.2.2018
Na začátku ledna předložila skupina pirátských poslanců...

Diskuse

comments powered by Disqus