Domů Články Babiš zveřejnil živností, pro které bude platit #EET, třeba vánoční trhovci budou mít výjimku

Babiš zveřejnil živností, pro které bude platit #EET, třeba vánoční trhovci budou mít výjimku

Za pouhé tři měsíce se naostro rozjede elektronická evidence tržeb. Ministerstvo financí v čele s Andrejem Babišem však až v těchto dnech dokončuje seznam živností, kterých se bude týkat. I v tomto seznamu se objeví výjimky, na něž se elektronické účtenky zatím vztahovat nebudou. Od povinnosti používat EET si tak oddechnout třeba stánkoví prodejci, kteří už počítali s tím, že svařené víno a jiné občerstvení budou během letošního adventu prodávat s elektronickou pokladnou v ruce.

Ministerstvo na poslední chvíli mění podmínky

„Přestože zákon říká, že v první fázi se elektronická evidence týká všech stravovacích služeb, z právní definice vyplývá, že tyto služby se nabízejí v nějakém ohraničeném prostoru,“ uvedla pro HN náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Stručně řečeno: od 1. prosince se EET bude týkat jen těch prodejců nápojů nebo jídel, kteří k občerstvení nabídnou i zázemí – židli či obsluhu v konkrétním podniku. Kdo tedy prodává pivo jen z okénka bez možnosti posezení, elektronickou pokladnu s připojením na internet si zatím kupovat nemusí.

Výjimka pro trhovce zaskočila i odborníky

Bývalý šéf Generálního finančního ředitelství a současný daňový odborník ve společnosti Apogeo Jiří Žežulka říká, že ministerstvo v tomto případě výrazně couvlo. „Není úplně zřejmé, jak chce dosáhnout toho, aby se do první fáze EET nedostaly stánky s občerstvením na trzích či festivalech. Podle rozdělení ekonomických činností tyto služby patří do stejné skupiny jako restaurace,“ uvedl Žežulka.
Na stánkaře, kteří prodávají občerstvení, dopadnou e-tržby až na jaře 2018, stejně jako na farmářská tržiště. Ta dostala odklad o rok. Z připravovaného seznamu navíc vyplývá, že kdo bude prodávat vlastní úrodu, e-účtenkami se nebude muset zabývat. Elektronickou pokladnou a tiskárnou se bude muset vybavit jen farmář, který bude zeleninu a ovoce přeprodávat.

Zdroj: HN

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Budou mít elektronické petice stejnou váhu jako papírové?
14.6.2019
Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednal novelu...
Senát schválil odklad e-neschopenky, čeká se už jen na podpis prezidenta
13.6.2019
Senátoři včera schválili odklad startu projektu...
Elektronickému stavebnímu deníku dala vláda naději
11.6.2019
Vláda dala včera neutrální stanovisko návrhu na změnu...
Poslanecká sněmovna dnes schválila rozšíření EET
7.6.2019
Poslanecká sněmovna poslala do Senátu návrh novely...
Ministryně Maláčová jmenovala nové náměstky, náměstkem pro ICT bude Jan Baláč
4.6.2019
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)...

Diskuse

comments powered by Disqus