Domů Články Babiš zveřejnil živností, pro které bude platit #EET, třeba vánoční trhovci budou mít výjimku

Babiš zveřejnil živností, pro které bude platit #EET, třeba vánoční trhovci budou mít výjimku

Za pouhé tři měsíce se naostro rozjede elektronická evidence tržeb. Ministerstvo financí v čele s Andrejem Babišem však až v těchto dnech dokončuje seznam živností, kterých se bude týkat. I v tomto seznamu se objeví výjimky, na něž se elektronické účtenky zatím vztahovat nebudou. Od povinnosti používat EET si tak oddechnout třeba stánkoví prodejci, kteří už počítali s tím, že svařené víno a jiné občerstvení budou během letošního adventu prodávat s elektronickou pokladnou v ruce.

Ministerstvo na poslední chvíli mění podmínky

„Přestože zákon říká, že v první fázi se elektronická evidence týká všech stravovacích služeb, z právní definice vyplývá, že tyto služby se nabízejí v nějakém ohraničeném prostoru,“ uvedla pro HN náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Stručně řečeno: od 1. prosince se EET bude týkat jen těch prodejců nápojů nebo jídel, kteří k občerstvení nabídnou i zázemí – židli či obsluhu v konkrétním podniku. Kdo tedy prodává pivo jen z okénka bez možnosti posezení, elektronickou pokladnu s připojením na internet si zatím kupovat nemusí.

Výjimka pro trhovce zaskočila i odborníky

Bývalý šéf Generálního finančního ředitelství a současný daňový odborník ve společnosti Apogeo Jiří Žežulka říká, že ministerstvo v tomto případě výrazně couvlo. „Není úplně zřejmé, jak chce dosáhnout toho, aby se do první fáze EET nedostaly stánky s občerstvením na trzích či festivalech. Podle rozdělení ekonomických činností tyto služby patří do stejné skupiny jako restaurace,“ uvedl Žežulka.
Na stánkaře, kteří prodávají občerstvení, dopadnou e-tržby až na jaře 2018, stejně jako na farmářská tržiště. Ta dostala odklad o rok. Z připravovaného seznamu navíc vyplývá, že kdo bude prodávat vlastní úrodu, e-účtenkami se nebude muset zabývat. Elektronickou pokladnou a tiskárnou se bude muset vybavit jen farmář, který bude zeleninu a ovoce přeprodávat.

Zdroj: HN

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Garanční výbor podpořil zákon o právu na digitální služby
10.9.2019
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému...
Ministerstvo financí připravilo návrh zákona o digitální dani
5.9.2019
Vláda od Ministerstva financí obdržela návrh na...
Přípravy na spuštění projektu elektronické neschopenky podle MPSV pokračují
5.9.2019
Datum spuštění projektu elektronické neschopenky...
MPO a MF představily živnostenský balíček, která má i díky elektronizaci usnadnit život podnikatelů
2.9.2019
Živnostenský balíček, který usnadní život malým a...
Huawei vyhrála tendr ministerstva financí, navzdory varování NÚKIB
29.8.2019
Společnost Huawei přes českého partnera Huatech...

Diskuse

comments powered by Disqus