Domů Články Berňáci pokutují, nestíhají řešit správní řízení u #EET, vyhodnotili zatím jen 4 % případů

Berňáci pokutují, nestíhají řešit správní řízení u #EET, vyhodnotili zatím jen 4 % případů

Přestože v rámci elektronické evidence tržeb (EET) už bylo vydáno přes tisíc pokut, další tisíce případů se stále řeší ve správním řízení, a některé již i přes půl roku. Podle finanční správy je důvodem to, že jde o novou agendu a úředníci si teprve vymezují určitá pravidla a zásady, dle kterých mají postupovat. Zlepší se práce úředníků, kterou aktivně propagoval a také zaváděl Andrej Babiš?

EET byla spuštěna před 8 měsíci a za tu dobu úřady provedly 45 790 kontrol, přičemž v 6339 případech zjistily pochybení. Finanční správa doposud ale rozdala „jen“ 919 pokut, a to v celkové částce 7 237 800 korun. Ve správním řízení pak úřady doposud vydaly 114 rozhodnutí o pokutě v celkové výši 1 769 000 korun, dalších 3126 správních řízení ale ještě probíhá a úředníci v nich stále nerozhodli. Celkově tak finanční správa zatím ukončila pouze necelá 4 % případů, které ve správním řízení v souvislosti s EET řeší.

Je EET pro úředníky stále nová agenda?

Podle Petry Petlachové, mluvčí Generálního finančního ředitelství, může za nízký počet vydaných rozhodnutí především fakt, že jde o novou agendu a úředníci se s ní teprve seznamují. Dočasný zvýšený počet neukončených správních řízení je daný tím, že se pro úředníky, kteří rozhodují o pokutách za porušení EET, jedná o novou agendu, která se na úřadech teprve rozbíhá. Při rozhodování zejména prvních případů si musí úředníci vymezit určitá pravidla, zásady, správní uvážení pro rozhodování a to vše zabere více času, než když se jedná o rozhodovací činnost dle již nastavených pravidel z minulosti, uvedla pro Echo24 Petra Petlachová.

Zdroj: podnikatel.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Ministerstvo financí předložilo do připomínkového řízení novelu zákona o EET
16.3.2018
Ministerstvo financí předložilo do vnějšího...
Zavedení EET pro advokáty nebo řemeslníky se opět odkládá o další rok
12.3.2018
Ministryně financí Alena Schillerová plánuje dotáhnout...
Jen zlomek podnikatelů využil zrušení EET u plateb kartou, které umožnil Ústavní soud
8.3.2018
Prvního března začala platit nařízení Ústavního soudu,...
Úlevy v EET: drobní podnikatelé budou místo pokladen vydávat papírové účtenky ministerstva
26.2.2018
Podnikatelé s nízkými příjmy, kteří zároveň nejsou...
Další vlny EET se zpozdí minimálně o rok
21.2.2018
Rozšiřování elektronické evidence tržeb (EET), která...

Diskuse

comments powered by Disqus