Domů Články Berňáci pokutují, nestíhají řešit správní řízení u #EET, vyhodnotili zatím jen 4 % případů

Berňáci pokutují, nestíhají řešit správní řízení u #EET, vyhodnotili zatím jen 4 % případů

Přestože v rámci elektronické evidence tržeb (EET) už bylo vydáno přes tisíc pokut, další tisíce případů se stále řeší ve správním řízení, a některé již i přes půl roku. Podle finanční správy je důvodem to, že jde o novou agendu a úředníci si teprve vymezují určitá pravidla a zásady, dle kterých mají postupovat. Zlepší se práce úředníků, kterou aktivně propagoval a také zaváděl Andrej Babiš?

EET byla spuštěna před 8 měsíci a za tu dobu úřady provedly 45 790 kontrol, přičemž v 6339 případech zjistily pochybení. Finanční správa doposud ale rozdala „jen“ 919 pokut, a to v celkové částce 7 237 800 korun. Ve správním řízení pak úřady doposud vydaly 114 rozhodnutí o pokutě v celkové výši 1 769 000 korun, dalších 3126 správních řízení ale ještě probíhá a úředníci v nich stále nerozhodli. Celkově tak finanční správa zatím ukončila pouze necelá 4 % případů, které ve správním řízení v souvislosti s EET řeší.

Je EET pro úředníky stále nová agenda?

Podle Petry Petlachové, mluvčí Generálního finančního ředitelství, může za nízký počet vydaných rozhodnutí především fakt, že jde o novou agendu a úředníci se s ní teprve seznamují. Dočasný zvýšený počet neukončených správních řízení je daný tím, že se pro úředníky, kteří rozhodují o pokutách za porušení EET, jedná o novou agendu, která se na úřadech teprve rozbíhá. Při rozhodování zejména prvních případů si musí úředníci vymezit určitá pravidla, zásady, správní uvážení pro rozhodování a to vše zabere více času, než když se jedná o rozhodovací činnost dle již nastavených pravidel z minulosti, uvedla pro Echo24 Petra Petlachová.

Zdroj: podnikatel.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Babiš plánuje vytvořit zmocněnce pro IT, bude jím šéf Státní pokladny centra sdílených služeb?
14.12.2017
Nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO) jako jednu z...
Účtenkovka bude mít minimálně další tři slosování
13.12.2017
Účtenkovka je hra Ministerstva financí, ve které se...
Nová adeptka na ministryni financí Schillerová chce do 2 let daně online
11.12.2017
Prezident Miloš Zeman se v pátek v Lánech sešel s...
Návrh Senátu: Živnostníci s obratem do 750 tisíc by měli mít výjimku z EET
8.12.2017
Senátoři ve čtvrtek schválili doporučení vládě, aby...
Základní kámen loterijního zákona nefunguje, registr hráčů jen tak nebude
5.12.2017
Nový loterijní zákon platí už téměř rok, ale...

Diskuse

comments powered by Disqus