Domů Články České dráhy se obávají, že by CHAPS koupila konkurence - nabízí 400 milionů

České dráhy se obávají, že by CHAPS koupila konkurence - nabízí 400 milionů

Osobní doprava Českých drah stojí a padá se systémy společnosti Chaps. Proto chce firmu zhruba za 400 milionů koupit.Chaps je veřejnosti známý hlavně jako poskytovatel systému IDOS, přes který řada lidí vyhledává jízdní řády. Částka, za kterou hodlá státní železniční dopravce technologickou firmu koupit, se však zdá kritikům příliš vysoká. A mezi kritiky je i ministr dopravy Ťok.

Chaps je veřejnosti známý hlavně jako poskytovatel systému IDOS, zajišťuje pro ČD další webové aplikace

Aplikace IDOS je šak pro České dráhy dráhy nezajímavá. Firmě už 15 let svěřují ČD náročnější úkoly. V současnosti se bez programů této softwarové společnosti neobejde prodej lístků na pokladnách, rezervace, funkce zákaznických karet ani e-shop. Celá osobní doprava stojí na systémech této technologické společnosti a téměř každý cestující s nimi,. Svou cenu má i 90 hlavně IT zaměstnanců.

Zisk Chaps dosahuje 40 milionl ročně

Firma Chaps v posledních pěti letech dosáhla provozního zisku kolem 40 milionů korun za rok, prodejní cena by tak byla v oboru nadstandardní. I to je důvodem, proč chce ministr Ťok počkat až na další vládu, aby akvizici prověřila a případně ji zastavila. "Dráhy si nechaly na ocenění Chapsu vypracovat posudek u společnosti Cyrrus Corporate Finance. Jeho správnost si pak nechaly ověřit od znalců z firmy Statista. Výsledné ocenění není známé, pravděpodobně se nebude příliš odlišovat od zmíněné částky 400 milionů, což je vnitropodnikový úvěr, který dozorčí rada na nákup schválila. Detaily posudku, stejně jako účetnictví Chapsu, ale zůstávají tajné", uvedl server HN.

"Pro České dráhy jde o strategický krok. Chaps pro nás provozuje a vyvíjí klíčové systémy pro odbavení zákazníků a je na prodej. Buď jej koupíme my a získáme licence a zdrojové kódy aplikací pro odbavení našich zákazníků, nebo jej koupí jiný zájemce, kterých je podle našich informací několik," vysvětlil pro HN Miroslav Kopecký, předseda představenstva ČD − Informační Systémy, dceřiné společnosti drah, která má právě technologické projekty na starosti.

Zdroj: HN

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Válka o tendr na mýto nabírá na obrátkách, nejvíce agresivní je současný dodavatel Kapsch
13.11.2017
Obří soutěž o správu českého mýta za 29 miliard...
Všichni čtyři uchazeči pokračují v tendru o mýtné za desítky miliard
3.11.2017
Ministerstvo dopravy vyzvalo všechny zájemce o dodávku...
Stanice měření emisí budou od prosince fotografovat všechny kontrolované vozy
1.11.2017
Stanice pro měření emisí budou mít od 1. prosince...
Dcera Českých drah koupila za stovky milionů firmu Chaps
25.10.2017
Tři dny po volbách dokončila dceřiná společnost Českých...
Antimonopolní úřad znovu zahájil správní řízení kvůli mýtným branám
16.10.2017
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil...

Diskuse

comments powered by Disqus