Domů Články České dráhy se obávají, že by CHAPS koupila konkurence - nabízí 400 milionů

České dráhy se obávají, že by CHAPS koupila konkurence - nabízí 400 milionů

Osobní doprava Českých drah stojí a padá se systémy společnosti Chaps. Proto chce firmu zhruba za 400 milionů koupit.Chaps je veřejnosti známý hlavně jako poskytovatel systému IDOS, přes který řada lidí vyhledává jízdní řády. Částka, za kterou hodlá státní železniční dopravce technologickou firmu koupit, se však zdá kritikům příliš vysoká. A mezi kritiky je i ministr dopravy Ťok.

Chaps je veřejnosti známý hlavně jako poskytovatel systému IDOS, zajišťuje pro ČD další webové aplikace

Aplikace IDOS je šak pro České dráhy dráhy nezajímavá. Firmě už 15 let svěřují ČD náročnější úkoly. V současnosti se bez programů této softwarové společnosti neobejde prodej lístků na pokladnách, rezervace, funkce zákaznických karet ani e-shop. Celá osobní doprava stojí na systémech této technologické společnosti a téměř každý cestující s nimi,. Svou cenu má i 90 hlavně IT zaměstnanců.

Zisk Chaps dosahuje 40 milionl ročně

Firma Chaps v posledních pěti letech dosáhla provozního zisku kolem 40 milionů korun za rok, prodejní cena by tak byla v oboru nadstandardní. I to je důvodem, proč chce ministr Ťok počkat až na další vládu, aby akvizici prověřila a případně ji zastavila. "Dráhy si nechaly na ocenění Chapsu vypracovat posudek u společnosti Cyrrus Corporate Finance. Jeho správnost si pak nechaly ověřit od znalců z firmy Statista. Výsledné ocenění není známé, pravděpodobně se nebude příliš odlišovat od zmíněné částky 400 milionů, což je vnitropodnikový úvěr, který dozorčí rada na nákup schválila. Detaily posudku, stejně jako účetnictví Chapsu, ale zůstávají tajné", uvedl server HN.

"Pro České dráhy jde o strategický krok. Chaps pro nás provozuje a vyvíjí klíčové systémy pro odbavení zákazníků a je na prodej. Buď jej koupíme my a získáme licence a zdrojové kódy aplikací pro odbavení našich zákazníků, nebo jej koupí jiný zájemce, kterých je podle našich informací několik," vysvětlil pro HN Miroslav Kopecký, předseda představenstva ČD − Informační Systémy, dceřiné společnosti drah, která má právě technologické projekty na starosti.

Zdroj: HN

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Pokuta pro CHAPS byla snížena, bylo porušeno "jen" národní právo
23.1.2018
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)...
Tendr na mýto Babiš podrží, i přes protesty hejtmanů z ANO
22.1.2018
Minulýá týden došel premiérovi dopis od prezidenta...
Zrušení tendru by podle Ťoka ohrozilo výběr mýta
10.1.2018
Ministr dopravy Dan Ťok odmítá požadavek dopravců a...
Náklady na mýtný systém jsou podle NKÚ příliš vysoké
9.1.2018
Skoro třetinu peněz vybraných v Česku v letech 2007 až...
Kraje a obce chtějí zrušení či aspoň upravit mýtný tendr
8.1.2018
Kraje a obce vyzývají ministerstvo dopravy, aby zrušilo...

Diskuse

comments powered by Disqus