Domů Články České dráhy se obávají, že by CHAPS koupila konkurence - nabízí 400 milionů

České dráhy se obávají, že by CHAPS koupila konkurence - nabízí 400 milionů

Osobní doprava Českých drah stojí a padá se systémy společnosti Chaps. Proto chce firmu zhruba za 400 milionů koupit.Chaps je veřejnosti známý hlavně jako poskytovatel systému IDOS, přes který řada lidí vyhledává jízdní řády. Částka, za kterou hodlá státní železniční dopravce technologickou firmu koupit, se však zdá kritikům příliš vysoká. A mezi kritiky je i ministr dopravy Ťok.

Chaps je veřejnosti známý hlavně jako poskytovatel systému IDOS, zajišťuje pro ČD další webové aplikace

Aplikace IDOS je šak pro České dráhy dráhy nezajímavá. Firmě už 15 let svěřují ČD náročnější úkoly. V současnosti se bez programů této softwarové společnosti neobejde prodej lístků na pokladnách, rezervace, funkce zákaznických karet ani e-shop. Celá osobní doprava stojí na systémech této technologické společnosti a téměř každý cestující s nimi,. Svou cenu má i 90 hlavně IT zaměstnanců.

Zisk Chaps dosahuje 40 milionl ročně

Firma Chaps v posledních pěti letech dosáhla provozního zisku kolem 40 milionů korun za rok, prodejní cena by tak byla v oboru nadstandardní. I to je důvodem, proč chce ministr Ťok počkat až na další vládu, aby akvizici prověřila a případně ji zastavila. "Dráhy si nechaly na ocenění Chapsu vypracovat posudek u společnosti Cyrrus Corporate Finance. Jeho správnost si pak nechaly ověřit od znalců z firmy Statista. Výsledné ocenění není známé, pravděpodobně se nebude příliš odlišovat od zmíněné částky 400 milionů, což je vnitropodnikový úvěr, který dozorčí rada na nákup schválila. Detaily posudku, stejně jako účetnictví Chapsu, ale zůstávají tajné", uvedl server HN.

"Pro České dráhy jde o strategický krok. Chaps pro nás provozuje a vyvíjí klíčové systémy pro odbavení zákazníků a je na prodej. Buď jej koupíme my a získáme licence a zdrojové kódy aplikací pro odbavení našich zákazníků, nebo jej koupí jiný zájemce, kterých je podle našich informací několik," vysvětlil pro HN Miroslav Kopecký, předseda představenstva ČD − Informační Systémy, dceřiné společnosti drah, která má právě technologické projekty na starosti.

Zdroj: HN

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Ministr dopravy Ťok oznámil úkoly pro svého nástupce
7.9.2017
Podle ministra Dana Ťoka je pro další období potřeba...
NFPK si stěžuje u antimonopolného úřadu, že mýtný tendr porušuje zákon
31.8.2017
Nadační fond proti korupci (NFPK) pozorně sleduje...
Do soutěže na mýtný systém po roce 2019 se přihlásili čtyři uchazeči
29.8.2017
Do soutěže na provozovatele mýtného systému na českých...
Ministerstvo dopravy už zná zájemce o tendr na správu mýtného za 29 miliard
25.8.2017
Do včerejšího dne, do čtvrtečního odpoledne měli...
Francouzský velvyslanec: Tendr na mýtné zvýhodňuje Kapsch, Ťok vidí za dopisem tlak konkurence
21.8.2017
Zadávací podmínky soutěže za zhruba 29 miliard korun...

Diskuse

comments powered by Disqus