Domů Články Česko chce dotáhnout ztrátu v eHealth, ministerstvo najme nové úředníky

Česko chce dotáhnout ztrátu v eHealth, ministerstvo najme nové úředníky

Na zatím nedostatečnou digitalizaci zdravotnictví v ČR mimo jiné letos zareagovalo ministerstvo zdravotnictví posílením stavů. Chce zdvojnásobit počet svých specialistů na eHealth. Odbor informatiky na ministerstvu měl ještě letos na jaře jen deset pracovních míst. Během rok 2018 by ale jejich počet mohl vzrůst na 25.

„Ministerstvo zdravotnictví úspěšně žádalo o rozšíření o dvanáct systemizovaných služebních míst, která bude potřeba obsadit novými pracovníky,“ uvedla pro E15 mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová. Už dříve přibyla na stejném odboru tři pracovní místa převedená z odboru evropských záležitostí. Úředníci na nich mají na starost evropské dotace na strategické řízení rozvoje eHealth.

Připravuje se vznik Národního centra elektronického zdravotnictví a Útvat hlavního architekta

Národní strategie elektronického zdravotnictví do roku 2020 byla schválena v listopadu 2016. Letos v září pak ministerstvo zdravotnictvízveřejnilo akční plán elektronizace. Jeho součástí například je, že by do roku 2020 mělo fungovat propojení poskytovatelů zdravotní péče tak, aby si mohli vyměňovat data ze zdravotní dokumentace pacienta.

Podle plánů by mělo na ministerstvu vzniknout Národní centrum elektronického zdravotnictví a Útvar hlavního architekta. Mají mít na starost koordinaci rozvoje elektronizace zdravotnictví z centrální úrovně a také zajištění studií proveditelnosti elektronizace.

Obsazení nových míst může ovšem být problém. Dnes má ministerstvo zdravotnictví v odboru informatiky třináct pracovních míst, z toho tři jsou neobsazená.
Ministerstvo zdravotnictví dlouhodobě uvádí nedostatek lidí jako důvod, proč elektronizace zdravotnictví v Česku vázne a chybějí jí centrální pravidla. „Je to personálně poddimenzované,“ řekl podle informací E15 na jaře ministerský náměstek Tom Philipp.

Zdroj: E15

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Jaký názor má nový kandidát na ministra zdravtnictví na zavádění eReceptů?
13.12.2017
Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch je jedním z...
Senát chce protlačit dvouletý odklad pro zavedení e-receptů
7.12.2017
Elektronické recepty by podle Senátu měly nahradit...
eRecept: Pro pacienty se od 1. ledna 2018 nic nezmění
4.12.2017
Všichni pacienti, kteří preferují současnou podobu...
ČLK podá trestní oznámení kvůli zavádění eReceptů
22.11.2017
Česká lékařská komora (ČLK) podá trestní oznámení na...
Nástupce zdravotní knížky IZIP je spuštěn, za službu se musí platit
10.11.2017
Do ostrého provozu byl spuštěn nástupce elektronické...

Diskuse

comments powered by Disqus