Domů Články Česko se posouvá vzhůru v hodnocení otevřených dat ve veřejné správě

Česko se posouvá vzhůru v hodnocení otevřených dat ve veřejné správě

Už třetí výroční konference k tematice otevřených dat „Otevřená data ve veřejné správě 2018“ se uskutečnila 2. listopadu 2018 v Praze. Akce se konala v rámci projektu Implementace strategií v oblasti otevřených dat II, který se zaměřuje na podporu institucí české veřejné správy právě v oblasti otevřených dat. V rámci evropského hodnocení digitalizace veřejných služeb The Digital Economy and Society Index (DESI) za rok 2017 zaznamenala Česká republika v oblasti národních strategií otevřených dat největší posun ze všech členských zemí, z 33,3 % v roce 2015 na 87,9 % v roce 2016 a na 96,3 % v roce 2017.

Před dvěma lety se nám podařilo zakotvit do českého právního řádu definici otevřených dat a povinnost jejich publikace formou nařízení vlády, včetně Národního katalogu otevřených dat. O tom, že nezpomalujeme, svědčí i to, že jsme letos novelizovali seznam informací zveřejňovaných jako otevřená data. Tato novela rozšiřuje seznam povinně zveřejňovaných datových sad na celkových dvacet čtyři,“ sdělil k novinkám v legislativě náměstek Strouhal.

Česko mezi fast-trackers

Naše domácí úspěchy v oblasti otevřených dat dokládá i posun České republiky v  mezinárodním hodnocení Evropské komise „Open Data Maturity in Europe“ do druhé nejlepší skupiny v Evropě, tzv. fast-tracker. V té se nacházíme společně s dalšími dynamicky se rozvíjejícími zeměmi, jako Estonskem, Švédskem nebo Dánskem. V rámci evropského hodnocení digitalizace veřejných služeb The Digital Economy and Society Index (DESI) za rok 2017 zaznamenala Česká republika v oblasti národních strategií otevřených dat největší posun ze všech členských zemí, z 33,3 % v roce 2015 na 87,9 % v roce 2016 a na 96,3 % v roce 2017.

Ministerstvo vnitra od roku 2017 realizovalo 56 školení a workshopů a dvě konference k tématu otevřených dat po celé ČR. Celkově se těchto vzdělávacích akcí zúčastnilo 396 účastníků. V rámci školení, workshopů a dalších konzultací Ministerstvo vnitra podpořilo při publikaci otevřených dat přes 69 institucí.

Zdroj: mvcr.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Poštou Partner to nekončí, pošte se chce zbavit i doručování
16.11.2018
Česká pošta chce vedle převádění poboček na partnerské...
Skončí s novým vedením Chytrá Praha a Chytré Lavičky?
15.11.2018
Nová koalice, která se chystá převzít vládu nad Prahou,...
Vláda jednala o přípravě vybudování cloudového řešení pro celou veřejnou správu
15.11.2018
tátní správa by jej měla povinně využívat do dvou a půl...
Stát bude platit za mýto i na úsecích, kde se nebude vybírat
9.11.2018
Česko bude platit novému správci mýta i za úseky, kde...
Změní se způsob přihlašování k datovým schránkám?
7.11.2018
Dosavadní způsoby přihlašování k datovým schránkám mají...

Diskuse

comments powered by Disqus