Domů Články Česko se posouvá vzhůru v hodnocení otevřených dat ve veřejné správě

Česko se posouvá vzhůru v hodnocení otevřených dat ve veřejné správě

Už třetí výroční konference k tematice otevřených dat „Otevřená data ve veřejné správě 2018“ se uskutečnila 2. listopadu 2018 v Praze. Akce se konala v rámci projektu Implementace strategií v oblasti otevřených dat II, který se zaměřuje na podporu institucí české veřejné správy právě v oblasti otevřených dat. V rámci evropského hodnocení digitalizace veřejných služeb The Digital Economy and Society Index (DESI) za rok 2017 zaznamenala Česká republika v oblasti národních strategií otevřených dat největší posun ze všech členských zemí, z 33,3 % v roce 2015 na 87,9 % v roce 2016 a na 96,3 % v roce 2017.

Před dvěma lety se nám podařilo zakotvit do českého právního řádu definici otevřených dat a povinnost jejich publikace formou nařízení vlády, včetně Národního katalogu otevřených dat. O tom, že nezpomalujeme, svědčí i to, že jsme letos novelizovali seznam informací zveřejňovaných jako otevřená data. Tato novela rozšiřuje seznam povinně zveřejňovaných datových sad na celkových dvacet čtyři,“ sdělil k novinkám v legislativě náměstek Strouhal.

Česko mezi fast-trackers

Naše domácí úspěchy v oblasti otevřených dat dokládá i posun České republiky v  mezinárodním hodnocení Evropské komise „Open Data Maturity in Europe“ do druhé nejlepší skupiny v Evropě, tzv. fast-tracker. V té se nacházíme společně s dalšími dynamicky se rozvíjejícími zeměmi, jako Estonskem, Švédskem nebo Dánskem. V rámci evropského hodnocení digitalizace veřejných služeb The Digital Economy and Society Index (DESI) za rok 2017 zaznamenala Česká republika v oblasti národních strategií otevřených dat největší posun ze všech členských zemí, z 33,3 % v roce 2015 na 87,9 % v roce 2016 a na 96,3 % v roce 2017.

Ministerstvo vnitra od roku 2017 realizovalo 56 školení a workshopů a dvě konference k tématu otevřených dat po celé ČR. Celkově se těchto vzdělávacích akcí zúčastnilo 396 účastníků. V rámci školení, workshopů a dalších konzultací Ministerstvo vnitra podpořilo při publikaci otevřených dat přes 69 institucí.

Zdroj: mvcr.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Dzurilla: Občanky i stavební povolení bude brzy možné vyřídit online
21.1.2019
Žádost o stavební povolení, vystavení nového občanského...
Úřad vlády se připojil k memorandu o spolupráci na rozvoji umělé inteligence
18.1.2019
Platforma pro umělou inteligenci Svazu průmyslu a...
Česká pošta přehodnotila projekt Pošta Partner, očekávaly se větší přínosy
14.1.2019
Pošta plánovala do konce roku 2025 převádět na obce a...
NKÚ letos plánuje 32 kontrol, zaměří se na kybernetickou bezpečnost i eObčanky
7.1.2019
Kolegium Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) schválilo...
V rámci projektu WiFi4EU podalo v první vlně žádost 360 obcí
31.12.2018
Projektem WiFi4EU Evropská komise podporuje zavádění...

Diskuse

comments powered by Disqus