Domů Články Chovanec inicioval zrušení zákona o elektronickém podpisu. Který předpis jej nahradí?

Chovanec inicioval zrušení zákona o elektronickém podpisu. Který předpis jej nahradí?

Od července platí v celé Evropské unii nařízení, které je známé pod zkratkou eIDAS. Část nařízení se týká oblasti tzv. služeb vytvářejících důvěru, zejména elektronických podpisů, pečetí a časových razítek. Dnes, v pondělí 19. září 2016, vstoupil v účinnost i zákon připravený Ministerstvem vnitra, který stanovuje pravidla v částech, kde přímo aplikovatelné nařízení ponechává úpravu na jednotlivých státech. Zároveň definitivně přestává platit i stávající zákon o elektronickém podpisu.

Nový adaptační zákon k nařízení eIDAS nabývá účinnosti, a to jako zákon č. 297/2016 Sb. Plným jménem „Zákon o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce“. Vychází ve Sbírce zákonů, konkrétně v její částce 115, a byl rozeslán ke včerejšímu dni. 

„Kdo v nedávné době investoval do nákupu elektronického podpisu, tzn. pořídil si kvalifikovaný certifikátKvalifikovaný certifikát je vytvořen tak, že splňuje všechny aktuální požadavky dané legislativou, zejména zákonem o elektronickém podpisu (zákon č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu). Je vhodný především pro komunikaci občanů se státní správou a samosprávou, stejně jako pro komerční aplikace.
pro elektronický podpis, nemusí mít strach, že by ho najednou nemohl používat pro komunikaci se státem. Nedochází k žádné zásadní revoluci ze dne na den, pro všechny cílové skupiny uživatelů budeme i nadále na webových stránkách zveřejňovat a aktualizovat stěžejní informace,“
říká k platnosti nového zákona náměstek ministra vnitra pro řízení sekce ICTinformační a komunikační technologie
Jaroslav Strouhal.

Cílem nařízení eIDAS je sjednotit na úrovni Evropské unie pravidla pro používání těchto služeb a stanovit minimální standard, který umožní jejich jednoduché využívání i v komunikaci mezi subjekty v různých členských zemích. Proto se často mění i používaná terminologie. V zákoně o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce jsou používány nové pojmy, jako je kvalifikovaný elektronický podpis nebo elektronická pečeť. Pro uživatele tak postupně vznikne nová generace služeb, které souvisí s oblastí elektronického podepisování a dalších atributů zajišťujících autenticitu a právní platnost elektronických dokumentů.

Změny se týkají úpravy postupů poskytovatelů a některých parametrů služeb vytvářejících důvěru. Dochází rovněž k úpravě pravidel používání těchto služeb zejména ze strany orgánů veřejné moci – do dvou let mají povinnost začít používat pro elektronické podepisování dokumentů kvalifikovaný elektronický podpis.

Zdroj: mvcr.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Spuštění plně funkční eNeschopenky je plánováno od příštího roku
15.5.2019
Zcela zásadním způsobem se má změní vyřizování pracovní...
Vláda zaujala k návrhu zákona o právu na digitální služby neutrální stanovisko, upozornila i na nedostatky
7.5.2019
Server eGov.cz zanalyzoval stanovisko vlády k návrhu na...
eRevoluce v justici, budou rozsudky online? Vyhledání rozsudků bude podobné jako v Google
30.4.2019
Ministerstvo spravedlnosti chystá převratnou změnu v...
Zájem o Účtenkovku neustála padá, v březnu se přihlásilo nejméně lidí od spuštění loterie
23.4.2019
Zájem o loterii s názvem Účtenkovka stále klesá. Do...
Sněmovna podpořila další vlnu EET, projednávání čekají zřejmě obstrukce
18.4.2019
Do závěrečného schvalování posunula sněmovna vládní...

Diskuse

comments powered by Disqus