Domů Články Chovanec inicioval zrušení zákona o elektronickém podpisu. Který předpis jej nahradí?

Chovanec inicioval zrušení zákona o elektronickém podpisu. Který předpis jej nahradí?

Od července platí v celé Evropské unii nařízení, které je známé pod zkratkou eIDAS. Část nařízení se týká oblasti tzv. služeb vytvářejících důvěru, zejména elektronických podpisů, pečetí a časových razítek. Dnes, v pondělí 19. září 2016, vstoupil v účinnost i zákon připravený Ministerstvem vnitra, který stanovuje pravidla v částech, kde přímo aplikovatelné nařízení ponechává úpravu na jednotlivých státech. Zároveň definitivně přestává platit i stávající zákon o elektronickém podpisu.

Nový adaptační zákon k nařízení eIDAS nabývá účinnosti, a to jako zákon č. 297/2016 Sb. Plným jménem „Zákon o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce“. Vychází ve Sbírce zákonů, konkrétně v její částce 115, a byl rozeslán ke včerejšímu dni. 

„Kdo v nedávné době investoval do nákupu elektronického podpisu, tzn. pořídil si kvalifikovaný certifikátKvalifikovaný certifikát je vytvořen tak, že splňuje všechny aktuální požadavky dané legislativou, zejména zákonem o elektronickém podpisu (zákon č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu). Je vhodný především pro komunikaci občanů se státní správou a samosprávou, stejně jako pro komerční aplikace.
pro elektronický podpis, nemusí mít strach, že by ho najednou nemohl používat pro komunikaci se státem. Nedochází k žádné zásadní revoluci ze dne na den, pro všechny cílové skupiny uživatelů budeme i nadále na webových stránkách zveřejňovat a aktualizovat stěžejní informace,“
říká k platnosti nového zákona náměstek ministra vnitra pro řízení sekce ICTinformační a komunikační technologie
Jaroslav Strouhal.

Cílem nařízení eIDAS je sjednotit na úrovni Evropské unie pravidla pro používání těchto služeb a stanovit minimální standard, který umožní jejich jednoduché využívání i v komunikaci mezi subjekty v různých členských zemích. Proto se často mění i používaná terminologie. V zákoně o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce jsou používány nové pojmy, jako je kvalifikovaný elektronický podpis nebo elektronická pečeť. Pro uživatele tak postupně vznikne nová generace služeb, které souvisí s oblastí elektronického podepisování a dalších atributů zajišťujících autenticitu a právní platnost elektronických dokumentů.

Změny se týkají úpravy postupů poskytovatelů a některých parametrů služeb vytvářejících důvěru. Dochází rovněž k úpravě pravidel používání těchto služeb zejména ze strany orgánů veřejné moci – do dvou let mají povinnost začít používat pro elektronické podepisování dokumentů kvalifikovaný elektronický podpis.

Zdroj: mvcr.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Stát poskytne České poště dotaci 800 milionů na provoz základních služeb
11.7.2019
Zdá se, že stát poskytne České poště 800 milionů korun...
Česká pošta umožnila platit platebními kartami na všech pobočkách
3.7.2019
Česká pošta od 1. července 2019 umožňuje platby...
Česká pošta představila svůj restrukturalizační plán, chystá propouštět a zaměří se na automatizované systémy
27.6.2019
Česká pošta uzavřela rok 2018 opět s provozní ztrátou...
Projekt MoJe daně - on-line finančního úřad má nabídnout klientský přístup a snazší orientaci v daních
26.6.2019
Ministerstvo financí pracuje na projektu MoJe daně,...
MV chystá projekt online podání daňového přiznání nebo přihlašování do Portálu přes internetové bankovnictví
24.6.2019
Spuštěním Portálu občana v červenci loňského roku spolu...

Diskuse

comments powered by Disqus