Domů Články Chtěl ministr Dienstbier najmout „práskače“ na cenzuru Facebooku v Česku? Na ministra padlo trestní oznámení

Chtěl ministr Dienstbier najmout „práskače“ na cenzuru Facebooku v Česku? Na ministra padlo trestní oznámení

Zástupci strany Úsvit - Národní koalice podali trestní oznámení na ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který loni nabídl Facebooku specialistu placeného ze státních peněz, který by administroval či mazal nenávistné projevy jejích uživatelů. Hnutí ministra podezřívá z pokusu o omezení svobody slova, jak uvedl předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch. Dienstbier však takové podezření v rozhovoru pro server Lidovky.cz razantně odmítl.

Ministr Dienstbier chtěl hledat práskače

Firma Facebook vyzvala český stát k jednání o tom, jak efektivně bojovat proti xenofobním a nenávistným projevům na sociální síti. Jak před nedávnem upozornil server Lidovky.cz, ministr na to reagoval nabídkou, že by sociální síti Facebook zajistil specialistu placeného ze státních peněz, který by administroval či mazal nenávistné projevy jejích uživatelů. Firma návrh státu nakonec odmítla. 

Dienstbierovo jednání je podle Úsvitu v rozporu se svobodou projevu garantovaného ústavou. Po policii proto chce, aby prověřila, zda nebyl spáchán trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby či trestný čin sabotáže.

Facebook nívrh ministra kontrolovat obsah odmítl

Ministr Dienstbier navrhoval specialistu placeného ze státních peněz, který by administroval či mazal nenávistné projevy jejích uživatelů. Facebook ale takovou možnost zamítl.

K této věci Dienstbier uvedl, „Ale to nebylo odmítnutí. My jsme zkrátka vedli debatu. Bavili jsme se o různých možnostech. S Facebookem vedli jednání i zástupci jiných států. Například (německá kancléřka Angela) Merkelová o tom mluvila přímo s (zakladatelem sociální sítě Facebook Markem) Zuckerbergem. To není nic podivného. Jestli podle našeho trestního zákona dochází k výrokům, které naplňují skutkovou podstatu trestného činu, pak je pochopitelné, že to stát zajímá. A policie by to dnes podle práva mohla nepochybně i stíhat“.

Zdroj: vláda.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Budou mít elektronické petice stejnou váhu jako papírové?
14.6.2019
Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednal novelu...
Senát schválil odklad e-neschopenky, čeká se už jen na podpis prezidenta
13.6.2019
Senátoři včera schválili odklad startu projektu...
Elektronickému stavebnímu deníku dala vláda naději
11.6.2019
Vláda dala včera neutrální stanovisko návrhu na změnu...
Ministryně Maláčová jmenovala nové náměstky, náměstkem pro ICT bude Jan Baláč
4.6.2019
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)...
ČD - Telematika dále posiluje wi-fi na nádražích, spojila síly s největší světovou sítí Fon
31.5.2019
Přístup k bezdrátové síti wi-fi na vybraných nádražích...

Diskuse

comments powered by Disqus