Domů Články Chtěl ministr Dienstbier najmout „práskače“ na cenzuru Facebooku v Česku? Na ministra padlo trestní oznámení

Chtěl ministr Dienstbier najmout „práskače“ na cenzuru Facebooku v Česku? Na ministra padlo trestní oznámení

Zástupci strany Úsvit - Národní koalice podali trestní oznámení na ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který loni nabídl Facebooku specialistu placeného ze státních peněz, který by administroval či mazal nenávistné projevy jejích uživatelů. Hnutí ministra podezřívá z pokusu o omezení svobody slova, jak uvedl předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch. Dienstbier však takové podezření v rozhovoru pro server Lidovky.cz razantně odmítl.

Ministr Dienstbier chtěl hledat práskače

Firma Facebook vyzvala český stát k jednání o tom, jak efektivně bojovat proti xenofobním a nenávistným projevům na sociální síti. Jak před nedávnem upozornil server Lidovky.cz, ministr na to reagoval nabídkou, že by sociální síti Facebook zajistil specialistu placeného ze státních peněz, který by administroval či mazal nenávistné projevy jejích uživatelů. Firma návrh státu nakonec odmítla. 

Dienstbierovo jednání je podle Úsvitu v rozporu se svobodou projevu garantovaného ústavou. Po policii proto chce, aby prověřila, zda nebyl spáchán trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby či trestný čin sabotáže.

Facebook nívrh ministra kontrolovat obsah odmítl

Ministr Dienstbier navrhoval specialistu placeného ze státních peněz, který by administroval či mazal nenávistné projevy jejích uživatelů. Facebook ale takovou možnost zamítl.

K této věci Dienstbier uvedl, „Ale to nebylo odmítnutí. My jsme zkrátka vedli debatu. Bavili jsme se o různých možnostech. S Facebookem vedli jednání i zástupci jiných států. Například (německá kancléřka Angela) Merkelová o tom mluvila přímo s (zakladatelem sociální sítě Facebook Markem) Zuckerbergem. To není nic podivného. Jestli podle našeho trestního zákona dochází k výrokům, které naplňují skutkovou podstatu trestného činu, pak je pochopitelné, že to stát zajímá. A policie by to dnes podle práva mohla nepochybně i stíhat“.

Zdroj: vláda.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Garanční výbor podpořil zákon o právu na digitální služby
10.9.2019
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému...
Ministerstvo financí připravilo návrh zákona o digitální dani
5.9.2019
Vláda od Ministerstva financí obdržela návrh na...
Přípravy na spuštění projektu elektronické neschopenky podle MPSV pokračují
5.9.2019
Datum spuštění projektu elektronické neschopenky...
Vláda schválila novelu daňového řádu, která přináší rozsáhlou modernizaci, zjednodušení a elektronizaci daní
27.8.2019
Klíčovou změnou novely je legislativní ukotvení "online...
MPSV zná návrh svého rozpočtu pro rok 2020, na transformaci IT systémů půjde přes 800 milionů
26.8.2019
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)...

Diskuse

comments powered by Disqus