Domů Články Chystá vnitro sběr podpisů kandidátů na prezidenta přes Czech POINT?

Chystá vnitro sběr podpisů kandidátů na prezidenta přes Czech POINT?

Prezidentští kandidáti mají sbírat podpisy jinak než minule. Mají být lépe ověřené, možná jich bude třeba pouze 8 tisíc. Druhá varianta počítá se zachováním padesátitisícové hranice, budou ale potřeba čísla občanky nebo pasu. Oba návrhy ve středu projedná vláda.

Pro kandidáty na příštího českého prezidenta mají platit jiná pravidla

Ke kandidatuře by mohlo stačit získání osmi tisíc podporovatelů, ne už 50 tisíc jako dosud. Lidé, kteří kandidáty podpoří, by ale museli dodat svůj podpis úředně ověřený, v podobě elektronického podpisu přes Czech POINTAsistované místo výkonu veřejné správy,kde lze zažádat o výpis z veřejných i neveřejných rejstříků, podat podání, zažádat o datovou schránku, či provést autorizovanou konverzi na žádost.
nebo přes datovou schránku. Podobně se podpora sbírá například v Rakousku. Aby mohlo zavést stejný model i Česko, muselo by změnit ústavu. Je proto otázkou, jestli je tato varianta výhrou nebo dalším byrokratickým omezením.

Druhá možnost, která je ve hře, počítá se zachováním padesátitisícové hranice, lidé by ale museli přidat k podpisu na petiční archy i číslo občanského průkazu nebo pasu.

Změny navrhuje ministerstvo vnitra poté, co první českou přímou volbu prezidenta poznamenaly potíže s ověřováním podpisů pro nezávislé kandidáty. Ve středu projedná návrhy vláda, a pokud projdou parlamentem, začnou platit od začátku příštího roku.

"Návrh je předložený pozdě, ale přece. Volba prezidenta republiky nemůže proběhnout bez změny zákona. Pokud by se nevyřešily nejasnosti, na které upozornily soudy, mohlo by dojít až ke zrušení voleb. Znamenalo by to nejen pohromu pro demokracii, ale také mezinárodní ostudu," uvedl podle HN předseda sněmovního ústavněprávního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Zdroj: ihned.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Garanční výbor podpořil zákon o právu na digitální služby
10.9.2019
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému...
Ministerstvo financí připravilo návrh zákona o digitální dani
5.9.2019
Vláda od Ministerstva financí obdržela návrh na...
Přípravy na spuštění projektu elektronické neschopenky podle MPSV pokračují
5.9.2019
Datum spuštění projektu elektronické neschopenky...
Česká pošta začne nabízet samoobslužné kiosky, nahradí automatizace nedostatek zaměstnanců?
4.9.2019
Obchodní ředitel České pošty Martin Vránek představil...
Vláda schválila novelu daňového řádu, která přináší rozsáhlou modernizaci, zjednodušení a elektronizaci daní
27.8.2019
Klíčovou změnou novely je legislativní ukotvení "online...

Diskuse

comments powered by Disqus