Domů Články Chystá vnitro sběr podpisů kandidátů na prezidenta přes Czech POINT?

Chystá vnitro sběr podpisů kandidátů na prezidenta přes Czech POINT?

Prezidentští kandidáti mají sbírat podpisy jinak než minule. Mají být lépe ověřené, možná jich bude třeba pouze 8 tisíc. Druhá varianta počítá se zachováním padesátitisícové hranice, budou ale potřeba čísla občanky nebo pasu. Oba návrhy ve středu projedná vláda.

Pro kandidáty na příštího českého prezidenta mají platit jiná pravidla

Ke kandidatuře by mohlo stačit získání osmi tisíc podporovatelů, ne už 50 tisíc jako dosud. Lidé, kteří kandidáty podpoří, by ale museli dodat svůj podpis úředně ověřený, v podobě elektronického podpisu přes Czech POINTAsistované místo výkonu veřejné správy,kde lze zažádat o výpis z veřejných i neveřejných rejstříků, podat podání, zažádat o datovou schránku, či provést autorizovanou konverzi na žádost.
nebo přes datovou schránku. Podobně se podpora sbírá například v Rakousku. Aby mohlo zavést stejný model i Česko, muselo by změnit ústavu. Je proto otázkou, jestli je tato varianta výhrou nebo dalším byrokratickým omezením.

Druhá možnost, která je ve hře, počítá se zachováním padesátitisícové hranice, lidé by ale museli přidat k podpisu na petiční archy i číslo občanského průkazu nebo pasu.

Změny navrhuje ministerstvo vnitra poté, co první českou přímou volbu prezidenta poznamenaly potíže s ověřováním podpisů pro nezávislé kandidáty. Ve středu projedná návrhy vláda, a pokud projdou parlamentem, začnou platit od začátku příštího roku.

"Návrh je předložený pozdě, ale přece. Volba prezidenta republiky nemůže proběhnout bez změny zákona. Pokud by se nevyřešily nejasnosti, na které upozornily soudy, mohlo by dojít až ke zrušení voleb. Znamenalo by to nejen pohromu pro demokracii, ale také mezinárodní ostudu," uvedl podle HN předseda sněmovního ústavněprávního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Zdroj: ihned.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Budou mít elektronické petice stejnou váhu jako papírové?
14.6.2019
Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednal novelu...
Senát schválil odklad e-neschopenky, čeká se už jen na podpis prezidenta
13.6.2019
Senátoři včera schválili odklad startu projektu...
Elektronickému stavebnímu deníku dala vláda naději
11.6.2019
Vláda dala včera neutrální stanovisko návrhu na změnu...
Ministryně Maláčová jmenovala nové náměstky, náměstkem pro ICT bude Jan Baláč
4.6.2019
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)...
ČD - Telematika dále posiluje wi-fi na nádražích, spojila síly s největší světovou sítí Fon
31.5.2019
Přístup k bezdrátové síti wi-fi na vybraných nádražích...

Diskuse

comments powered by Disqus