Domů Články ČR si polepšila v Indexu byrokracie

ČR si polepšila v Indexu byrokracie

Index byrokracie vyhlašuje od roku 2017 Liberální institut ve spolupráci se slovenským think tankem INESS. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) považuje tento výpočet za vhodný doplněk k hodnocení byrokracie v podnikání prováděným veřejnou správou. Modelovou firmou v rámci hodnocení je průměrná malá česká firma vyrábějící, zaměstnávající 4 zaměstnance, jejíž roční obrat je do 100 000 EUR a je plátcem DPH.V čem si v hodnocení Česko polepšilo?

Jedná se o jednoduchý mikroekonomický model, za nímž si může každý jednoduše představit konkrétní firmu“, uvedl za MPO ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání Pavel Vinkler.

Podle MPO ubylo firmám papírování

V minulém roce strávila taková firma 233 hodin papírováním a plněním dalších byrokratických povinností. „Jedná se o zlepšení o 7 hodin vůči loňskému roku." dodává Pavel Peterka, analytik Centra ekonomických a tržních analýz, který se na výpočtu Indexu byrokracie podílí.  Česká firma nyní vynaloží na účely byrokracie a papírování 226 hodin. Hodnocení probíhalo ve 4 zemích, přičemž ČR se umístila na 2. místě za vítězným Slovenskem (221). Hůře dopadla Litva (244) a Španělsko (363).

MPO představilo živnostenský balíček na podporu podnikání

Zástupce MPO rovněž představil současné aktivity ministerstva, kterými jsou živnostenský balíček obsahující 10 konkrétních záměrů, které usnadní život malým a středním podnikatelům. „Vlajkovou lodí MPO je živnostenský zákon, proto jsme v zájmu snížení byrokracie v minulých letech například zrušili místní příslušnost živnostenských úřadů. Podnikatel tak můžeIndex byrokracie 2019 využít kterýkoliv živnostenský úřad v ČR“, upřesňuje Pavel Vinkler. Jednotlivá opatření byla představena na společné tiskové konferenci MPO a MF v srpnu tohoto roku a jsou dostupná na webových stránkách www.zivnostensky-balicek.cz. Opatření jsou již nyní realizována a jejich implementace bude ukončena do roku 2021, což se týká například připravované rekodifikace stavebního práva.

Zdroj: MPO

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

MPO má novou náměstkyni pro Evropskou unii a zahraniční obchod
5.11.2019
Novou náměstkyní ministra průmyslu a obchodu Karla...
MPO při podpoře ICT projektů neřešilo jejich přínos, hlavním cílem bylo vyčerpat prostředky EU
30.10.2019
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil podporu...
V neomezených tarifech Česká republika pomalu dohání EU
29.10.2019
Telekomunikační trh se za poslední měsíce posunul a...
Stát nabízel miliardu na rozvoj rychlého internetu, pošle ale jen polovinu kvůli formálním chybám
24.10.2019
Dotace na rychlý internet v malých obcích se opět...
MPO zahájilo veřejnou konzultaci k vysokorychlostnímu internetu
9.10.2019
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zahájilo veřejnou...

Diskuse

comments powered by Disqus