Domů Články Evropská komise sdělí, zda může ČTÚ regulovat mobilní trh v Česku

Evropská komise sdělí, zda může ČTÚ regulovat mobilní trh v Česku

Mobilní služby patří v Česku stále mezi ty nejdražší, alespoň to vyplývá ze studie Evropské komise. Tuzemští operátoři s tím ale nesouhlasí a poukazují na to, že použitá data jsou rok stará. Nicméně Česko by mělo zhruba v polovině letošního roku dostat od Evropské komise stanovisko, zda může zavést regulaci tuzemského mobilního trhu. Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) totiž dal před týdnem za pravdu antimonopolní úřad, který záměr regulovat trh s připomínkami podpořil.

Zlevnění cen mobilních služeb si vláda slibovala mimo jiné od loňské novely zákona o elektronických komunikacích

Náměstek ministra průmyslu a obchodu pro internetizaci ČR Ondřej Malý však zdůrazňuje, že český zákazník se od ostatních v EU zase tak moc neliší. „Přes polovinu unijních zemí má už operátory, kteří nabízejí balíčky buď s vysokými daty, nebo přímo neomezené datové tarify. A když se tady mluví o tom, že jsou tady v nabídce balíčky třeba pro studenty nebo lidi, kteří datují hodně, pak je třeba říci, že operátor v momentě, kdy nabídne deset giga dat, tak zároveň omezí i rychlost. Takže pak si člověk tu rychlost, o které tady pan ředitel Grund mluví, moc neužije,“ uvedl podle ČT24 Malý.

Svá slova dokládá Malý průzkumem společnosti Ericsson, kterýbyl proveden na vzorku několika tisíc respondentů v několika zemích. Tázala se při něm lidí, co vlastně skutečně chtějí. A podle Malého se ukázalo, že 57 procent z nich považuje datatarify za nesrozumitelné a komplikované. Anebo že polovina se bojí používat naplno internet v mobilu, protože se obávají, že když se přehoupnou přes nějaký limit, budou si muset připlatit.

Jsou čeští operátoři skutečně drazí? Zatím jsme na špici...

Ze studie Evropské komise vyplývá, že čeští telekomunikační operátoři patří k těm nejdražším v rámci EU vůbec. Po bok se jim řadí ještě ti z Maďarska, Kypru nebo Řecka. A naopak na druhém konci stupnice stojí třeba Polsko nebo Rakousko.

Bude ČTÚ regulovat mobilní trh v tuzemsku?

Podle předsedy ČTÚ Nováka ukázal totiž v loňském roce takzvaný test tří kritérií, že je v České republice nedostatečný prostor pro virtuální mobilní operátory. Tedy pro to, aby mohli ziskově podnikat v rámci smluv, které podepsali s klasickými mobilními operátory. Z akutální zprávy ČTÚ nově vyplynulo, že by ČTU mohl začít regulovat právě tuzemský trh mobilních operátorů.

„Je třeba říci, že budeme druhým státem v EU, který se vlastně snaží regulovat mobilní trh, takže z tohoto pohledu je zájem EU očekávaný,“ uvedl Novák. Jediný, kdo mobilní trh v Evropě reguluje, je Kypr. Od regulace si ČTÚ slibuje právě diskutované snížení cen za mobilní služby, včetně mobilních dat.

Zdroj: ČT24

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

CzechInvest chce do Česka lákat hlavně high-tech firmy a rozvíjet Průmysl 4.0
17.4.2018
Podmínky pro čerpání investičních pobídek se podle...
Dotací na stavbu rychlých sítí se dočasné zmražení fondů EU nedotkne, druhá výzva v červnu?
16.4.2018
Pozastavení dotací z Operačního programu Podnikání a...
Evropská komise pozastavila miliardový dotační program, ze kterého čerpají tisíce podnikatelů
11.4.2018
Evropská komise pozastavila Česku operační program...
Novou generální ředitelkou CzechInvestu je Silvana Jirotková, připraví novou strategii?
3.4.2018
Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner minulýá týden...
CzechInvest má po dvou měsících novou šéfku, jaká je budoucnost agentury podle Babiše?
23.3.2018
Po dvouměsíčním bezvládí má státní agentura CzechInvest...

Diskuse

comments powered by Disqus