Domů Články Farský: vnitro se snaží brzdit přípravu návrhů „transparentních“ zákonů

Farský: vnitro se snaží brzdit přípravu návrhů „transparentních“ zákonů

Ministerstvo vnitra sklízí kritiku za to, jakou práci odvedlo na dvou důležitých zákonech: o svobodném přístupu k informacím a o registru smluv, kde se má zveřejňovat hospodaření s veřejnými penězi. V obou případech se kritikům zdá, že cílem návrhů rozhodně není snadný přístup k informacím. Zvláštní kritiku si vysloužila také náměstkyně Adriana Krnáčová, která je za předělaný zákon o registru smluv zodpovědná.

Někteří politici a neziskové organizace kritizují způsob, jakým vznikají zákony zabývající se transparentností. Původním návrhům zákonů o svobodném přístupu k informacím či o registru smluv se totiž "obrušují hrany" a to z mnoha důvodů. Podle kritiků je vše v rozporu s původním cílem, tedy boje za vyšší transparentnost.

"Je to aktivita proti registru smluv a proti transparentnosti. Že bude transparentnost blokovat bývalá šéfka Transparency International, jsem opravdu nečekal," okomentoval pro iHned.cz návrh poslanec Jan Farský, autor původního znění zákona.

Pravidlo o neplatnosti nezveřejněných smluv se zdálo být příliš tvrdé

Současná koalice dlouho váhala, jestli není pravidlo o neplatnosti nezveřejněných smluv příliš tvrdé a zda by smlouvy státních firem neměly zůstat utajené, až poslala původně poslanecký návrh na vnitro, aby přichystalo pozměňovací návrh.

Návrh ministerstva vnitra má ale dva velké problémy. Podle Farského myšlenky měly do veřejného registru chodit smlouvy a faktury přes datovou schránku a měly mít elektronický formát, aby se v nich dalo snadno vyhledávat. Jenže ministerská verze počítá s tím, že dokumenty uloží na internet zaměstnanci vnitra, a to v podobě skenů – ty se ale v softwarovém programu nedají automatizovaně zpracovávat, například při porovnání jednotkových cen za metr chodníku.

Komplikuje se také základní pravidlo registru, tedy že nezveřejněná smlouva neplatí. Jednak by nebylo jasné, kdo za nezveřejnění nese odpovědnost, a navíc by bylo možné smlouvu dodat prostě později, kdyby se náhodou přišlo na to, že v systému chybí.

Zákon to ovšem nebude mít vůbec lehké

Zmírnit požadavky zákona o registru smluv se snažili už i sněmovní výbory a jednotliví poslanci. Vnitro tak má za úkol dopracovat návrh, o jehož schválení ve skutečnosti v parlamentu vlastně stojí jen menšina.

Zdroj: ihned.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Druhá výzva iniciativy WiFi4EU bude otevřena od 4. do 5. dubna 2019
3.4.2019
Iniciativa WiFi4EU otevírá druhou výzvu pro orgány...
Rodná čísla na občanských průkazech zatím zůstanou, úřady nejsou na jejich zrušení připravené
27.3.2019
Vláda schválila návrh novely zákona o základních...
Elektronická tvorba zákonů přes internet má být do roku a čtvrt - slíbilo vnitro
22.3.2019
Ve Sněmovně se v současné době projednává návrh zákona,...
Přes Portál občana půjde vyřídit i živnostenské oprávnění
20.3.2019
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spustilo do...
Schválením informačního příkazu mají skončit obstrukce úřadů při získávání informací občany
18.3.2019
Sněmovna schválila návrh na zavedení tzv. informačního...

Diskuse

comments powered by Disqus