Domů Články Farský: vnitro se snaží brzdit přípravu návrhů „transparentních“ zákonů

Farský: vnitro se snaží brzdit přípravu návrhů „transparentních“ zákonů

Ministerstvo vnitra sklízí kritiku za to, jakou práci odvedlo na dvou důležitých zákonech: o svobodném přístupu k informacím a o registru smluv, kde se má zveřejňovat hospodaření s veřejnými penězi. V obou případech se kritikům zdá, že cílem návrhů rozhodně není snadný přístup k informacím. Zvláštní kritiku si vysloužila také náměstkyně Adriana Krnáčová, která je za předělaný zákon o registru smluv zodpovědná.

Někteří politici a neziskové organizace kritizují způsob, jakým vznikají zákony zabývající se transparentností. Původním návrhům zákonů o svobodném přístupu k informacím či o registru smluv se totiž "obrušují hrany" a to z mnoha důvodů. Podle kritiků je vše v rozporu s původním cílem, tedy boje za vyšší transparentnost.

"Je to aktivita proti registru smluv a proti transparentnosti. Že bude transparentnost blokovat bývalá šéfka Transparency International, jsem opravdu nečekal," okomentoval pro iHned.cz návrh poslanec Jan Farský, autor původního znění zákona.

Pravidlo o neplatnosti nezveřejněných smluv se zdálo být příliš tvrdé

Současná koalice dlouho váhala, jestli není pravidlo o neplatnosti nezveřejněných smluv příliš tvrdé a zda by smlouvy státních firem neměly zůstat utajené, až poslala původně poslanecký návrh na vnitro, aby přichystalo pozměňovací návrh.

Návrh ministerstva vnitra má ale dva velké problémy. Podle Farského myšlenky měly do veřejného registru chodit smlouvy a faktury přes datovou schránku a měly mít elektronický formát, aby se v nich dalo snadno vyhledávat. Jenže ministerská verze počítá s tím, že dokumenty uloží na internet zaměstnanci vnitra, a to v podobě skenů – ty se ale v softwarovém programu nedají automatizovaně zpracovávat, například při porovnání jednotkových cen za metr chodníku.

Komplikuje se také základní pravidlo registru, tedy že nezveřejněná smlouva neplatí. Jednak by nebylo jasné, kdo za nezveřejnění nese odpovědnost, a navíc by bylo možné smlouvu dodat prostě později, kdyby se náhodou přišlo na to, že v systému chybí.

Zákon to ovšem nebude mít vůbec lehké

Zmírnit požadavky zákona o registru smluv se snažili už i sněmovní výbory a jednotliví poslanci. Vnitro tak má za úkol dopracovat návrh, o jehož schválení ve skutečnosti v parlamentu vlastně stojí jen menšina.

Zdroj: ihned.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Vnitro řeší stížnost kvůli miliardové zakázce na vysílačky záchranářů Pegas
23.7.2019
Ministerstvo vnitra musí řešit stížnost na zakázku za...
Stát poskytne České poště dotaci 800 milionů na provoz základních služeb
11.7.2019
Zdá se, že stát poskytne České poště 800 milionů korun...
Česká pošta umožnila platit platebními kartami na všech pobočkách
3.7.2019
Česká pošta od 1. července 2019 umožňuje platby...
Česká pošta představila svůj restrukturalizační plán, chystá propouštět a zaměří se na automatizované systémy
27.6.2019
Česká pošta uzavřela rok 2018 opět s provozní ztrátou...
MV chystá projekt online podání daňového přiznání nebo přihlašování do Portálu přes internetové bankovnictví
24.6.2019
Spuštěním Portálu občana v červenci loňského roku spolu...

Diskuse

comments powered by Disqus