Domů Komentáře Fiasko na MPSV: Trestní oznámení předchozího vedení MPSV smetla policie ze stolu

Fiasko na MPSV: Trestní oznámení předchozího vedení MPSV smetla policie ze stolu

Podezření na trestný čin se na MPSV nepotvrdilo již ve dvou případech. V prvním případě Policie ČR odložila podezření z přečinu, kde se jednalo o údajný neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému a jiných dat. V druhém případě se jednalo o podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby, i to bylo odloženo jako neodůvodněné.

Emailové schránky neobnovil hacker, ale automatická pravidla sítě MPSV

"Přečinu se měl údajně dopustit neznámý pachatel tím, že z neznámého místa provedl přístup do počítačové sítě MPSV, kde obnovil tři emailové schránky zaměstnanců, kteří z MPSV odešli ke konci roku 2017. Prostřednictvím obnovených přístupů se pak podle prvotního podezření měl zmocnit dat z těchto emailových schránek, zálohovaných provozovatelem systému.", uvedlo MPSV v tiskové zprávě.

Podle vyjádření policie však došlo k obnovení účtu na základě systémového nastavení, kdy všichni tři zaměstnanci museli být na přelomu roku 2017/2018 opětovně přijati na MPSV. Nebyli totiž formálně propuštěni, ale jen postaveni mimo službu a stále pobírali část platu. Vzhledem k provázanosti personálního systému SAP mimo jiné s Exchange systémem, poskytujícím poštovní služby, došlo pak k automatické obnově emailových schránek. „Podezřelou“ aktivitou tedy nebyl přístup do schránky, ale systémový dotaz, prováděný automaticky například při zálohování či mazání pošty. Emailové schránky navíc neobsahovaly žádná citlivá data.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o důsledek automatizovaného procesu tvorby a správy emailových účtů a nic nenasvědčuje tomu, že došlo k trestnému činu, byl případ Policií ČR odložen.

Druhé trestní oznámení státní zástupce vůbec nezahájil

Státní zastupitelství vyhodnotilo negativně také další trestní oznámení, které podalo bývalé vedení MPSV. Tentokrát se jednalo o podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby, kterého se měl údajně dopustit neznámý pachatel z řad zaměstnanců MPSV. V tomto případě státní zástupce vůbec neshledal důvody pro zahájení úkonů trestního řízení.

Zdroj: MPSV

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Piráti se zapojí do Rady vlády pro informační společnost i do pracovních skupin
17.8.2018
Vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír...
Nová ministryně práce se zaměří na personální obsazení resortu a na audit informačních systémů
6.8.2018
Minulý týden v pondělí byla do své funkce uvedena...
Od září se o počtu trestných bodů dozví občané on-line na portálu občana
2.8.2018
Bude stačit se pouze přihlásit na Portál občana. Kromě...
Stát získal získal data o pronajímatelích Airbnb, tají ale jak data získal
31.7.2018
Jen v Praze si přes Airbnb vydělává téměř dvacet tisíc...
Vláda schválila rozšíření katalogu otevřených dat o dalších 13 registrů
27.7.2018
Zákon o svobodném přístupu k informacím stanovuje...

Diskuse

comments powered by Disqus