Domů Komentáře Fiasko na MPSV: Trestní oznámení předchozího vedení MPSV smetla policie ze stolu

Fiasko na MPSV: Trestní oznámení předchozího vedení MPSV smetla policie ze stolu

Podezření na trestný čin se na MPSV nepotvrdilo již ve dvou případech. V prvním případě Policie ČR odložila podezření z přečinu, kde se jednalo o údajný neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému a jiných dat. V druhém případě se jednalo o podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby, i to bylo odloženo jako neodůvodněné.

Emailové schránky neobnovil hacker, ale automatická pravidla sítě MPSV

"Přečinu se měl údajně dopustit neznámý pachatel tím, že z neznámého místa provedl přístup do počítačové sítě MPSV, kde obnovil tři emailové schránky zaměstnanců, kteří z MPSV odešli ke konci roku 2017. Prostřednictvím obnovených přístupů se pak podle prvotního podezření měl zmocnit dat z těchto emailových schránek, zálohovaných provozovatelem systému.", uvedlo MPSV v tiskové zprávě.

Podle vyjádření policie však došlo k obnovení účtu na základě systémového nastavení, kdy všichni tři zaměstnanci museli být na přelomu roku 2017/2018 opětovně přijati na MPSV. Nebyli totiž formálně propuštěni, ale jen postaveni mimo službu a stále pobírali část platu. Vzhledem k provázanosti personálního systému SAP mimo jiné s Exchange systémem, poskytujícím poštovní služby, došlo pak k automatické obnově emailových schránek. „Podezřelou“ aktivitou tedy nebyl přístup do schránky, ale systémový dotaz, prováděný automaticky například při zálohování či mazání pošty. Emailové schránky navíc neobsahovaly žádná citlivá data.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o důsledek automatizovaného procesu tvorby a správy emailových účtů a nic nenasvědčuje tomu, že došlo k trestnému činu, byl případ Policií ČR odložen.

Druhé trestní oznámení státní zástupce vůbec nezahájil

Státní zastupitelství vyhodnotilo negativně také další trestní oznámení, které podalo bývalé vedení MPSV. Tentokrát se jednalo o podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby, kterého se měl údajně dopustit neznámý pachatel z řad zaměstnanců MPSV. V tomto případě státní zástupce vůbec neshledal důvody pro zahájení úkonů trestního řízení.

Zdroj: MPSV

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Česko opět zaostává v konkurenceschopnosti, na vině je i nedostatečná infrastruktura
18.10.2018
Česku letos náleží 29. příčka z celkových 140 zemí v...
Ministerstvo vnitra uzavřelo smlouvu s dodavateli systémů eSbírka a eLegislativa
18.10.2018
Oba systémy by měly vzniknout do dvou let tak, aby od...
Zákon o právu na digitální službu prošel připomínkami všech politických stran
10.10.2018
Předseda Pirátů Ivan Bartoš svolal schůzku všech...
Schillerová kritizuje přehnanou a obtěžující aktivitu daňových úředníků
10.10.2018
Ministryně financí Alena Schillerová nepovažuje za...
Česku hrozí od Nového roku výpadek sociálních dávek, MPSV nemá zasmluvněn provoz systému
9.10.2018
Celkem 80 miliard korun ročně sloužících k vyplácení...

Diskuse

comments powered by Disqus