Domů Články Finanční úřady chtějí od nového roku pokutovat za ne-elektronická podání

Finanční úřady chtějí od nového roku pokutovat za ne-elektronická podání

Jiří Peterka ve svém článku informuje o plánech finančních úřadů, kdy se má povinnost elektronické komunikace s „berňákem“ v dohledné době významně rozšířit: dosud (od 1.1.2014) se týká hlavně podání k DPH, ale nově (od 1.1.2015) se má týkat obecně všech podání všech daňových subjektů, kteří mají zřízenou datovou schránku.

Jedná se tak o všechny firmy, kterým byla datová schránkaSlouží pro komunikaci v oblasti veřejné správy. Jejím prostřednictvím lze činit podání kterémukoliv úřadu. Úřady prostřednictvím datové schránky doručují své písemnosti příslušným adresátům (fyzickým nebo právnickým osobám), stejně jako komunikují s jinými orgány veřejné správy. Veškerým úkonům, které jsou prostřednictvím elektronické datové schránky, resp. přepážky činěny, je přiznána ekvivalence k úkonům činěným písemně.
zřízena povinně (ze zákona), ale také třeba drobné živnostníky či soukromé osoby, které si nechaly datovou schránku zřídit dobrovolně – v domnění, že její používání bude z jejich strany dobrovolné. Nyní již nebude, protože „s berňákem“ již budou muset komunikovat elektronicky.

Elektronická forma komunikace ulehčením pro ministerstvo financí, za porušení budou finanční sankce

Ministerstvo financí změnu odůvodňuje tím, že vzhledem k neustále rostoucí elektronizaci daňové správy, kterou je cíleno na zvýšení efektivity správy daní, jež umožní razantnější boj s daňovými úniky, se jako žádoucí jeví zavedení takové sankce, která bude natolik motivující, že bude daňové subjekty od porušování povinné elektronické formy podání odrazovat.

Výše sankcí - 2000 Kč za každý prohřešek, nebo až 50 tisíc Kč pro závažné případy

Standardně by mělo jít o pokutu ve výši 2000 Kč, za každý jednotlivý prohřešek v podobě „ne-elektronického“ podání, splatnou do 30 dnů od oznámení výměru. Pamatováno je ale i na „zvláště nebezpečné recidivisty“, kterým bude možné udělovat pokuty až ve výši 50 000 Kč.

Pokuta za to, že finanční úřad nepoužije datovou schránku při doručování? Žádná

Jak uvádí Jiří Peterka, je celá snaha o zavedení sankcí pouze asymetrická a míří jen na komunikaci směrem ke správci daně (neboli pro podávání). Novela nijak nepamatuje na doručování, neboli na obrácený směr komunikace. Třeba na případ, kdy by naopak správce daně měl něco poslat (doručit) občanovi či firmě do jeho datové schránky, a neučinil tak a místo toho použil ne-elektronickou formu. Na tuto povinnost úředníci na ministerstvu financí zřejmě zapomněli.

Zdroj: lupa.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Prezident podepsal rozšíření EET na malé živnostníky
24.9.2019
Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal rozšíření...
Start další fáze EET se blíží, čeká se na podpis prezidenta
18.9.2019
Parlament minulý týden schválil návrh novely zákona o...
Přípravy na zavadení elektronických dálničních známek pokračují
9.9.2019
Ministr dopravy Vladimír Kremlík a ředitel Státního...
Ministerstvo financí připravilo návrh zákona o digitální dani
5.9.2019
Vláda od Ministerstva financí obdržela návrh na...
MPO a MF představily živnostenský balíček, která má i díky elektronizaci usnadnit život podnikatelů
2.9.2019
Živnostenský balíček, který usnadní život malým a...

Diskuse

comments powered by Disqus