Domů Články Firma, která nezveřejní účetní závěrku v obchodním rejstříku, možná skončí

Firma, která nezveřejní účetní závěrku v obchodním rejstříku, možná skončí

Vláda minulý týden schválila návrh, podle kterého firmy budou muset ukázat své citlivé finanční údaje ve veřejném obchodním rejstříku. Pokud tak neučiní, soud je zruší. Dosud to nedělají více než dvě třetiny společností. V ohrožení tak budou "neaktivní" firmy, ale i podnikatelé, kteří účetní závěrky zveřejňovat nechtějí. Hospodářská komora je však proti a podle komory mají firmy povinnost posílat údaje na berní úřad již dnes, berní úřady však informace nesdílí se soudy.

Povinnost zveřejnit informace platí již dnes, ale obchodní rejstříkVeřejný seznam, do kterého se zapisují zákonem stanovené údaje o podnikatelích, je veden v elektronické podobě.
je plný neaktivními nebo spícími firmami

Ministerstvo spravedlnosti proto navrhlo, aby krajské soudy mohly firmu automaticky zrušit – jednoduše ji vymazat z obchodního rejstříku. A to v případě, pokud ve dvou letech po sobě nezveřejní účetní závěrku a nekomunikuje. Novela teď čeká na schválení v Poslanecké sněmovně.

„Navrhovaná právní úprava směřuje především na řešení problematiky takzvaných neaktivních společností. V jejich případě je jakékoliv zvyšování pořádkových pokut neúčinné, nemají žádný majetek, ze kterého by bylo možné pokuty uhradit,“ uvedla podle idnes.cz mluvčí ministerstva Lucie Machálková.

Podle Hospodářské komory ČR má stát na vymáhání účetních závěrek nástroje už dnes, jen je dostatečně nevyužívá

Novela není podle Hospodářské komory údajně podložena žádnou analýzou toho, nakolik se povinnost zveřejňovat citlivé dokumenty nedodržuje.

„Je také otázka, zda sám stát k něčemu potřebuje tak citlivé dokumenty, jako jsou třeba detailní výroční zprávy a úplné účetní závěrky podniků, a zda je schopen s nimi vůbec pracovat,“ uvedla komora v tiskové zprávě.

Firmy veškeré dokumenty posílají Finanční správě ČR již dnes, ten ale dokumenty nesdílí

V minulosti se už několikrát zvažovalo, že by se účetní závěrky ve sbírce listin zveřejňovaly právě prostřednictvím berního úřadu. Ten ale údaje kvůli daňovému tajemství dál nešíří. A tak podnikatelé musí posílat účetní závěrky i krajským soudům, které je zveřejňují právě v obchodním rejstříku.

Zdroj: idnes.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Zákon o právu na digitální službu prošel připomínkami všech politických stran
10.10.2018
Předseda Pirátů Ivan Bartoš svolal schůzku všech...
Schillerová kritizuje přehnanou a obtěžující aktivitu daňových úředníků
10.10.2018
Ministryně financí Alena Schillerová nepovažuje za...
Pirátští zastupitelé chtějí prosazovat otevřené radnice
9.10.2018
Uplynulý volební víkend překreslil politickou mapu měst...
Vláda schválila dlouhodobou koncepci eGovernmentu - Digitální Česko
4.10.2018
Vláda na včerejším jednání ve středu 3. října 2018...
Premiér Babiš chce propojit organizace zastupující Česko v zahraničí, garantem bude MPO
2.10.2018
Propojit státní organizace, které Českou republiku...

Diskuse

comments powered by Disqus