Domů Články Hackathon opět propojil otevřená data do zajímavých aplikací

Hackathon opět propojil otevřená data do zajímavých aplikací

Rekordní počet institucí se letos zapojilo do třetího ročníku Hackathonu veřejné správy pořádané Nejvyšším kontrolním úřadem a Českým telekomunikačním úřadem. Svá otevřená data vývojářům poskytlo 20 veřejných institucí. Letos poprvé se do soutěže zapojili i zástupci samosprávy, a to města Praha, Brno a také Český rozhlas.

Z přihlášených 17 aplikací odborná porota vybrala tři nejlepší

Stejně jako v předešlých letech měli týmy i letos 24 hodin na to, aby vyvinuli aplikaci, která propojí datové sady do smysluplných kombinací. Vítězný tým zasadil do souvislostí osm datových sad a vytvořil chatbota, který formou kvízu seznamuje uživatele s nejrůznějšími statistickými daty ze zvoleného regionu. Aplikace Statistika hrou má svou stránku i na Facebooku.

Proč porota vybrala právě tuto aplikaci, vysvětlil Michal Kubáň, národní koordinátor otevřených dat z Ministerstva vnitra: „Zaujal nás zcela unikátní, zábavný, novátorský přístup k práci s otevřenými statistickými daty, může pomoci k popularizaci nejen otevřených dat veřejné správy. S ohledem na popularitu pubquizu, má tato aplikace velkou šanci oslovit širokou veřejnost.“

Bodoval také tým Střední školy zemědělské a potravinářské z Klatov s mapovou vizualizací Nebyty. Aplikace ukazuje přehled 734 obcí, ve kterých se za posledních 5 let nepostavil byt, dům ani jiná stavba, a zabývá se i příčinami tohoto stavu. Třetí místo obsadila aplikace Kam za vědou, která porovnává úspěch fakult českých vysokých škol podle toho, která získává nejvíce peněz na výzkumné projekty. Lze tak porovnávat počet projektů, akumulovanou sumu i přepočet na studenta.

„Větší otevřenost veřejné správy je pozitivní trend a každý ročník naší akce ukazuje, že je o tato data velký zájem. A konečně i stále více  institucí přichází na to, že dávat svá data k dispozici veřejnosti může do budoucna přinést řadu výhod a není důvod se otevřených dat bát,“ zhodnotil výsledky hackathonu předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák.

Zdroj: ČTÚ

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Chystá se plánovaný 5 denní "blackout" systému Czech POINT
17.10.2019
Od pátku 25. října od 20.00 hodin do úterý 29. října...
Podle ministra vnitra se pošty v malých obcích rušit nebudou
26.9.2019
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se sešel s předsedou...
Česká pošta začne nabízet samoobslužné kiosky, nahradí automatizace nedostatek zaměstnanců?
4.9.2019
Obchodní ředitel České pošty Martin Vránek představil...
Kvůli tendru na síť Pegas byla podaná stížnost k antimonopolnímu úřadu
20.8.2019
Nordic Telecom poslal stížnost na Úřad pro ochranu...
Na Portálu občana zjistíte, kdy Vám propadne řidičský průkaz
9.8.2019
Ministerstvo dopravy upozornilo, že od začátku...

Diskuse

comments powered by Disqus