Domů Články Jak je na tom Česko s rychlostí internetu ve srování s EU? Možná lépe, než se čekalo

Jak je na tom Česko s rychlostí internetu ve srování s EU? Možná lépe, než se čekalo

V posledních letech se hodně mluvilo o pomalém rozvoji rychlého internetového připojení v Česku. V roce 2016 tvořila „optika“ méně než pět procent aktivních přípojek, loni to bylo údajně sedm procent a Česká republika tak skončila na chvostu evropské osmadvacítky. Brzy si však ve statistikách skokově polepší někam ke 20 procentům, což ji posune doprostřed žebříčku mezi vyspělé trhy a vysoko nad unijní průměr. Ukázalo se totiž, že Evropská komise celé roky měří internetové pokrytí chybně.

Brusel přebírá data od oborové asociace FTTH Council, pro kterou výzkum provádí francouzská konzultační společnost a think-tank Idate. Její zástupci se začátkem listopadu objevili v ČR, kam je pozvali zdejší poskytovatelé internetového připojení.

„Cítíme, že naše čísla o České republice nejsou dostatečně přesná. Proto jsme se tu sešli s providery i zástupci ministerstva průmyslu, abychom našli řešení,“ uvedl pro server Lupa.cz Jean-Luc Lemmens, ředitel divize Media-Telecom v Idate.

„Situace v ČR je pro nás mnohem komplikovanější. Máte zde velmi mnoho operátorů a je pro nás proto složité získat dostatek informací. Nemluvili jsme s dostatkem subjektů. Až ze schůzek jsme zjistili, že existují případy, jako je Pils Free, komunitní metropolitní počítačová síť a zájmový spolek, který pokrývá oficiálně ‚bílá‘ místa, malé obce na Plzeňsku,“ přiznal chybu Lemmens.

Do budoucna by se čísla, která Idate evropským úřadům poskytuje, měla zpřesnit

„Dohodli jsme se na tom, že ve spolupráci s MPO, ČTÚ i asociacemi telekomunikačních společností zahrnou do svého dotazování i menší firmy a získají tak přesnější obraz o reálné situaci v Česku,“ uvádí tiskový mluvčí ministerstva průmyslu o obchodu (MPO) Milan Řepka.

Zdroj: lupa.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Varování NÚKIB neohrozí připravovanou aukci 5G sítí
8.3.2019
Varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační...
Premiér Babiš zítra představí zásadní zlepšení podmínek pro uživatele mobilních telefonů
26.2.2019
Premiér Andrej Babiš plánuje zítra předložt vládě návrh...
Snížení cen mobilních dat není pro náměstka Pilného prioritou, operátoři nechtějí s občany jednat
13.11.2018
Nižších cen za mobilní data se v Česku v nejbližší době...
WiFi4EU: další kolo dotací budování wifi sítí bude spuštěno od 7. listopadu 2018
6.11.2018
Druhý pokus o rozdělení dotací, které mají obcím pomoci...
Bude přijato evropské nařízení na "regulaci"internetu?
22.10.2018
V září schválil Evropský parlament kontroverzní...

Diskuse

comments powered by Disqus