Domů Články Kapsch napadl smlouvu o mýtném podepsanou ministrem Ťokem

Kapsch napadl smlouvu o mýtném podepsanou ministrem Ťokem

Spor o výběr vítěze mýtného tendru mezi rakouskou firmou Kapsch a státem se opět prohlubuje. Kapsch se nechce smířit s tím, jak ministr dopravy Dan Ťok minulý týdne zvolil nového správce mýtného systému. Kapsch proto podal návrh na zákaz plnění smlouvy o mýtném systému po roce 2019. Podle Kapsche je smlouva neplatná, protože nadále platí předběžné opatření antimonopolního úřadu (ÚOHS) zakazující podpis smlouvy s vítězem.

Ministerstvo dopravy po uzavření smlouvy uvedlo, že předběžné opatření pozbylo platnosti po stažení ministerského rozkladu proti dřívějšímu rozhodnutí ÚOHS.

"Podle renomovaných právníků a koneckonců i samotného antimonopolního úřadu zůstalo totiž předběžné opatření o zákazu podpisu smlouvy v platnosti," řekl pro ihned.cz generální ředitel Kapsche Karel Feix.

Kapsch je připraven podat stížnost i k Evropské komisi

Firma Kapsch očekává, že jí dá ÚOHS za pravdu, opak by byl podle Feixe destrukcí právního státu. "Bude rovněž zajímavé sledovat, jak se k ministrově postupu postaví ostatní členové koaliční vlády," uvedl Feix dle ihned.cz. Právníci Kapsche se zaměřili na podrobné studium spisu ÚOHS, který podrobně popisuje jednotlivé kroky ve vyšetřování transparentnosti soutěže. Tento spis je pro právníky  Kapsche klíčový.

Naopak, na radu jiných právníků se ministerstvo dopravy po verdiktu antimonopolního úřadu vzdalo práva odvolat se proti jednomu z bodů, o kterém úřad rozhodoval. A to právě proti předběžnému opatření. Podle výkladu právníků tím opatření přestalo platit, a bylo tedy možné smlouvu uzavřít.

Vše je spor mezi právníky Kapsche a ministerstva dopravy

"Kapsch se na věc dívá jinak. Jeho kritika přitom nemíří jen na ministerstvo, ale také na antimonopolní úřad, v jehož čele stojí Petr Rafaj. Rakouská firma si již minulý týden stěžovala na nestandardní okolnosti, které podle ní uzavření smlouvy provázely. Mimo jiné uvedla, že antimonopolní úřad nedokázal odolat "vnějším vlivům". Podezřelé je údajně také to, že ministerstvo podepsalo s vítězem smlouvu jen tři hodiny poté, co mu úřad zaslal do datové schránky své rozhodnutí.", uvádí server ihned.cz.

Zdroj: ihned.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Babiš oznámil změny ve vládě, vymění ministry dopravy a průmyslu
11.4.2019
Premiér Andrej Babiš po schůzce s prezidentem oznámil...
Registr vozidel začíná upozorňovat na končící technickou přes datové schránky
8.4.2019
Majitelé vozidel vlastníci datovou schránku budou ode...
CzechToll dokončil první testy nového mýtného sytému
28.2.2019
Společnost CzechToll dokončila po 150 dnech od podpisu...
Nápad Novákové na zlevnění dat nefunguje, dráhy nejspíš omezí objem dat cestujícím, služba se moc využívá
26.2.2019
Doba neomezeného stahování dat přes wifi ve vlacích...
Rakousko pomůže se zavedením elektronických dálničních kuponů v Česku
27.1.2019
Rakouské ředitelství silnic a dálnic (Asfinag) poradí...

Diskuse

comments powered by Disqus