Domů Články Kdo spadá do EET? Seznam na resortu financí vzniká na poslední chvíli

Kdo spadá do EET? Seznam na resortu financí vzniká na poslední chvíli

Někteří podnikatelé, kteří stále tápou, zda se na ně nový zákon bude už od prosince vztahovat, jsou z důvodu neexistence jednotného výkladu v této záležitosti zčásti nevinně. Ministerstvo financí přiznalo, že zatím neexistuje jednotná metodika, jež by vyřešila nejasnosti v tom, kdo spadá už do první fáze elektronické evidence tržeb od 1. prosince, případně kdo je od povinnosti zcela osvobozen. Slibuje však, že ji brzy zveřejní. Elektronické evidenci se ale nevyhnou třeba jídelny soukromých škol.

V Česku je kolem 40 soukromých vysokých škol, počet základních a středních škol jde do stovek

Od EET jsou sice osvobozeny prodeje obědů žákům a učitelům, dnes je ale zvykem, že jídelny nabízejí stravování třeba důchodcům nebo ženám na mateřské dovolené. A na ty se elektronická evidence vztahuje.

Takové jídelny si budou muset nakoupit přístroje v podobě tabletů či elektronických pokladen a platit měsíční paušály firmám poskytujícím systém EET.

„Někteří ředitelé škol netuší, že také na ně za necelé čtyři měsíce spadne povinnost elektronické evidence tržeb (EET). Týká se to sice jenom těch škol, které nejsou placené z veřejných peněz, ale na tomto příkladu je vidět, že krátce před startem EET ještě neexistuje jasná metodika, jež určuje, na koho se 1. prosince bude nová daňová povinnost vztahovat.“, uvedl server ihned.cz.

"Elektronická evidence tržeb se netýká školní jídelny či bufetu, které jsou provozovány příspěvkovou organizací. V jiných situacích bude nutné tržby evidovat, včetně plateb elektronickými peněženkami a čipovými kartami. U posledně jmenovaných přitom podléhá evidenci jak nabití kreditu, tak jeho čerpání formou platby za zboží či službu," uvedla dle HN náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Na metodice se pracuje, bude do konce srpna?

Ministerstvo financí přiznává, že zatím neexistuje jednotná metodika, jež by vyřešila nejasnosti v tom, kdo spadá už do první fáze elektronické evidence tržeb od 1. prosince, případně kdo je od povinnosti zcela osvobozen. Slibuje však, že ji brzy zveřejní. "Tento týden metodiku posíláme do vnitřního připomínkového řízení, to znamená v rámci úřadu. V plánu máme, že ji finanční správa vydá do konce srpna," uvedla náměstkyně Schillerová.

Zdroj: HN

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Pravidla Účtenkovky se mění kvůli "profesionálním" hráčům
18.11.2019
Větší šance na výhru, nový automobil a limit počtu...
Prezident podepsal rozšíření EET na malé živnostníky
24.9.2019
Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal rozšíření...
Start další fáze EET se blíží, čeká se na podpis prezidenta
18.9.2019
Parlament minulý týden schválil návrh novely zákona o...
Ministerstvo financí připravilo návrh zákona o digitální dani
5.9.2019
Vláda od Ministerstva financí obdržela návrh na...
MPO a MF představily živnostenský balíček, která má i díky elektronizaci usnadnit život podnikatelů
2.9.2019
Živnostenský balíček, který usnadní život malým a...

Diskuse

comments powered by Disqus