Domů Články Koncept eNeschopenek se opět změní a zdrží se - tentokrát o dva roky

Koncept eNeschopenek se opět změní a zdrží se - tentokrát o dva roky

Elektronické neschopenky jsou horké politické téma. Ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO) předkládá vládě harmonogram, podle kterého se dosud neúčinná právní úprava (opět) zruší, a do konce roku připraví resort nový návrh zákona, který zavede e-neschopenky, avšak s účinností až od ledna 2021. Resort kvůli tomu hlasitě kritizují zejména Piráti. MPSV chce údajně změnit celkový koncept, předchozí návrh eNeschopenek měl být podle ministryně Velký bratr.

„Legislativní podmínky pro e-neschopenku jsou nastaveny. Vše je připraveno k zavedení. Nevidíme důvod k obstrukcím, které se dějí na ministerstvu,“ uvedla podle serveru České pozice pirátská poslankyně Olga Richterová.

Podle MPSV předchozí politické vedení naplánovalo místo e-neschopenky spíše verzi Velkého bratra

Legislativní úprava totiž počítá s tím, že se kvůli e-neschopence pod ministerstvo převede registr pojištěnců a registr zaměstnavatelů, které nyní spravuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). V nich je řada dalších údajů, například o výplatách důchodů, které ministerstvo pro e-neschopenku nezbytně nepotřebuje. Stát by přitom podle zákona neměl shromažďovat o lidech informace, které jsou nad rámec daného účelu.

"Ministerstvo proto místo toho navrhne, aby se elektronická komunikace s ošetřujícími lékaři a zaměstnavateli vybudovala přímo v prostředí portálu ČSSZ. Neměla by se tedy zajišťovat technickými prostředky ministerstva. Když ministryně Michaela Marksová (ČSSD) před dvěma lety oživila nápad zavést elektronické neschopenky, rozhodla se obejít řádný legislativní postup. E-neschopenku nechala prostřednictvím poslaneckého pozměňovacího návrhu načíst do novely zákona o sociálním zabezpečení. Tím se obešlo běžné připomínkové řízení, čímž si úřad zadělal na řadu problémů.", uvedl informaci server Česká pozice.

Neschválená konstrukce fikce souhlasu může narazit u jiných resortů

Přijatá právní úprava například počítá s tím, že podpis pojištěnce žádajícího o nemocenskou nahradí u e-neschopenky vyvratitelná fikce jeho souhlasu (automatický předpoklad, že pojištěnec neschopenku žádal a chtěl). Tato konstrukce ale nemá posvěcení od ministerstva vnitra ani od legislativní rady vlády, proto MPSV nemá jistotu, že nebude později napadena. V řádném připomínkovém řízení by k ní mohlo ministerstvo vnitra i vládní legislativci vznést případné námitky a upravit ji.

Zdroj: lidovky.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Žalobce definitivně zrušil stíhání exministra Drábka i exnáměstka Šišky
20.9.2018
Státní zástupce zrušil stíhání bývalého ministra práce...
Programátoři už podruhé hackli stát, stát vydal data dobrovolně
18.9.2018
Z pátku na sobotu se v sídle Nejvyššího kontrolního...
Novela zákona umožní rychlejší výstavbu síťové infrastuktury
18.9.2018
Od 31. srpna letošního roku začal platit zákon č....
Stát umožní v obcích zpolplatnit služby typu Airbnb
14.9.2018
Vláda schválila návrh novely zákona o místních...
Co má přinést zákon o právu na digitální službu z dílny ICT Unie?
12.9.2018
Jaké hlavní změny má do českého eGovernmentu přinést...

Diskuse

comments powered by Disqus