Domů Články Koncept eNeschopenek se opět změní a zdrží se - tentokrát o dva roky

Koncept eNeschopenek se opět změní a zdrží se - tentokrát o dva roky

Elektronické neschopenky jsou horké politické téma. Ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO) předkládá vládě harmonogram, podle kterého se dosud neúčinná právní úprava (opět) zruší, a do konce roku připraví resort nový návrh zákona, který zavede e-neschopenky, avšak s účinností až od ledna 2021. Resort kvůli tomu hlasitě kritizují zejména Piráti. MPSV chce údajně změnit celkový koncept, předchozí návrh eNeschopenek měl být podle ministryně Velký bratr.

„Legislativní podmínky pro e-neschopenku jsou nastaveny. Vše je připraveno k zavedení. Nevidíme důvod k obstrukcím, které se dějí na ministerstvu,“ uvedla podle serveru České pozice pirátská poslankyně Olga Richterová.

Podle MPSV předchozí politické vedení naplánovalo místo e-neschopenky spíše verzi Velkého bratra

Legislativní úprava totiž počítá s tím, že se kvůli e-neschopence pod ministerstvo převede registr pojištěnců a registr zaměstnavatelů, které nyní spravuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). V nich je řada dalších údajů, například o výplatách důchodů, které ministerstvo pro e-neschopenku nezbytně nepotřebuje. Stát by přitom podle zákona neměl shromažďovat o lidech informace, které jsou nad rámec daného účelu.

"Ministerstvo proto místo toho navrhne, aby se elektronická komunikace s ošetřujícími lékaři a zaměstnavateli vybudovala přímo v prostředí portálu ČSSZ. Neměla by se tedy zajišťovat technickými prostředky ministerstva. Když ministryně Michaela Marksová (ČSSD) před dvěma lety oživila nápad zavést elektronické neschopenky, rozhodla se obejít řádný legislativní postup. E-neschopenku nechala prostřednictvím poslaneckého pozměňovacího návrhu načíst do novely zákona o sociálním zabezpečení. Tím se obešlo běžné připomínkové řízení, čímž si úřad zadělal na řadu problémů.", uvedl informaci server Česká pozice.

Neschválená konstrukce fikce souhlasu může narazit u jiných resortů

Přijatá právní úprava například počítá s tím, že podpis pojištěnce žádajícího o nemocenskou nahradí u e-neschopenky vyvratitelná fikce jeho souhlasu (automatický předpoklad, že pojištěnec neschopenku žádal a chtěl). Tato konstrukce ale nemá posvěcení od ministerstva vnitra ani od legislativní rady vlády, proto MPSV nemá jistotu, že nebude později napadena. V řádném připomínkovém řízení by k ní mohlo ministerstvo vnitra i vládní legislativci vznést případné námitky a upravit ji.

Zdroj: lidovky.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Dotační blamáž EU: První kolo dotací WiFi4EU se ruší kvůli techinckým chybám
19.6.2018
Evropská komise vyhlásila první výzvu v rámci projektu...
MPSV představilo Strategii rozvoje ICT resortu MPSV pro období 2018-2022
14.6.2018
Server eGov.cz má k dispozici materiál Ministerstva...
Vláda zítra projedná novelu zákona o EET
12.6.2018
Ministerstvo financí předkládá na zítřejší jednání...
Ministryně MPSV: za zdržení eNeschopenek nese vinu předchozí vedení
11.6.2018
Na konci minulého týdne navštívil pražské ústředí České...
Řidičský průkaz bude možné od července vyměnit kdekoliv
6.6.2018
Úředníci provedli od loňského června, od kdy mají...

Diskuse

comments powered by Disqus