Domů Články Kraje a obce chtějí zrušení či aspoň upravit mýtný tendr

Kraje a obce chtějí zrušení či aspoň upravit mýtný tendr

Kraje a obce vyzývají ministerstvo dopravy, aby zrušilo nebo změnilo tendr na provoz mýtného systému. Vadí jim, že jeho součástí je zpoplatnění řady úseků silnic prvních tříd. Resort dopravy už za pár dní svolává pracovní skupinu, která má situaci řešit.

Vloni směřoval dopis k ministrovi, letos i k premiérovi

Obce na Strakonicku totiž bojují proti tomu, aby tamní silnice první třídy patřila mezi ty, na kterých se má platit mýto. Dopady pro ostatní obce by prý byly dramatické. „Naženou se nám sem kamiony, je to úplně kontraproduktivní,“ konstatuje podle ČT24 starosta Strakonic Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost).

Zpoplatnění téměř 900 kilometrů silnic 1. tříd je součástí tendru na mýtný systém. Nejdelší je 101 kilometr dlouhý úsek z Českých Budějovic do Havlíčkova Brodu. Přes dva kraje. A právě ani sama hejtmanství si nejsou jistá, jestli se vybírání mýta na těchto úsecích vyplatí. I ony proto apelují na ministra, aby konal.

„Je jasné, že to musí mít v souladu se zákonem o veřejných zakázkách, ale znovu říkám, je to jejich kompetence a měli brát na zřetel, že kraje jsou proti rozšíření mýta,“ uvedla podle ČT hejtmanka Karlovarského kraje, šéfka Asociace krajů Jana Vildumetzová (ANO).

Výhrady zaznívají i od starostů

Svaz měst a obcí si také myslí, že tendr by se měl zrušit nebo alespoň výrazně upravit. „Adresovali jsme jim žádost, aby to přehodnotili, podpořili jsme i petici, kterou v této věci připravila občanská iniciativa,“ vysvětluje výkonný ředitel Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal.

Expertní tým se sejde už příští týden. Jeho názory zajímají i šéfa resortu Ťoka. Sice zmiňuje možnost zrušení tendru, ale neví, co by následovalo.

Spor o mýto je i sporem uvnitř hnutí ANO

Proti svému ministrovi jdou nejen hejtmani, ale i někteří poslanci. Podle místopředsedy hospodářského výboru Martina Kolovratníka (ANO) případné zrušení tendru v tomto období nemůže zrušit výběr mýtného systému po roce 2019.

Zdroj: CT24

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Stát v mýtném tendru může ztratit až 12 miliard korun - tvrdí zhrzený Kapsch
16.10.2018
Postup ministerstva dopravy při zadávání provozu...
Vedení ČD-Telematiky postihlo personální zemětřesení
16.10.2018
Tento týden se podle serveru lupa.cz odehrají změny ve...
Projekty Smart City jsou napojeny na lidi z ANO
5.10.2018
Agenda Smart City na pražském magistrátu je i nadále...
MPSV by mohlo po exnáměstkovi Šiškovi vymáhat škodu, netuší ale kolik
5.10.2018
V loňském roce poslal soud bývalého náměstka z...
Budou dalníční známky do dvou let už jen elektronické?
2.10.2018
Česko by podle minsitra dopravy Ťoka mělo do dvou let...

Diskuse

comments powered by Disqus