Domů Články Kvůli problémům s vyplácením dávek začaly na ministerstvu padat hlavy

Kvůli problémům s vyplácením dávek začaly na ministerstvu padat hlavy

Ministr práce Jaromír Drábek odvolal kvůli lednovým problémům s vyplácením dávek ředitele odboru informatiky na MPSV René Pitáka. Generálnímu řediteli úřadu práce pak dal souhlas s odvoláním výkonné ředitelky úřadu práce Aleny Králové, další personální změny Drábek nevyloučil. Sám ministr ale o rezignaci neuvažuje.

Drábek prohlásil, že ředitel odboru informatiky ministerstva práce a sociálních věcí byl odvolán pro pochybení v manažerské oblasti řízení podřízených, kteří mají na starosti informatiku v celém resortu.

Generálnímu řediteli úřadu práce pak dal ministr souhlas s odvoláním výkonné ředitelky úřadu práce Aleny Králové, která měla podle ministra na starost přenos údajů a identifikaci při přihlašování do nového informačního systému.

Mezi jmény, které by mohly být na „black listu“, se objevilo i jméno náměstka pro informatiku Vladimíra Šišky. Šiška přitom figuruje ve firmách, které by mohly být mezi subdodavateli kritizovaného informačního systému k vyplácení sociálních dávek. Nový systém vyplácení dávek, který změnila od ledna Drábkova reforma, převedl výplatu všech příspěvků a podpor na úřady práce. Ty převzaly nejen agendu, ale i 1660 úředníků z radnic. Zavedení nového softwaru ale stále působí úřadům velké problémy.

Ministr Drábek ale tvrdí, že si ministerstvo nemohlo dovolit platit původní drahý systém, který používali úředníci sedmnáct let. Nyní se prý ročně vydá za zpracování dávek 255 miliónů korun. Letos tak úřady ušetří 200 miliónů a od příštího roku ročně 285 miliónů. Ministerstvo práce lednovou situaci stále analyzuje a posuzuje třeba i to, jestli se systémy dostatečně odzkoušely či jestli se dobře připravilo zadání pro dodavatele.

zdroj: CTK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Přípravy na spuštění projektu elektronické neschopenky podle MPSV pokračují
5.9.2019
Datum spuštění projektu elektronické neschopenky...
MPSV zná návrh svého rozpočtu pro rok 2020, na transformaci IT systémů půjde přes 800 milionů
26.8.2019
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)...
eNeschopenka definitivně schválena podpisem prezidenta
20.6.2019
Do Poslanecké sněmovny bylo doručeno rozhodnutí...
Senát schválil odklad e-neschopenky, čeká se už jen na podpis prezidenta
13.6.2019
Senátoři včera schválili odklad startu projektu...
Ministryně Maláčová jmenovala nové náměstky, náměstkem pro ICT bude Jan Baláč
4.6.2019
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)...

Diskuse

comments powered by Disqus