Domů Články Města zakládají spolek „Otevřená města“, který bude řešit kromě zveřejňování smluv i IT projekty

Města zakládají spolek „Otevřená města“, který bude řešit kromě zveřejňování smluv i IT projekty

Nově vznikající spolek, který se bude jmenovat „Otevřená města“, už má hotové stanovy a zakládající členové se teď chystají schválit záměr na svých zastupitelstvech. Jde o městské části Praha 7 a 6, město Ústí nad ¬Labem, brněnský magistrát a část Brno-střed. Zakládající členové se teď chystají schválit záměr na svých zastupitelstvech. Prvním společným projektem bude právě nákup softwaru na zveřejňování smluv – ¬zaplatí se z členských poplatků, jejichž výši určí velikost obce. Do budoucna má ze spolku obcí vzniknout platforma, kde se budou řešit i další IT projekty.

Nový spolek vznikl ve spolupráci s neziskovými organizacemi

Ve spolupráci s neziskovými organizacemi se Praha 6 a 7, Brno, Brno-střed a Ústí nad Labem rozhodly založit organizaci „Otevřená města“. Jde o otevřenou platformu, kde se budou sdílet poznatky, návody, hotové softwarové balíčky a kde vznikne vlastní vývoj programů. Členové si je budou připomínkovat tak, aby jim řešení vyhovovalo, provoz a nákup se zaplatí z členských příspěvků.

Prvním projektem spolku bude software na zveřejňování smluv

Zveřejňování smluv má být jen pilotem v mnohem ambicióznějším plánu. Spolek chce spolupracovat s neziskovkami a vysokými školami a založit si v podstatě vlastní vývojářské centrum. Základní pravidlo je, aby nakoupené řešení vždycky zůstalo ve vlastnictví měst.

„Půjde hlavně o otevřená data, která budou volně šiřitelná. Chceme předejít tomu, co se s IT stává v Praze. Za veřejné peníze nechá vyvinout informační systém, ale licence zůstanou dodavateli. A městské části si pak to řešení kupují znovu,“ dodala pro iHned.cz Lenka Franková ze sdružení Oživení. Závislost na dodavatelích IT systémů zmiňuje jako spouštěč akce také Jakub Michálek, člen Pirátů a zastupitel pražského magistrátu, který stál u vzniku nápadu.

Registr smluv má být propojen s registry obcí

Pilotní malý registr smluv bude nachystán tak, aby se automaticky propojil s weby obcí i velkým registrem, až ho parlament odsouhlasí. Oproti němu ale nabídne víc funkcí. Vedle smluv tu bude i plnění, časem se počítá, že se systém prováže s účetnictvím a rozklikávacím rozpočtem. A ceny za IT systémy vyvinuté či nakoupené ve spolku budou tím nižší, čím víc obcí se k platformě přidá.

Zdroj: ihned.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Kasační stížnost ÚOHS na mýtný tendr uspěla, další prohra pro Kapsch
19.9.2019
Nejvyšší správní soud včera vydal rozsudek, kterým...
Start další fáze EET se blíží, čeká se na podpis prezidenta
18.9.2019
Parlament minulý týden schválil návrh novely zákona o...
Garanční výbor podpořil zákon o právu na digitální služby
10.9.2019
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému...
Ministerstvo financí připravilo návrh zákona o digitální dani
5.9.2019
Vláda od Ministerstva financí obdržela návrh na...
Přípravy na spuštění projektu elektronické neschopenky podle MPSV pokračují
5.9.2019
Datum spuštění projektu elektronické neschopenky...

Diskuse

comments powered by Disqus