Domů Články Město Prostějov: radní nechtějí poradní komisi pro IT, jedná se prý o přežitek

Město Prostějov: radní nechtějí poradní komisi pro IT, jedná se prý o přežitek

Přinejmenším diskutabilní rozhodnutí má za sebou Rada statutárního města Prostějova, která zrušila komisi pro informační technologie z důvodu nadbytečnosti. Komise v předchozích letech dokázala díky pečlivé kontrole převážně městských zakázek ušetřit magistrátu milionové částky. Teď ji ale radní nechtějí, podle primátora Miroslava Pišťáka již není zapotřebí. „Je to chyba, která se vymstí,“ uvedl pro vecernikpv.cz dnes již bývalý předseda komise IT Tomáš Blumenstein, podle kterého může nové vedení města opět podlehnout tlaku společnosti Computer System.

Komise rady města pro informační technologie sloužila jako poradní orgán magistrátu Prostějova

Komise pomáhala odbornými stanovisky a doporučeními v záležitostech infrastruktury i dalších záležitostí. Členové komise projednávali koncepce, doporučovali konkrétní technická řešení, připomínkovali texty výběrových řízení.

Komise v posledních letech ušetřila městu několik milionů korun

„Nejprve se nám podařilo prosadit základní principy poctivých veřejných soutěží, tedy že každé výběrové řízení má být zveřejněno na webu města a otevřené pro všechny firmy. Dále jsme projednávali a připomínkovali všechna zadání ´výběrovek´ tak, aby se v nich nevyskytovaly podmínky, které jsou směrovány na konkrétního dodavatele. A v neposlední řadě jsme ovlivňovali strategie informačních technologií takovým způsobem, aby nebyly nadále nakupovány ty, které jsou naprosto předimenzované a které město nikdy nevyužije, jak se tomu dělo v předchozím období. Současně předesílám, že členové komise IT, kteří byli z různých politických stran a firem, se od počátku zřekli toho, že by se zúčastnili jakéhokoliv výběrového řízení. Typickým příkladem bylo letos v září výběrové řízení na nové notebooky pro zastupitele, které bylo doslova nachystané na konkrétní typ notebooku, jejž dodává firma ATComputers. Toto výběrové řízení se nám podařilo zastavit navzdory urputnému tlaku pana tajemníka a formulovali jsme připomínky k zadávací dokumentaci tak, aby soutěž byla férová. Teď jsem zvědavý, v jaké podobě bude nakonec vypsána...,“ uvedl pro server vecernikpv.cz bývalý předseda IT komise Tomáš Blumenstein.

Nejvyšší vedení města je přesvědčeno, že komise pro IT je přežitkem

„Na základě dosavadních zkušeností jsme v radě města konstatovali, že tato komise už není potřebná. A to hlavně z toho důvodu, že stávající odbor informačních technologií je již stabilizován. A také neočekáváme žádné zásadní rozhodnutí ohledně nových informačních systémů na magistrátu. A s přihlédnutím k tomu, že v rámci šetření některé jiné komise slučujeme, tak komise IT je opravdu nadbytečná,“ uvedl pro Večerník Miroslav Pišťák, primátor Statutárního města Prostějov.

Jak vzápětí dodal, on sám se neobává, že by se vrátily časy, kdy především veřejné zakázky na nákup výpočetní techniky byly poněkud podezřelé. A právě na ně kdysi upozorňovala komise IT pod vedením Tomáše Blumensteina

„Ale ne pokaždé, když nakoupíte ty nejlacinější počítače, tak se ukáže, že to bylo nejlepší rozhodnutí. A skutečně došlo k případům, kdy levná technika se nakonec nevyplatila. Co se týká vámi zmíněných špatných časů odboru informačních technologií, tak taková situace v současnosti už neexistuje a ani nenastane. Nechci zpochybňovat některé kritické hlasy na rozhodování rady města, na které má každý právo. Ale obvinění a následná trestní oznámení kvůli údajným pochybným veřejným zakázkám nikdy nevyústily v nějaké trestní stíhání ze strany policie,“ uvedl rezolutně k zániku komise pro IT primátor Pišťák.

„Žádný ze současných radních informatice nerozumí, takže vůbec nechápu, jak si představují svá další rozhodování bez poradní komise. Pokud opět podlehnou tlaku firmy Computer System a budou zase nakupovat to, co jim tato firma ´poradí´ a dodá, pak je to návrat ke špinavému prostředí předchozích let. Jestli to bude vadit nové radě města, to netuším, ale městskému rozpočtu rozhodně,“ uvedl ke stanovisku primátora bývalý předseda IT komise Blumenstein.

Zdroj: Prostějovský večerník

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Za upozornění na podezřelou veřejnou zakázku se zřejmě nově nebude platit poplatek
14.11.2019
Na podezřelé veřejné zakázky lze Úřad na ochranu...
Sněmovna schválila návrh zákona o právu na digitální služby
11.11.2019
Sněmovna v pátek ve třetím čtením schválila zásadní...
Datové schránky po 10 letech: 700 milionů zpráv a nárůst uživatelů
8.11.2019
Před deseti lety, 1. listopadu 2009, spustilo...
Občanský průkaz by podle vnitra nově měly mít děti již od šesti let
1.11.2019
Ministerstvo vnitra zpracovává nový zákon o občanských...
Ministerstvo vnitra zahájilo reformu volebních zákonů, je to krok k elektronickým volbám?
23.10.2019
Ministerstvo vnitra připravilo nový zákon o správě...

Diskuse

comments powered by Disqus