Domů Články Městský soud zkreslil výpovědi svědků v kauze Opencard

Městský soud zkreslil výpovědi svědků v kauze Opencard

Zkreslení výpovědí nebo jejich nepřesná interpretace patří mezi důvody, proč pražský vrchní soud v září zrušil odsuzující rozsudek nad bývalým pražským primátorem Tomášem Hudečkem a dvěma někdejšími radními. Městský soud bude muset závažné chyby opravit v novém řízení. Kauzu Opencard začne znovu řešit 17. prosince.

„Soud prvního stupně v rámci hodnocení důkazů některé části výpovědí svědků i obžalovaných pominul, jiné interpretoval nepřesně či je v rámci shrnutí výpovědí v napadeném rozsudku významově posunul,“ sdělila pro Právo mluvčí vrchního soudu Simona Heranová hlavní důvody pro zrušení rozsudku.

U soudu tehdy skončilo 15 lidí

Členové rady, zaměstnanci magistrátu nebo externí členové komise, která doporučila smlouvy podepsat. Podle detektivů chybovali v tom, že zakázku za zhruba 75 milionů korun přiklepli firmě rovnou a nevypsali výběrové řízení. Politici se dlouhodobě hájí tím, že se snažili řešit problémy projektu, který spadá do éry exprimátora za ODS Pavla Béma.

"Tvrdí, že tehdy neměli jinou možnost než smlouvy podepsat. Pokud by to neudělali, tak by systém zkolaboval nebo by ho museli nechat vypnout. Podmíněný trest dostal pouze Svoboda s Hudečkem, bývalá radní pro informatiku Eva Vorlíčková, exradní pro dopravu Josef Nosek a někdejší ředitel magistrátního odboru pro informatiku Jan Teska.", uvedl informaci server novinky.cz.

Svědek řekl něco jiného, než uvedl soud

V září ale vrchní soud vyhověl dvoláním obžalovaných, a tresty tak neplatí. Svobody se přitom verdikt netýká. Jeho stíhání je v současnosti zastaveno kvůli poslanecké imunitě.

Zkreslených výpovědí bylo podle vrchního soudu v rozsudku dokonce několik

Podle České televize soud chyboval třeba u svědka Jana Labského, jehož výpověď interpretoval takto: „Nedokázal si vybavit ani to, zda byly v daném případě probírány podmínky pro použití jednacího řízení bez uveřejnění.“

Ve skutečnosti však podle vrchního soudu uvedl něco zcela jiného. Konkrétně to, že jiná možnost než jednací řízení bez uveřejnění nepadla reálně do úvahy.
Uvedené vady odvolací soud přivedly k pochybnostem, zda soud učinil správná skutková zjištění, jež následně vedla k právním závěrům, na jejichž základě byli odsouzeni. Nezbylo mu tak nic jiného než rozsudek zrušit a případ vrátit k novému projednání.

Zdroj: novinky.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Opencard: Soud i podruhé zrušil rozsudek nad exprimátorem Hudečkem a dalšími
18.7.2019
Pražský vrchní soud podruhé zrušil odsuzující rozsudek...
Opencard: vrchní soud zrušil podmínky pro exprimátory Svobodu i Hudečka
14.9.2018
Pražský vrchní soud zrušil rozsudek, který kvůli...
Nová Lítačka zaznamenala další problémy
6.9.2018
S nástupem nové Lítačky se zdá, že provozní problémy se...
DPP zkolaboval internetový obchod pro nákup kuponů na Lítačku
31.8.2018
Pražskému dopravnímu podniku (DPP) ve středu kolaboval...
Opencard i validátory skončí, Lítačka už je virtuální
30.8.2018
Nově je od pondělí 27. srpna 2018 možné nahrávat kupony...

Diskuse

comments powered by Disqus