Domů Články Ministerstvo financí chce zavést elektronickou evidenci tržeb postupně od roku 2016

Ministerstvo financí chce zavést elektronickou evidenci tržeb postupně od roku 2016

Ministerstvo financí nepočítá se spuštěním pravidelné účtenkové loterie, která jako součást boje proti daňovým únikům funguje například na Slovensku. Elektronická evidence tržeb, od níž si ministerstvo slibuje vyšší výběr daní a má být jakousi modernější verzí registračních pokladen, ji nicméně bude umožňovat. Od ledna 2016 by se změna měla týkat pouze restaurací a hotelů, od července 2016 podnikatelů v oblasti maloobchodu a velkoobchodu. Kompletní technické řešení celého systému bude představeno na přelomu února a března 2015.

V současnosti návrh zákona o evidenci tržeb ve vnitřním připomínkovém řízení. V lednu jej ministerstvo financí pošle k připomínkám veřejnosti, předpokládaný termín schválení je zhruba červen 2015.

Pokladny budou připojeny na finanční úřady online

Podle plánů ministerstva financí by od roku 2016 měly být pokladny obchodníků napojeny na internet a informace o každé přijaté platbě by okamžitě dostávaly finanční úřady. Podnikatel by tak posílal datovou zprávu o transakci finanční správě, která by zpět poslala potvrzení s unikátním kódem účtenky o přijetí transakce. Podnikatel následně účtenku vytiskne a zákazník by měl povinnost ji převzít. Výhodou podle ministerstva je, že není nutné certifikovat zařízení ani programy a celý systém lze provozovat na běžných zařízeních, tedy levněji.

Při spuštění elektronické evidence tržeb v roce 2016 může stát jednorázově využít jako účinný marketingový nástroj. "Může být dobrým nástrojem, jak by se lidé při spuštění elektronické evidence tržeb mohli seznámit s celým systémem," citoval server Aktuálně.cz náměstkyni ministra financí pro daně Simonu Hornochovou.

Elektronická evidence tržeb má přinést úspory v miliardách korun

Elektronická evidence tržeb má podle propočtů ministerstva financí do státního rozpočtu přinést dodatečných zhruba deset miliard korun ročně. "Za rok 2016 to ovšem bude jen zhruba polovina," uvedla dle serveru Aktuálně.cz Hornochová. Většina má být z vyššího výběru DPH, ale tím, že by měly vzrůst vykazované tržby podnikatelů a firem, by zároveň měly vzrůst i jejich další odvody do státní kasy.

Dostanou drobní živnostníci slevu na dani?

Zavedení systému povede k tomu, že řada firem se nově stane plátcem DPH. Zároveň Babišův úřad uvažuje nad tím, že drobným živnostníkům zavede paušální slevu na dani právě kvůli zavedení elektronické evidence tržeb a potřebě pořídit si systémy pro tuto službu.

Zdroj: aktualne.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Prezident podepsal rozšíření EET na malé živnostníky
24.9.2019
Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal rozšíření...
Start další fáze EET se blíží, čeká se na podpis prezidenta
18.9.2019
Parlament minulý týden schválil návrh novely zákona o...
Přípravy na zavadení elektronických dálničních známek pokračují
9.9.2019
Ministr dopravy Vladimír Kremlík a ředitel Státního...
Ministerstvo financí připravilo návrh zákona o digitální dani
5.9.2019
Vláda od Ministerstva financí obdržela návrh na...
MPO a MF představily živnostenský balíček, která má i díky elektronizaci usnadnit život podnikatelů
2.9.2019
Živnostenský balíček, který usnadní život malým a...

Diskuse

comments powered by Disqus