Domů Články Ministerstvo financí do konce května předloží návrh podoby 7% digitální daně

Ministerstvo financí do konce května předloží návrh podoby 7% digitální daně

Vláda České republiky se tak chce zařadit mezi ekonomiky, které aktivně řeší nerovnováhu mezi společnostmi vykonávajícími svoji činnost na bázi tradičních obchodních modelů a společnostmi, které podnikají v rámci zcela nových obchodních modelů digitální ekonomiky. Digitální daň se bude vztahovat na vybrané internetové služby, zejména reklamu, poskytovanou na území České republiky společnostmi s globálním obratem nad 750 mil. EUR.

„Digitální daň se bude vztahovat na nejvýznamnější globální hráče a reaguje na dosavadní neúspěch jednání o řešení na úrovni EU a pomalý postup v případě globálního řešení v OECD. Diskuze není o tom, zda toto zdanění zavádět, ale od kdy, v jaké podobě a v jaké výši. Česká republika se zařadí mezi země, které odpověď na tyto otázky nalezly. Vysíláme tím jasný politický signál směrem k urychlení spolupráce na mezinárodní úrovni,“ sdělila ministryně financí Alena Schillerová.

Vláda chce regulovat DST model digitální daně

Zákon o dani z vybraných internetových služeb zavede 7 % daň na umisťování cílené reklamy na digitální rozhraní společnostmi se stanoveným globálním obratem. Jedná se o takzvaný DST model digitální daně, který kromě zdanění této cílené reklamy počítá také se zdaněním prodeje dat shromážděných o uživatelích těchto digitálních rozhraní, a také se zdaněním využívání mnohostranných digitálních rozhraní.

"Podle konzervativního odhadu bude předpokládaný roční výnos digitální daně do státního rozpočtu okolo 5 mld. Kč. Účinnost zákona se bude odvíjet od legislativního procesu, předpokládaný start digitální daně v České republice je v polovině roku 2020.", obhajuje své rozhodnutí resort financí.

Ministerstvo financí v současnosti návrh finalizuje, jeho součástí bude také stanovení minimálního obratu těchto společností na území České republiky, aby se daň vztahovala skutečně na ty giganty, kteří na českém trhu aktivně působí.

Zdroj: mfcr

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

EET: První vlně certifikátů pro EET skončí platnost na konci roku, koho se dotkne?
22.7.2019
Finanční správa upozorňuje, že podnikatelé si už teď...
Z dílny ministerstva financí vzešel návrh zákona o digitální dani
9.7.2019
Ministerstvo financí (MF) minulý týden odeslalo do...
Projekt MoJe daně - on-line finančního úřad má nabídnout klientský přístup a snazší orientaci v daních
26.6.2019
Ministerstvo financí pracuje na projektu MoJe daně,...
eNeschopenka definitivně schválena podpisem prezidenta
20.6.2019
Do Poslanecké sněmovny bylo doručeno rozhodnutí...
Budou mít elektronické petice stejnou váhu jako papírové?
14.6.2019
Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednal novelu...

Diskuse

comments powered by Disqus