Domů Články Ministerstvo pro místní rozvoj dostalo půlmilionovou pokutu za zakázku na NEN

Ministerstvo pro místní rozvoj dostalo půlmilionovou pokutu za zakázku na NEN

Pokutu přes půl milionu korun udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ministerstvu pro místní rozvoj (MMR). Ministerstvo prý pochybilo v zadávání zakázky na vývoj Národního elektronického nástroje (NEN), když upravovalo s uchazečem časové plnění smlouvy. NEN měl sloužit pro zadávání veřejných zakázek a je druhou součástí Národní infrastruktury pro elektronické zadávání veřejných zakázek. Prvostupňové rozhodnutí není pravomocné a může být proti němu v zákonné lhůtě podán rozklad.

MMR prodlužovalo smlouvu dodatky z 8 na 23 měsíců

Veřejnou zakázku v objemu téměř 150 milionů korun zadalo ministerstvo v dubnu 2012 společnosti DATASYS s.r.o. Doba plnění zakázky byla stanovena od 20.4.2012 do 31.12.2012. Následně však byly ke smlouvě uzavřeny dodatky č. 1 a 3, jimiž se doba plnění prodloužila až do 31.3.2014. Dodatky zadavatel odůvodňoval potřebou zapracovat do projektu legislativní změny zákona č. 55/2012 Sb., k nimž v průběhu plnění zakázky došlo.

„Podle zákona nesmí zadavatel umožnit podstatnou změnu práv a povinností vyplývajících ze smlouvy, kterou uzavřel s vybraným uchazečem. V tomto případě došlo k prodloužení celkové doby plnění z úvodních osmi měsíců na téměř 23 měsíců. Doba plnění má zcela jistě nezpochybnitelný vliv na náročnost a kvalitu plnění předmětu veřejné zakázky, proto mohl mít postup zadavatele dopad na okruh uchazečů o danou zakázku.“, uvedl v tiskové zprávě antimonopolní úřad.

Vybraný uchazeč byl tímto způsobem zvýhodněn oproti ostatním uchazečům o zakázku, MMR tím porušilo zákon

Pokud by zadavatel již při zahájení zadávacího řízení stanovil možnost variabilně měnit datum dokončení celého rozsahu díla v závislosti na případných novelizacích, nelze vyloučit, že mohl obdržet výhodnější nabídku od některého z ostatních uchazečů nebo i od dodavatelů, kteří se zadávacího řízení nezúčastnili.

Ministerstvo pro místní rozvoj se dopustilo porušení zákazu umožnění podstatné změny práv a povinností vyplývajících ze smlouvy o dílo v návaznosti na nedodržení zásady rovného zacházení, neboť jeho jednání mohlo mít podstatný vliv na výběr nejvhodnější nabídky.

Zdroj: ÚOHS

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Kasační stížnost ÚOHS na mýtný tendr uspěla, další prohra pro Kapsch
19.9.2019
Nejvyšší správní soud včera vydal rozsudek, kterým...
Kvůli tendru na síť Pegas byla podaná stížnost k antimonopolnímu úřadu
20.8.2019
Nordic Telecom poslal stížnost na Úřad pro ochranu...
Vláda projednala trojici stěžejních dokumentů k čerpání EU dotací
5.8.2019
Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo vládě tři...
Kapsch podal na antimonopolní úřad již třetí žalobu, proč se ÚOHS odmítl zabývat předchozími žalobami?
30.7.2019
Společnost Kapsch podala další žalobu na Úřad pro...
ÚOHS řeší první stížnosti v souvislosti s omezením Huawei
24.7.2019
Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) řeší podle...

Diskuse

comments powered by Disqus