Domů Články Ministr vnitra Hamáček chce po generálním řediteli Knapovi stabilní poštu

Ministr vnitra Hamáček chce po generálním řediteli Knapovi stabilní poštu

Ministr vnitra Jan Hamáček se dnes zúčastnil pravidelného jednání dozorčí rady České pošty. Stěžejními body programu byly možnosti financování České pošty a její finanční plán pro příští rok. Generální ředitel České pošty Roman Knap má hotovou strategii na další období a chce navýšit rozpočet na platy pošťáků o 1,2 miliardy.

Česká pošta se řítí do propasti, šéf pošty to má změnit

"Česká pošta patří svým posláním ke strategickým podnikům v České republice. Pan generální ředitel má jasné zadání změnit její fungování tak, aby se přestala řítit do propasti a stala se stabilní, prosperující společností. Pokud bychom nezatáhli za záchrannou brzdu včas, s největší pravděpodobností by v horizontu několika let Česká pošta už v dnešní podobě neexistovala. Proto jsem se zúčastnil dnešního jednání dozorčí rady, kde jsme probírali financování České pošty. To je alfa a omega fungování celé firmy,“ řekl ministra vnitra Jan Hamáček a dodal, že management musí vytvořit společnost, která odpovídá požadavkům 21. století.

Rozhodující je provozní výkon České pošty. Česká pošta v minulosti sice generovala účetní zisk, avšak díky prodeji majetku a částečné kompenzaci univerzální služby. Reálně je několik let ve ztrátě. Dozorčí rada s vedením České pošty průběžně diskutuje konkrétní kroky, jak tento stav napravit s cílem postupně zvýšit ekonomickou sílu České pošty,“ řekl předseda dozorčí rady České pošty Karel Kratina.

Strategii pošty na další období ude schvalovat vnitro

Česká pošta má hotovou strategii na další období, kterou předložíme Ministerstvu vnitra ČR. Je to materiál, za kterým si stojím a který ukazuje směr, jakým se musíme vydat, abychom Českou poštu zachránili. V první řadě jsme se zaměřili na úspory uvnitř firmy. Jen v roce 2018 jsme ušetřili téměř 220 milionů korun, a to zejména redukcí pracovních míst na centrále a snížením osobních nákladů. Ovšem nemůžeme šetřit na pracovnících v provozu,“ řekl generální ředitel České pošty Roman Knap a dodal: „Těm naopak musíme mzdy navýšit, aby od České pošty neodcházeli. Např. jen pro navýšení mezd o 10 % budeme potřebovat dodatečných 1,2 miliardy korun. Jsem rád, že pan ministr toto důležité téma otevřel, a beru to jako silnou podporu z jeho strany. Zásadní pro nás zůstává také férová úhrada nákladů univerzální služby. Jsme schopni rozklíčovat náklady na tuto službu státu tak, aby věděl, za co vlastně platí. Pokud zcela odkryjeme karty, věřím, že adekvátní částku od státu dostaneme. Nechceme nic víc, ani nic míň, než jsou skutečné náklady České pošty na univerzální službu. Česká pošta si musí uvědomit, že tu není pro stát, ale primárně pro zákazníky.“.

Zdroj: ceskaposta.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Druhá výzva iniciativy WiFi4EU bude otevřena od 4. do 5. dubna 2019
3.4.2019
Iniciativa WiFi4EU otevírá druhou výzvu pro orgány...
Rodná čísla na občanských průkazech zatím zůstanou, úřady nejsou na jejich zrušení připravené
27.3.2019
Vláda schválila návrh novely zákona o základních...
Elektronická tvorba zákonů přes internet má být do roku a čtvrt - slíbilo vnitro
22.3.2019
Ve Sněmovně se v současné době projednává návrh zákona,...
Přes Portál občana půjde vyřídit i živnostenské oprávnění
20.3.2019
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spustilo do...
Sněmovna schválila zrušení výjimek z registru smluv pro ČEZ a další společnosti
11.3.2019
Sněmovna minulý týden ve třetím čtení schválila...

Diskuse

comments powered by Disqus