Domů Články Ministryně Marksová představila novou vizi fungování ICT systémů na MPSV

Ministryně Marksová představila novou vizi fungování ICT systémů na MPSV

Informační systémy a technologie na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) by měly být provozně jednodušší a levnější, sledovat moderní trendy a více se přiblížit potřebám občanů. Ministryně Michaela Marksová na veřejné schůzce se zástupci IT firem  představila koncepční strategii vývoje ICT systému celého resortu MPSV, tedy nejen samotného ministerstva, Úřadu práce a České správy sociálního zabezpečení, ale i ostatních řízených a podřízených organizací MPSV.

„Především nám záleží na tom, aby všechna výběrová řízení byla naprosto transparentní a otevřená. Součástí této transparentnosti je, že jsou určeni čtyři zástupci, kteří s IT firmami mohou oficiálně jednat a z každého takového setkání musí být oběma stranami podepsaný zápis. Jedná se o náměstkyni Ivu Merhautovou, vrchního ředitele Roberta Baxu, ředitele Jiřího Károlyho a ředitele Pavla Mánka,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Plánovat budoucnost je nutné, ale stejně tak důležité je udržet provoz do doby, než naplánované kroky uskutečníme. Nemůžeme ohrozit výplatu dávek a nemůžeme postavit zaměstnance Úřadu práce před podobnou situaci, jako tady byla v roce 2012 a 2014,“ dodala ministryně.

MPSV pracuje na tzv. Strategii informačních a komunikačních technologií 2015+

Tato strategie je nyní ve výchozí verzi a než bude předložena vládě ČR, projde odbornou oponenturou na ČVUT. Dokument obsahuje dvě základní zásady a těmi jsou, zajištění poskytování ICTinformační a komunikační technologie
služeb v souladu s legislativou a technickými a architektonickými principy eGovernmentu a dále myšlenku zajištění informační podpory postupné plné elektronizace služeb pro své klienty, tedy pro občany.

Cílem této strategie je realizace nejméně šest projektů, které v letech 2015 až 2018 změní ICTinformační a komunikační technologie
v resortu. Zásadní je zajištění budoucích výplat nepojistných sociálních dávek a dávek státní politiky zaměstnanosti a také realizace projektu podpůrných systémů nebo portálu služeb občanů. Další projekty budou zaměřeny na technickou infrastrukturu, například na modernizaci a údržbu serverů nebo koncových zařízení.

Spolupráce s OK Systém minimálně do roku 2016

Realizace takto složitého zadávacího řízení má pravidla i zákonné lhůty. To znamená, že s ohledem na projektové a legislativní doby nebude dokončeno do konce letošního roku. Navíc, je nutné zajistit programování, řádné ověření funkčnosti, testování komunikace s ostatními systémy, důkladné proškolení uživatelů a migrace dat. Nové systémy by mohly být spuštěny v průběhu roku 2016. Z tohoto důvodu MPSV nevylučuje přechodné období fungování stávajícího systému OK systém v roce 2016.

Zdroj: MPSV

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Rada EU definitivně schválila směrnici o autorském právu, schválili ji ministři zemědělství
16.4.2019
Ministři zemědělství členských států Evropské unie dnes...
Babiš oznámil změny ve vládě, vymění ministry dopravy a průmyslu
11.4.2019
Premiér Andrej Babiš po schůzce s prezidentem oznámil...
Premiér Babiš: Digitalizace státu je prioritou, včetně zákona o právu na digitální služby
1.4.2019
Jednou z priorit současné vlády je digitalizace a Zákon...
Zákon o právu na digitální službu: do pěti let má na komunikaci s úřady stačit počítač
29.3.2019
S podpisy 137 poslanců napříč kluby i podporou vlády...
Rodná čísla na občanských průkazech zatím zůstanou, úřady nejsou na jejich zrušení připravené
27.3.2019
Vláda schválila návrh novely zákona o základních...

Diskuse

comments powered by Disqus