Domů Články Ministryně Marksová představila novou vizi fungování ICT systémů na MPSV

Ministryně Marksová představila novou vizi fungování ICT systémů na MPSV

Informační systémy a technologie na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) by měly být provozně jednodušší a levnější, sledovat moderní trendy a více se přiblížit potřebám občanů. Ministryně Michaela Marksová na veřejné schůzce se zástupci IT firem  představila koncepční strategii vývoje ICT systému celého resortu MPSV, tedy nejen samotného ministerstva, Úřadu práce a České správy sociálního zabezpečení, ale i ostatních řízených a podřízených organizací MPSV.

„Především nám záleží na tom, aby všechna výběrová řízení byla naprosto transparentní a otevřená. Součástí této transparentnosti je, že jsou určeni čtyři zástupci, kteří s IT firmami mohou oficiálně jednat a z každého takového setkání musí být oběma stranami podepsaný zápis. Jedná se o náměstkyni Ivu Merhautovou, vrchního ředitele Roberta Baxu, ředitele Jiřího Károlyho a ředitele Pavla Mánka,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Plánovat budoucnost je nutné, ale stejně tak důležité je udržet provoz do doby, než naplánované kroky uskutečníme. Nemůžeme ohrozit výplatu dávek a nemůžeme postavit zaměstnance Úřadu práce před podobnou situaci, jako tady byla v roce 2012 a 2014,“ dodala ministryně.

MPSV pracuje na tzv. Strategii informačních a komunikačních technologií 2015+

Tato strategie je nyní ve výchozí verzi a než bude předložena vládě ČR, projde odbornou oponenturou na ČVUT. Dokument obsahuje dvě základní zásady a těmi jsou, zajištění poskytování ICTinformační a komunikační technologie
služeb v souladu s legislativou a technickými a architektonickými principy eGovernmentu a dále myšlenku zajištění informační podpory postupné plné elektronizace služeb pro své klienty, tedy pro občany.

Cílem této strategie je realizace nejméně šest projektů, které v letech 2015 až 2018 změní ICTinformační a komunikační technologie
v resortu. Zásadní je zajištění budoucích výplat nepojistných sociálních dávek a dávek státní politiky zaměstnanosti a také realizace projektu podpůrných systémů nebo portálu služeb občanů. Další projekty budou zaměřeny na technickou infrastrukturu, například na modernizaci a údržbu serverů nebo koncových zařízení.

Spolupráce s OK Systém minimálně do roku 2016

Realizace takto složitého zadávacího řízení má pravidla i zákonné lhůty. To znamená, že s ohledem na projektové a legislativní doby nebude dokončeno do konce letošního roku. Navíc, je nutné zajistit programování, řádné ověření funkčnosti, testování komunikace s ostatními systémy, důkladné proškolení uživatelů a migrace dat. Nové systémy by mohly být spuštěny v průběhu roku 2016. Z tohoto důvodu MPSV nevylučuje přechodné období fungování stávajícího systému OK systém v roce 2016.

Zdroj: MPSV

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Česko možná od roku 2021 zavede elektronické dálniční známky
15.7.2019
Motoristé by měli od roku 2021 používat elektronické...
eNeschopenka definitivně schválena podpisem prezidenta
20.6.2019
Do Poslanecké sněmovny bylo doručeno rozhodnutí...
Budou mít elektronické petice stejnou váhu jako papírové?
14.6.2019
Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednal novelu...
Senát schválil odklad e-neschopenky, čeká se už jen na podpis prezidenta
13.6.2019
Senátoři včera schválili odklad startu projektu...
Ministryně Maláčová jmenovala nové náměstky, náměstkem pro ICT bude Jan Baláč
4.6.2019
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)...

Diskuse

comments powered by Disqus