Domů Články Ministryně MPO: za drahá mobilní data si Češi mohou sami. A jaká je reakce premiéra?

Ministryně MPO: za drahá mobilní data si Češi mohou sami. A jaká je reakce premiéra?

Před dvěma lety skončil ve vládě ministr průmyslu a obchodu (MPO) Jan Mládek (ČSSD), kterého kritika vinila, že jde příliš na ruku mobilním operátorům. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka ho po několika provokativních vyjádřeních ministerského křesla zbavil a sliboval levnější data. Nyní přišla ministryně Marta Nováková (ANO) s prohlášením, že data v mobilu jsou drahá proto, že si je Češi nechtějí kupovat. Kdyby si je kupovali, operátor by více vydělal, a data by pak zlevnil. Nejen odborníci nad vysvětlením kroutí hlavou. Jaká je reakce premniéra Babiše?

Levná data jsou podle Babiše údajně prioritou hnutí ANO

„No, věřte mi, že je skutečně priorita hnutí ANO a moje priorita, abych něco s těmi předraženými daty a mobilními operátory udělal,“ uváděla facebooková stránka Andreje Babiše letos 13. ledna. Andrej Babiš o této prioritě informoval rovněž ve svém videu, realita se však zdá být opačná.

Babiš vyjádření ministryně Novákové nerozumí

„Výrokům paní ministryně nerozumím a nesouhlasím s nimi. Myslím si, že to bylo opravdu nešťastné vůči spotřebitelům, vůči našim občanům,“ napsal Novinkám premiér.

Podle Babiše jsou operátoři těmi, kdo musejí přijít s levnějšími daty, a pak se budou daleko víc používat. Ministryně průmyslu a obchodu Nováková přitom v neděli v ČT řekla pravý opak. Podle ní by byla data v Česku levnější, kdyby si je zákazníci víc kupovali.

Za dva roky jen minimální posun

„Porovnávali jsme ceny neomezeného volání, neomezené SMS a přibližně deset gigabytů dat a vyplynulo, že jsme výrazně dražší než některé okolní státy. Když se podíváme na další země Evropské unie, tak rozdíl je ještě více propastný,“ uvedl podle ČT24 vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený .

Zelený dodal, že podobná srovnání jeho tým dělal i v listopadu 2016. „Co je naprosto zarážející, že základní ceníková nabídka, se kterou jsme pracovali tehdy a nyní, je téměř stejná.“

Změnilo se jen množství mobilních dat. A zatímco spotřebitel nevidí skoro žádnou proměnu, operátoři naopak velkou. „Když se podíváte na dobu před dvěma lety a na dobu dnes, tak objem mobilních dat se znásobuje, je vyšší, a ceny mobilních služeb nerostou,“ vysvětloval ředitel asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. 

„Přibylo pouze něco málo dat. Nebudeme se bavit o jednom GB, ale o třech až pěti GB v  nabídce,“ sdělil dále podle ČT24 Zelený. Také šéfredaktor odborného serveru Lupa.cz David Slížek se domnívá, že pohyb je relativně malý a zdaleka neodpovídá tomu, kde by ceny nebo množství dat mohly být.

Zdroj: ČT24, novinky.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

MPO vyhlásí novou výzvu na zvýšení dostupnosti rychlého internetu, opět za miliardu
11.9.2019
Do konce roku 2023 by lidé měli mít vysokorychlostní...
MPO a MF představily živnostenský balíček, která má i díky elektronizaci usnadnit život podnikatelů
2.9.2019
Živnostenský balíček, který usnadní život malým a...
Živnostenský balíček před spuštěním. Ubyde statistik a sníží se byrokracie podnikatelů?
29.7.2019
Statistických formulářů, které musí vyplňovat...
Společnost s ručením omezením lze založit za jediný den, i díky elektronizaci či Portálu občana
16.7.2019
Zahájit podnikání se v České republice dá zvládnout za...
Vize MPO, podnikatelům by měla ubýt administrativní zátěž
10.7.2019
Hlášení či statistik, které musí vyplňovat podnikatelé,...

Diskuse

comments powered by Disqus