Domů Články Ministryně otočila, MPO prý činí vše pro snížení cen datových služeb

Ministryně otočila, MPO prý činí vše pro snížení cen datových služeb

Ministryně Nováková přišla s tiskovým prohlášením, podle kterého se může zdát, že nikdy neřekla, že za drahá mobilní data si Češi mohou sami. Nikdy prý nehájila a ani nehájí operátory a i paní ministryni vadí vysoká cena, kterou v České republice za data platíme. Za zcela zásadní považuji zvýšení konkurence na trhu. Z pohledu státu je velmi důležitá role Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a regulátora Českého telekomunikačního úřadu.

Cílem všech opatření, která Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v této věci provádí, je zvýšení konkurence na trhu mobilních operátorů, tak, aby na základě tržních principů došlo ke snížení cen za mobilní datové služby na úroveň vyspělých evropských států při zachování vysoké kvality služeb. Budu i nadále vyvíjet tlak na operátory, aby konali. Znovu se setkáme s Asociací provozovatelů mobilních sítí, která na minulém zasedání dostala úkol přijít s konkrétními návrhy, jak situaci řešit. Také se setkám se zástupci spotřebitelských asociací, abychom domluvili postup, jak i z této strany tlačit na operátory, uvedla ministryně Nováková.

Co připravuje MPO za opatření, aby datové služby zlevnily?

Klíčový pro vyšší konkurenci a tím i pro snížení cen je vysokorychlostní internet.

  • Novela zákona č. 416/2009 Sb. o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací, na níž se MPO v této oblasti podílelo, zavedla např. přípojky elektronických komunikací do 100 m bez územního řízení či zrušila kolaudace pro veřejné komunikační sítě.
  • MPO také implementuje Zákon 194/2017 Sb. o opatřeních ke snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí elektronických komunikací, který zavádí koordinaci staveb, snižuje jejich administraci, zavádí povinnost informovat o infrastrukturních stavbách, zavádí jednotné informační místo na ČTÚ atd.
  • MPO dojednalo s MŽP možnost přikládat chráničky pro optické kabely na vysokorychlostní internet v rámci projektů podporovaných z OPŽP. Nyní se tak tedy už starostové nemusejí bát, že poruší dotační podmínky pro projekty jako např. na rekonstrukce kanalizace.
  • MPO spustilo dotační program pro výstavbu VRI (min. 100 Mb/s) na tzv. „bílá místa“ pro 90 tisíc domácností v hodnotě 1 mld. Kč.
  • MPO přirpavuje výzvu na tzv. „internetové vouchery“, které umožní poskytnout prostředky na stranu poptávky, tzn. obyvatelům oblastí bez vysokorychlostního připojení s tím, že agregace poptávky bude přes kraje.
  • MPO spustilo projekt regionálních expertů pro starosty, kteří budou přímo v terénu radit a poskytovat konzultace starostům i podnikatelům v souvislosti s výstavbou vysokorychlostního internetu.
  • ČTÚ by měl na základě požadavku MPO spustit internetový srovnávač cen a akcelerovat jednání s Evropskou komisí o zavedení regulace na telekomunikačním trhu.
  • MPO prosazuje Zákon o elektronických komunikacích. Obsahuje mj. ustanovení pro ochranu spotřebitele a usnadňuje jeho možnost přejít k jinému operátorovi, pokud není spokojen. Technický přenos čísla musí být do 24 hodin, administrativní do deseti dní. A navíc limituje i smlouvy se závazkem (na dobu určitou), kde omezuje možnost sankce na nejvýše 20 procent zbývající částky, což snižuje náklady na přechod k jinému operátorovi. Takové podmínky má v EU už jen Francie.
  • Do Zákona o elektronických komunikacích implementujeme právě přijatý evropský Kodex pro elektronické komunikace, který zaručí zákazníkům větší práva.

Zdroj: MPO

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Živnostenský balíček před spuštěním. Ubyde statistik a sníží se byrokracie podnikatelů?
29.7.2019
Statistických formulářů, které musí vyplňovat...
Společnost s ručením omezením lze založit za jediný den, i díky elektronizaci či Portálu občana
16.7.2019
Zahájit podnikání se v České republice dá zvládnout za...
Vize MPO, podnikatelům by měla ubýt administrativní zátěž
10.7.2019
Hlášení či statistik, které musí vyplňovat podnikatelé,...
Česká republika se připojila k závěrům Rady k budoucnosti digitalizované Evropy po roce 2020
12.6.2019
Česká republika se připojila k závěrům o budoucnosti...
Vláda schválila program za 6 mld. Kč s názvem The Country for the Future, který pomůže firmám s inovacemi
21.5.2019
Vláda na včerejším jednání schválila návrh nového...

Diskuse

comments powered by Disqus