Domů Články Ministryně otočila, MPO prý činí vše pro snížení cen datových služeb

Ministryně otočila, MPO prý činí vše pro snížení cen datových služeb

Ministryně Nováková přišla s tiskovým prohlášením, podle kterého se může zdát, že nikdy neřekla, že za drahá mobilní data si Češi mohou sami. Nikdy prý nehájila a ani nehájí operátory a i paní ministryni vadí vysoká cena, kterou v České republice za data platíme. Za zcela zásadní považuji zvýšení konkurence na trhu. Z pohledu státu je velmi důležitá role Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a regulátora Českého telekomunikačního úřadu.

Cílem všech opatření, která Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v této věci provádí, je zvýšení konkurence na trhu mobilních operátorů, tak, aby na základě tržních principů došlo ke snížení cen za mobilní datové služby na úroveň vyspělých evropských států při zachování vysoké kvality služeb. Budu i nadále vyvíjet tlak na operátory, aby konali. Znovu se setkáme s Asociací provozovatelů mobilních sítí, která na minulém zasedání dostala úkol přijít s konkrétními návrhy, jak situaci řešit. Také se setkám se zástupci spotřebitelských asociací, abychom domluvili postup, jak i z této strany tlačit na operátory, uvedla ministryně Nováková.

Co připravuje MPO za opatření, aby datové služby zlevnily?

Klíčový pro vyšší konkurenci a tím i pro snížení cen je vysokorychlostní internet.

  • Novela zákona č. 416/2009 Sb. o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací, na níž se MPO v této oblasti podílelo, zavedla např. přípojky elektronických komunikací do 100 m bez územního řízení či zrušila kolaudace pro veřejné komunikační sítě.
  • MPO také implementuje Zákon 194/2017 Sb. o opatřeních ke snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí elektronických komunikací, který zavádí koordinaci staveb, snižuje jejich administraci, zavádí povinnost informovat o infrastrukturních stavbách, zavádí jednotné informační místo na ČTÚ atd.
  • MPO dojednalo s MŽP možnost přikládat chráničky pro optické kabely na vysokorychlostní internet v rámci projektů podporovaných z OPŽP. Nyní se tak tedy už starostové nemusejí bát, že poruší dotační podmínky pro projekty jako např. na rekonstrukce kanalizace.
  • MPO spustilo dotační program pro výstavbu VRI (min. 100 Mb/s) na tzv. „bílá místa“ pro 90 tisíc domácností v hodnotě 1 mld. Kč.
  • MPO přirpavuje výzvu na tzv. „internetové vouchery“, které umožní poskytnout prostředky na stranu poptávky, tzn. obyvatelům oblastí bez vysokorychlostního připojení s tím, že agregace poptávky bude přes kraje.
  • MPO spustilo projekt regionálních expertů pro starosty, kteří budou přímo v terénu radit a poskytovat konzultace starostům i podnikatelům v souvislosti s výstavbou vysokorychlostního internetu.
  • ČTÚ by měl na základě požadavku MPO spustit internetový srovnávač cen a akcelerovat jednání s Evropskou komisí o zavedení regulace na telekomunikačním trhu.
  • MPO prosazuje Zákon o elektronických komunikacích. Obsahuje mj. ustanovení pro ochranu spotřebitele a usnadňuje jeho možnost přejít k jinému operátorovi, pokud není spokojen. Technický přenos čísla musí být do 24 hodin, administrativní do deseti dní. A navíc limituje i smlouvy se závazkem (na dobu určitou), kde omezuje možnost sankce na nejvýše 20 procent zbývající částky, což snižuje náklady na přechod k jinému operátorovi. Takové podmínky má v EU už jen Francie.
  • Do Zákona o elektronických komunikacích implementujeme právě přijatý evropský Kodex pro elektronické komunikace, který zaručí zákazníkům větší práva.

Zdroj: MPO

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

MPO má novou náměstkyni pro Evropskou unii a zahraniční obchod
5.11.2019
Novou náměstkyní ministra průmyslu a obchodu Karla...
MPO při podpoře ICT projektů neřešilo jejich přínos, hlavním cílem bylo vyčerpat prostředky EU
30.10.2019
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil podporu...
V neomezených tarifech Česká republika pomalu dohání EU
29.10.2019
Telekomunikační trh se za poslední měsíce posunul a...
Stát nabízel miliardu na rozvoj rychlého internetu, pošle ale jen polovinu kvůli formálním chybám
24.10.2019
Dotace na rychlý internet v malých obcích se opět...
MPO zahájilo veřejnou konzultaci k vysokorychlostnímu internetu
9.10.2019
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zahájilo veřejnou...

Diskuse

comments powered by Disqus