Domů Články MPO: mobilní tarify už máme horší než Maďaři. A jak se (ne)čerpají dotace na rychlý internet?

MPO: mobilní tarify už máme horší než Maďaři. A jak se (ne)čerpají dotace na rychlý internet?

Poté, co se náměstek ministerstva průmyslu pro digitalizaci Lubomír Bokštefl poslal Čechy za levnějším voláním do Polska, byl v březnu nahrazen Markem Ondrouškem. Podle náměstka ministra průmyslu pro digitalizaci Marka Ondrouška české mobilní tarify dnes zaostávají svou nabídkou pro zákazníky i za těmi maďarskými. Ondroušek se domnívá, že se na jaře český trh začal sice hýbat, pořád je ale prostor pro pokrok, jako je například zavedení neomezených dat. A co říká Ondroušek o (ne)čerpání 14 miliard na rychlý internet?

Ceny za volání se měly od jara snížit, žádné radikální změny nenastaly

"Čekal jsem to lepší. Čekal jsem, že si to někdo vezme jako svou vlajkovou loď a najde se subjekt, který si vylepší značku a nabídne nejlepší podmínky. Mrzí mě, že tady ten boj nevidím, chybí tu odvaha. Že tu nikdo nechce nabízet to nejlepší nejen na českém trhu a zároveň být i vzorem pro ostatní operátory v Evropě.", uvedl Ondroušek pro HN na dotaz, zda očekával snížení cen služeb.

Ondroušek: 14 miliard se nevyčerpá, ani je v současném stavu nelze vyčerpat. Je tam víc peněz, než je potřeba

"Prvně bych chtěl říci, že na území ČR se staví a buduje i bez těchto peněz. Ano, jsou tu nějaké prostředky určené pro stavbu, ale neznamená to, že tu bez nich nebude vysokorychlostní internet. Operátoři budují za své peníze, bez veřejných prostředků. Zásadním problémem je, že nesmíte dát ani jedno euro do míst, kde jsou to schopni tržně zvládnout operátoři. Navíc čím více zlepšíte podmínky pro budování, tím ubude míst, kde lze tyto peníze použít. Sami operátoři při tzv. mapování uvedli, že jsou schopni většinu republiky pokrýt tržně.", uvedl Ondroušek k možnosti čerpání 14 miliard na rychlý internet.

Kam se přesune 14 miliard?

"Ty peníze se neztratí. Dojde zřejmě pouze k realokaci na jiné projekty. Určitě bych se ale nebál, že se nebude stavět. Nejlepší by bylo, aby skončily tam, kde na ně dosáhne telekomunikační trh. Aby nebyl ochuzený o něco, co mu bylo přislíbeno. Teď je tedy nutné se soustředit na druhou výzvu, aby se mohlo co nejvíce z těchto peněz vyčerpat. Pak teprve se může řešit nějaká realokace.", uvedl pro HN Ondroušek.

Zdroj: HN

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

V roce 2017 dojednal CzechInvest investice za více než 65 miliard korun
29.6.2018
Na základě jednání uzavřených s agenturou CzechInvest v...
Ombudsmanka: Poplatek za podání podnětu k ÚOHS je neústavní
29.6.2018
Od 1. října 2016 je podání podnětu k Úřadu pro ochranu...
Očko míří na ministerstvo průmyslu jako náměstek pro technologie 4.0
28.6.2018
Petr Očko, dosavadní předseda Technologické agentury ČR...
Ministerstvo změnilo pravidla udělení dotací pro IT v době, kdy některé firmy projekty ukončily
21.6.2018
Dotační skandál na ministerstvu průmyslu a obchodu je...
Agentury CzechTrade a CzechInvest čeká v dohledné době sloučení
12.6.2018
Státní podporu exportu čeká jedna z největších změn za...

Diskuse

comments powered by Disqus