Domů Články MPO vyhlásí novou výzvu na zvýšení dostupnosti rychlého internetu, opět za miliardu

MPO vyhlásí novou výzvu na zvýšení dostupnosti rychlého internetu, opět za miliardu

Do konce roku 2023 by lidé měli mít vysokorychlostní internet k dispozici v celé České republice. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pro to dělá všechny potřebné kroky. Aktuálně připravuje třetí výzvu, z které bude možné na vybudování potřebné infrastruktury v odlehlých oblastech čerpat celkem jednu miliardu korun. V současné době je v ČR víc než sedm tisíc tzv. bílých míst, tedy sídelních oblastí bez vysokorychlostního internetu, což je jedna třetina všech obcí a jejich částí. Připravovaná výzva má cílit mj. na cca 3 000 bílých míst. Výzva bude vyhlášena na přelomu letošního roku.

„Celá Evropa se velmi rychle digitalizuje a Česká republika nesmí zůstat pozadu, naopak: musí udávat tón tak, abychom byli skutečně zemí pro budoucnost, Czech Republic: The Country For The Future,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodal: „Proto jsme v posledních měsících přistoupili k masivní podpoře vysokorychlostního internetu. A po velmi úspěšné letní dotační výzvě, kdy 40 projektů, které se v současné době vyhodnocují, znamenalo celkovou žádost o dotaci ve výši 1,1 miliardy korun, chystáme výzvu další. Předpokládáme, že ji vyhlásíme na přelomu roku 2019/2020 a k dispozici bude znovu jedna miliarda korun.“ 

MPO vychází z Národního plánu rozvoje sítí nové generace

Pravidla pro poskytování evropských dotací přitom stanoví, že vybudování infrastruktury pro vysokorychlostní internet lze podpořit v místech, kde tato infrastruktura není a nikdo z investorů neprojevil zájem ji tam do tří let zřídit.

„Podle průzkumu z letošního července a srpna, kterého se zúčastnilo téměř 9 000 respondentů, 44 % obyvatel České republiky není spokojeno s rychlostí, resp. se spolehlivostí, připojení k internetu, který využívají. Přičemž 35 % lidí má maximální rychlost připojení do 30 Mb/s,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha a dodal: „Zjistili jsme také, že téměř 46 % obyvatel je ochotných si za rychlý internet (nad 500 Mb/s) připlatit. S daty budeme samozřejmě dále pracovat, budou sloužit jako jeden z podkladů pro nový Národní plán rozvoje vysokokapacitních sítí (2020+).“

Připravují se konference a veřejné konzultace

K tématu se 17. září 2019 ve spolupráci s Hospodářskou komorou (HK) uskuteční odborná konference „Vysokorychlostní internet – Vývoj pokrytí bílých míst na mapě ČR“. Kromě MPO a HK se jí zúčastní operátoři, samosprávy, zástupci odborné veřejnosti z Českého telekomunikačního úřadu, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže či Ministerstva pro místní rozvoj.

„Hospodářská komora vítá, že našla s ministerstvem průmyslu a obchodu v otázce zvyšování dostupnosti internetu v ČR společnou řeč. Úspěch druhé výzvy je mimo jiné důsledkem jasně formulovaných pravidel, vhodně nastavené ochrany investic a celkově společné vize, které bylo dosaženo dlouhodobou spoluprací s MPO. Komora jako největší zástupce podnikatelů v zemi je připravena se i nadále aktivně podílet na podpoře výstavby vysokorychlostního internetu a přispět tak k budoucímu rozvoji digitální infrastruktury v České republice,“ uvedla předsedkyně Sekce IT a telekomunikací Hospodářské komory Hana Továrková.

Zdroj: MPO.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

MPO má novou náměstkyni pro Evropskou unii a zahraniční obchod
5.11.2019
Novou náměstkyní ministra průmyslu a obchodu Karla...
Evropská komise chválí ČR za přípravu nového programového období 2021-2027
4.11.2019
Česká republika se podle Evropské komise velmi...
MPO při podpoře ICT projektů neřešilo jejich přínos, hlavním cílem bylo vyčerpat prostředky EU
30.10.2019
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil podporu...
V neomezených tarifech Česká republika pomalu dohání EU
29.10.2019
Telekomunikační trh se za poslední měsíce posunul a...
Stát nabízel miliardu na rozvoj rychlého internetu, pošle ale jen polovinu kvůli formálním chybám
24.10.2019
Dotace na rychlý internet v malých obcích se opět...

Diskuse

comments powered by Disqus