Domů Články MPSV chce během tří měsíců vypsat obří tendr na IT systém na výplatu dávek

MPSV chce během tří měsíců vypsat obří tendr na IT systém na výplatu dávek

Výplatu dávek od letošního roku dočasně zajišťuje společnost OKsystem, k níž se ministerstvo muselo vrátit po nepovedeném Drábkově experimentu. Tým ministryně Marksové se rozhodl vypsat otevřenou soutěž, kterou začne realizovat v říjnu. Na papíře bude mít zakázka hodnotu 1,8 miliardy, vedení ministerstva ale předpokládá, že v soutěži cenu výrazně srazí. Zvažovala se i varianta, že by stát mohl celou firmu OKsystem koupit a přes její programy a experty by pak systém provozovalo MPSV.

„Bylo to ale jen jedno z mnoha řešení,“ řekl ředitel ministerského úseku informatiky Robert Baxa pro deník HN.

Podklady pro tendr připravené exministrem Koníčkem příliš kopírovaly stávající systém společnosti OKSystem

Vítěz říjnové zakázky by mohl nový systém spustit naostro od roku 2017, a to hlavně kvůli vývoji systému a testování. Výběrové řízení mohlo vyhlásit již minulé vedení úřadu, po prezidentském ministru Františku Koníčkovi totiž z loňska zůstaly podklady, jak má nový systém fungovat. Podle ředitele IT Baxy ale příliš kopírovaly to, co dnes dělá OKsystem, takže ostatní firmy by prý byly znevýhodněné.

„Podklady byly neutrální. A navíc na nich pracovali lidé z úřadů práce, kteří vědí, jak má systém fungovat,“ nesouhlasí bývalý Koníčkův náměstek Oleg Blaško.

Ministerstvo předpokládá, že o soutěž na dávkový systém bude velký zájem. Například spolumajitel OKsystemu Procházka potvrdil, že se jeho firma do tendru určitě přihlásí.

MPSV chce plně vlastnit celý systém

Ministerstvo práce počítá opět s tím, že výplata dávek bude technicky fungovat jinak než doteď: zatímco od 90. let si stát kupoval tuhle službu na klíč, nově by vítěz zakázky systém vyvinul a pak ho předal ministerstvu. Úpravy by si pak už úřad zajišťoval sám, což by mělo být podle ministerských propočtů levnější.

Vývoj a provoz systému pod vedením Drábka se proti původním předpokladům pětkrát prodražil

„Zahájit vývoj zcela nového systému je nehospodárné a velmi riskantní, což se ostatně před dvěma lety potvrdilo,“ upozornil Procházka právě s odkazem na plán exministra Drábka.

Drábek se vyhnul otevřené soutěži a přes dodatky „napasoval“ zakázku na už existující rámocvé smlouvy resortu vnitra, které se ovšem týkaly něčeho zcela jiného předmětu. A výplatu dávek začly dodávat firmy, z nichž některé měly vazby na Drábkova náměstka Vladimíra Šišku a jeho poradce Michala Svatého. Po zásahu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se nakonec ministerstvo muselo od letošního ledna vrátit k OKsystemu.

Zdroj: MPSV, HN

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

„Velký bratr“ vnitro chce kontrolovat IT zakázky nad 6 milionů u všech ministerstev
4.11.2015
Vláda projednala materiál ministerstva vnitra, které...
Ministerstvo pro místní rozvoj dostalo půlmilionovou pokutu za zakázku na NEN
3.7.2015
Pokutu přes půl milionu korun udělil Úřad pro ochranu...
Armáda chce od firem znát nové metody tvorby sítí
12.11.2014
V hotelu DAP Praha probíhají Průmyslové dny, na kterých...
Krnáčová na Frekvenci 1 odkryla, co chystá s projektem Opencard
10.11.2014
Současná náměstkyně ministra vnitra a pravděpodobná...
Přehled veřejných zakázek z oblasti eGovernmentu za 45. týden letošního roku
9.11.2014
Server eGov.cz Vám přináší přehled nejvýznamnějších...

Diskuse

comments powered by Disqus