Domů Články MPSV hledá nového dodavatele informačního systému pro zajištění výplaty dávek

MPSV hledá nového dodavatele informačního systému pro zajištění výplaty dávek

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) intenzivně pracuje na přípravě otevřených zadávacích řízení na poskytovatele informačních systémů v oblasti zajišťování výplaty nepojistných sociálních dávek a dávek státní politiky zaměstnanosti. Probíhají jednání s různými dodavateli, kteří se v minulosti podíleli na zajišťování výplaty nepojistných sociálních dávek. Co se týče aplikací společnosti OKsystem, zde platný smluvní vztah neumožňuje převzít zdrojové kódy a další náležitosti tak, aby bylo možné informační systém dále rozvíjet bez souhlasu společnosti OKsystem.

Provoz systému na výplatu dávek je neúměrně drahý - za poslední 4 roky stál 1,8 miliardy

Prioritou ministryně Marksové je zajistit, aby vyplácení dávek bylo co nejlevnější a aby fungovalo spolehlivě. Současná předpokládaná hodnota veřejných zakázek na tyto informační systémy  dosáhla výše 1,8 mld. Kč a vychází z průměrné výše výdajů na provoz agendových systémů hrazených společnosti OKsystem, a to i po započtení vlivu roku 2012.

MPSV analyzuje možnosti, jak získat zdrojové kódy k aplikacím na výplatu dávek

„Částky, které dosud ministerstvo za provoz a rozvoj vydávalo i vydává, jsou v porovnání se zahraničními zkušenostmi neúměrně vysoké. Obdobné systémy ve světě jsou mnohem levnější a s vyššími technologickými parametry a možnostmi,“ doplnila ministryně.

V minulých měsících proto probíhala souběžná jednání s dodavateli, kteří se nyní nebo v minulých dvou letech podíleli na zajišťování výplaty nepojistných sociálních dávek a dávek státní politiky zaměstnanosti a to za účelem naplnění závazků poskytovatelů z uzavřených smluv. Zásadní oblastí bylo vyjasnění rozsahu autorských práv k aplikačnímu vybavení na straně MPSV, tj. zda může MPSV na základě platných smluv požadovat vydání zdrojových kódů a dalších technických náležitostí nejen k aplikačnímu, ale i k základnímu programovému vybavení tak, aby mohlo využít a provozovat informační systémy, které již má, jako základ pro následný informační systém pro výplatu dávek.

Společnost OKsystem u svých aplikací nechce předávat zdrojové kódy ani know-how

Probíhala rovněž jednání i se společností OKsystem, avšak z výsledku dosavadních jednání zatím vyplývá, že žádný současně platný smluvní vztah neumožnuje převzít zdrojové kódy a další náležitosti ve stavu, kdy by bylo možné dále bez problémů informační systém začít využívat. Společnost OKsystem uvedla, že MPSV má právo jen na aplikační software, ale že tzv. základní programové vybavení, knihovnynástrojekomponenty pro korektní editacikompilaci zdrojového kódu jsou ve vlastnictví této společnosti a jsou jejím know-how a že bez společnosti OKsystem, jejich zaměstnanců a znalostí je provozování stávajících systémů těžko představitelné.

Zdroj: MPSV

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

„Velký bratr“ vnitro chce kontrolovat IT zakázky nad 6 milionů u všech ministerstev
4.11.2015
Vláda projednala materiál ministerstva vnitra, které...
Ministerstvo pro místní rozvoj dostalo půlmilionovou pokutu za zakázku na NEN
3.7.2015
Pokutu přes půl milionu korun udělil Úřad pro ochranu...
Armáda chce od firem znát nové metody tvorby sítí
12.11.2014
V hotelu DAP Praha probíhají Průmyslové dny, na kterých...
Krnáčová na Frekvenci 1 odkryla, co chystá s projektem Opencard
10.11.2014
Současná náměstkyně ministra vnitra a pravděpodobná...
Přehled veřejných zakázek z oblasti eGovernmentu za 45. týden letošního roku
9.11.2014
Server eGov.cz Vám přináší přehled nejvýznamnějších...

Diskuse

comments powered by Disqus