Domů Články MPSV zná návrh svého rozpočtu pro rok 2020, na transformaci IT systémů půjde přes 800 milionů

MPSV zná návrh svého rozpočtu pro rok 2020, na transformaci IT systémů půjde přes 800 milionů

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) představila po jednání na Ministerstvu financí ČR částku, se kterou bude moct Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v příštím roce počítat. O 5,9 mld. Kč se navýší rozpočtová kapitola MPSV pro rok 2020, 800 mil. Kč získá MPSV na transformaci IT systému a tyto prostředky bude možné využít již v tomto roce. V příštím roce může MPSV navíc získat dalších až 1,3 mld. Kč na dofinancování vybraných kapitol, dle aktuálních potřeb vroce 2020. Hlavními prioritami rozpočtu je růst důchodů, rodičovského příspěvku, financování sociálních služeb a zajištění modernizace informačních systémů.

"Po  více  než  šestihodinovém  jednání  jsme  dosáhly  dohody  a  jsem  ráda, že Ministerstvo financí nakonec uznalo oprávněnost našich  požadavků. Vněkterých oblastech sice mohl být výsledek ještě lepší, ale politika je umění možného. Je pro mě důležité,  že se nám vedle priorit, které jsme do rozpočtu protlačili, podařilo udržet i  financování  klíčových  programů  prevence  minimálně  ve  stejné  výši  jako  letos. Ministerstvo financí je přitom chtělo původně zrušit,“ okomentovala výsledek jednání ministryně Jana Maláčová.

Celkový rozpočet Ministerstva práce a sociálních věcí bude dle předloženého návrhu 688,2 mld. Kč

Zhruba 94 % této částky však tvoří tzv. mandatorní výdaje, které jsou určeny například na důchody, rodičovský příspěvek a další nepojistné sociální dávky. Na  všechny  ostatní  výdaje  ministerstva  (tzv.  nemandatorní  výdaje)  tedy  zbývá cca 41,8 mld. Kč.Předmětem jednání obouministryň byly především položky, ve kterých se původní návrh Ministerstva financí a Ministerstva práce a sociálních věcí lišil. Celková částka by tak mohla být nakonec až o 8 mld. Kč vyšší, než byl původní návrh Ministerstva financí.

Zpohledu MPSV je také zásadní, že se ministryni Maláčové podařilo pro svůj resort vyjednat  dostatečné  prostředky  na  dokončení  transformace  informačních  systémů. Tento klíčový požadavek bude částečně pokryt 800 mil. Kč již vroce 2019.

Přislíbené dofinancování

Ve  čtyřech  položkách  přislíbila  ministryně  financí  Alena  Schillerová  ministryni Janě Maláčové dofinancování vpřípadě nutnosti až 1,3 mld. Kč dle aktuálních potřeb vroce 2020. Konkrétně se jedná o následující:

  • Navýšení platů v sociálních službách počítá s 2 % nárůstem. Pokud by bylo na úrovni tripartity a vlády dojednáno vyšší navýšení, dojde k dofinancování.
  • Výše kofinancování evropských projektů bude záviset na úspěšnosti čerpání. Současný návrh počítá se 729 mil. Kč, MPSV očekává rychlejší čerpání a odhaduje potřebu dofinancování o dalších 200 mil. Kč.
  • V příštím roce končí termín pro podání žádosti o proplacení investičních pobídek voblasti APZ ve výši až 500 mil. Kč.
  • Oblast ochrany před kybernetickými hrozbami bude vyčíslena podle dalších jednání všech zúčastněných resortů. MPSV zde požadovalo 200 mil. Kč.

Zdroj: mpsv.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Sněmovna schválila návrh zákona o právu na digitální služby
11.11.2019
Sněmovna v pátek ve třetím čtením schválila zásadní...
Datové schránky po 10 letech: 700 milionů zpráv a nárůst uživatelů
8.11.2019
Před deseti lety, 1. listopadu 2009, spustilo...
Občanský průkaz by podle vnitra nově měly mít děti již od šesti let
1.11.2019
Ministerstvo vnitra zpracovává nový zákon o občanských...
Ministerstvo vnitra zahájilo reformu volebních zákonů, je to krok k elektronickým volbám?
23.10.2019
Ministerstvo vnitra připravilo nový zákon o správě...
Chystá se plánovaný 5 denní "blackout" systému Czech POINT
17.10.2019
Od pátku 25. října od 20.00 hodin do úterý 29. října...

Diskuse

comments powered by Disqus