Domů Články Na vnitru nemohli dohledat originály rámcových smluv

Na vnitru nemohli dohledat originály rámcových smluv

Na Ministerstvu vnitra se ztratily originály rámcových smluv na poskytování licencí k produktům Microsoft z roku 2008, které později využil resort práce a sociálních věcí k uzavření zakázky na nový systém výplaty sociálních dávek za dvě miliardy korun. Antimonopolní úřad v současné době rozhoduje o tom, zda celou zakázku nezruší. K tomu však potřebuje originální smlouvy z Ministerstva vnitra, které je nemůže dohledat.

Na podezřelé skutečnosti upozornil v úterý Nadační fond proti korupci finančníka Karla Janečka, který za zrušení sporné zakázky u antimonopolního úřadu bojuje.

Resort věc šetří

Mluvčí Ministerstva vnitra Pavel Novák v úterý ztrátu smluv potřebných pro rozhodnutí antimonopolního úřadu potvrdil s tím, že ministerstvo tuto skutečnost šetří. Podle jeho vyjádření smlouvy odnesl někdo z bývalých zaměstnanců odboru projektů e-govermentu. Zároveň dodal, že resort antimonopolnímu úřadu poskytl ověřené kopie smluv, které získal od smluvních partnerů, kteří se na původní zakázce podíleli. Zda bude úřad pro své rozhodnutí originály vyžadovat, nebo zda mu budou stačit ověřené kopie, zatím není jasné. Podle informací eGov.cz však originály dokumentů měly být nakonec nalezeny.

Systém výplaty sociálních dávek

Kritizovaný informační systém ministerstva práce a sociálních věcí je umístěn v tzv. cloudu, tedy databázové aplikaci na internetu. Jejím vlastníkem je podle získaných informací společnost Vítkovice IT Solutions, tedy firma, na kterou má ministr Jaromír Drábek (TOP 09) a jeho první náměstek Vladimíra Šiška historické vazby.

Zakázky na IT byly ministerstvem práce rozdány bez výběrového řízení. Drábek se hájí tím, že postupoval právě podle rámcové smlouvy, kterou v roce 2008 uzavřelo ministerstvo vnitra s partnerem společnosti Microsoft, firmou Fujitsu.

Smlouva s Fujitsu se však týkala jen nákupů licencí k produktům Microsoftu a doplňkových služeb. Úřady práce ale používají zcela nový software, dodaný na základě různých, ministerstvem utajovaných dodatků, firmami bez výběrového řízení.

zdroj: novinky.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Hackathon opět propojil otevřená data do zajímavých aplikací
17.9.2019
Rekordní počet institucí se letos zapojilo do třetího...
Přípravy na spuštění projektu elektronické neschopenky podle MPSV pokračují
5.9.2019
Datum spuštění projektu elektronické neschopenky...
Česká pošta začne nabízet samoobslužné kiosky, nahradí automatizace nedostatek zaměstnanců?
4.9.2019
Obchodní ředitel České pošty Martin Vránek představil...
MPSV zná návrh svého rozpočtu pro rok 2020, na transformaci IT systémů půjde přes 800 milionů
26.8.2019
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)...
Kvůli tendru na síť Pegas byla podaná stížnost k antimonopolnímu úřadu
20.8.2019
Nordic Telecom poslal stížnost na Úřad pro ochranu...

Diskuse

comments powered by Disqus