Domů Články Náklady na mýtný systém jsou podle NKÚ příliš vysoké

Náklady na mýtný systém jsou podle NKÚ příliš vysoké

Skoro třetinu peněz vybraných v Česku v letech 2007 až 2016 na mýtném spolkly náklady na zavedení a provoz mýtného systému, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Jedním z důvodů vysokých nákladů byl podle kontrolorů nekoncepční přístup k výběru mýtného. Náklady tedy dosáhly přibližně 31 procent. Ministerstvo dopravy s většinou závěrů kontrolorů paradoxně souhlasí.

Celkové náklady na zavedení a provoz mýtného systému v letech 2007 až 2016 přesáhly podle NKÚ 24 miliard korun. Ministerstvo dopravy za stejnou dobu vybralo na mýtném 78,5 miliardy korun.

„Průměrná provozní nákladovost za celé období - tedy bez zohlednění nákladů na vybudování mýtné infrastruktury - byla 24 procent," uvádí ve zprávě kontroloři.

V tendrech byly častokrát zbytečné a nikdy nevyužité požadavky

Na vysokých nákladech spojených s mýtným systémem se podle nich podepsala neujasněnost a časté změny řešení způsobu a rozsahu výběru mýtného. Ministerstvo například podle kontrolního úřadu zaplatilo v roce 2008 přes 770 milionů korun za satelitní rozhraní pro zpoplatnění silnic první až třetí třídy, které ale pro výběr mýtného nikdy nevyužilo.

Tendry provádí mnoho nejasností

"NKÚ ve zprávě kritizuje i prodloužení smlouvy s firmou Kapsch na provozování mýtného systému v roce 2016. Prodloužení smlouvy formou jednacího řízení bez uveřejnění bylo podle kontrolorů v rozporu se zákonem.

Ve smlouvě navíc zůstaly body, které jsou podle kontrolního úřadu neopodstatněné. Není například jasné, proč chce resort vynaložit 58 milionů korun na veřejnou kampaň, ačkoliv mýtný systém je už všeobecně známou věcí.", přišel s informací server irozhlas.cz.

Zroj: irozhlas.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Stát v mýtném tendru může ztratit až 12 miliard korun - tvrdí zhrzený Kapsch
16.10.2018
Postup ministerstva dopravy při zadávání provozu...
Vedení ČD-Telematiky postihlo personální zemětřesení
16.10.2018
Tento týden se podle serveru lupa.cz odehrají změny ve...
Projekty Smart City jsou napojeny na lidi z ANO
5.10.2018
Agenda Smart City na pražském magistrátu je i nadále...
MPSV by mohlo po exnáměstkovi Šiškovi vymáhat škodu, netuší ale kolik
5.10.2018
V loňském roce poslal soud bývalého náměstka z...
Budou dalníční známky do dvou let už jen elektronické?
2.10.2018
Česko by podle minsitra dopravy Ťoka mělo do dvou let...

Diskuse

comments powered by Disqus