Domů Články Náklady na mýtný systém jsou podle NKÚ příliš vysoké

Náklady na mýtný systém jsou podle NKÚ příliš vysoké

Skoro třetinu peněz vybraných v Česku v letech 2007 až 2016 na mýtném spolkly náklady na zavedení a provoz mýtného systému, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Jedním z důvodů vysokých nákladů byl podle kontrolorů nekoncepční přístup k výběru mýtného. Náklady tedy dosáhly přibližně 31 procent. Ministerstvo dopravy s většinou závěrů kontrolorů paradoxně souhlasí.

Celkové náklady na zavedení a provoz mýtného systému v letech 2007 až 2016 přesáhly podle NKÚ 24 miliard korun. Ministerstvo dopravy za stejnou dobu vybralo na mýtném 78,5 miliardy korun.

„Průměrná provozní nákladovost za celé období - tedy bez zohlednění nákladů na vybudování mýtné infrastruktury - byla 24 procent," uvádí ve zprávě kontroloři.

V tendrech byly častokrát zbytečné a nikdy nevyužité požadavky

Na vysokých nákladech spojených s mýtným systémem se podle nich podepsala neujasněnost a časté změny řešení způsobu a rozsahu výběru mýtného. Ministerstvo například podle kontrolního úřadu zaplatilo v roce 2008 přes 770 milionů korun za satelitní rozhraní pro zpoplatnění silnic první až třetí třídy, které ale pro výběr mýtného nikdy nevyužilo.

Tendry provádí mnoho nejasností

"NKÚ ve zprávě kritizuje i prodloužení smlouvy s firmou Kapsch na provozování mýtného systému v roce 2016. Prodloužení smlouvy formou jednacího řízení bez uveřejnění bylo podle kontrolorů v rozporu se zákonem.

Ve smlouvě navíc zůstaly body, které jsou podle kontrolního úřadu neopodstatněné. Není například jasné, proč chce resort vynaložit 58 milionů korun na veřejnou kampaň, ačkoliv mýtný systém je už všeobecně známou věcí.", přišel s informací server irozhlas.cz.

Zroj: irozhlas.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Pokuta pro CHAPS byla snížena, bylo porušeno "jen" národní právo
23.1.2018
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)...
Tendr na mýto Babiš podrží, i přes protesty hejtmanů z ANO
22.1.2018
Minulýá týden došel premiérovi dopis od prezidenta...
Zrušení tendru by podle Ťoka ohrozilo výběr mýta
10.1.2018
Ministr dopravy Dan Ťok odmítá požadavek dopravců a...
Kraje a obce chtějí zrušení či aspoň upravit mýtný tendr
8.1.2018
Kraje a obce vyzývají ministerstvo dopravy, aby zrušilo...
Rekordní rok 2017 - kamiony v Česku zaplatily na mýtném 10,4 miliardy
3.1.2018
V loňském roce zaplatily kamiony v Česku na mýtném...

Diskuse

comments powered by Disqus