Domů Články Národní úřad pro kyberbezpečnost podepsal s Microsoftem smlouvu o spolupráci

Národní úřad pro kyberbezpečnost podepsal s Microsoftem smlouvu o spolupráci

Microsoft Corporation a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) 6. dubna podepsali novou „Smlouvu o vládním bezpečnostním programu“ (Government Security Program - GSP). Tato rámcová smlouva navazuje na předchozí smlouvu z roku 2015 a je výsledkem cílené spolupráce veřejného a soukromého sektoru na poli kybernetické bezpečnosti. NÚKIB podepsal smlouvu za celou státní sféru České republiky, a to z titulu gestora problematiky kybernetické bezpečnosti a národní autority pro oblast kybernetické bezpečnosti. Společnost Microsoft touto smlouvou poskytuje NÚKIB a jeho organizačním složkám přístup ke svým nejcennějším aktivům, která jsou pro Microsoft kriticky důležitá - zdrojovému kódu a dokumentaci.

„Navazujeme na dosavadní spolupráci s Microsoftem, která je i nadále postavena především na vzájemné důvěře. Díky tomu může být náš kyberprostor bezpečnější,“ uvedl po podpisu smlouvy ředitel NÚKIB Dušan Navrátil. „Společnost Microsoft patří dlouhodobě mezi klíčové partnery, se kterými budujeme obranyschopnost českého kyberprostoru,“ dodal ředitel Navrátil.

„Záludnost a dopady kybernetického zločinu neustále rostou. Například škodlivý software stojí nyní světovou ekonomiku tři miliardy USD ročně a tato částka se zvyšuje.“ zdůraznil Rudolf Urbánek, generální ředitel Microsoftu v Česku a na Slovensku. „Microsoft investuje každý rok více než miliardu dolarů do výzkumu a vývoje v oblasti bezpečnosti a spolupracuje se státními orgány a dalšími organizacemi na celém světě na potírání kyberzločinu. Žádná organizace, soukromá či veřejná, není sama dost silná, aby tomuto problému čelila sama, je nezbytné spojit síly,“ doplnil Rudolf Urbánek.

Spolupráce mezi NBÚ a společností Microsoft trvá již třináct let a dnes uzavřená Smlouva o vládním bezpečnostním programu sdružuje a dále rozšiřuje obsah předchozích smluv do jediné rámcové smlouvy.

Dohoda o vládním bezpečnostním programu má čtyři pilíře

Největším rozvojem nyní prochází pilíř „Information Sharing and Exchange“ (sdílení a výměna informací). NÚKIB nyní získává přístup k širšímu obsahu informací o kybernetických hrozbách, zvládání bezpečnostních incidentů a pro forenzní šetření. Tyto informace se nyní budou předávat pomocí komunikační platformy „Interflow“, která využívá průmyslové standardy STIX a TAXII.

Smlouva o vládním bezpečnostním programu, uzavřená se společností Microsoft, je jedním z důležitých kroků naplňování Národní strategie kybernetické bezpečnosti České republiky na období 2015-2020, která byla vládou přijata na začátku roku 2015.

Zdroj: govcert.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Generální finanční ředitelství zrušilo IT tendr na portál MOJE daně kvůli Huawei
20.2.2019
Generální finanční ředitelství (GFŘ) včera zrušilo...
Metodika NÚKIB: produkty Huawei i ZTE lze vyloučit z IT tendrů
9.1.2019
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost...
Bezpečnostní rada státu upřesnila varování NÚKIB: omezení platí pouze na významné a kritické systémy
27.12.2018
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost...
České úřady se zbavují mobilů Huawei, premiér nešetří kritikou NÚKIB
19.12.2018
Premiér Andrej Babiš (ANO) nařídil, aby se Úřad vlády...
NÚKIB: Software i hardware společností Huawei a ZTE je bezpečnostní hrozbou, ovlivní rozhodnutí IT zakázky?
18.12.2018
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost...

Diskuse

comments powered by Disqus