Domů Články Nástupce zdravotní knížky IZIP je spuštěn, za službu se musí platit

Nástupce zdravotní knížky IZIP je spuštěn, za službu se musí platit

Do ostrého provozu byl spuštěn nástupce elektronické zdravotní knížky IZIP. Pod novým jménem Zdravel se pokusí zjednodušit elektronizaci tuzemského zdravotnictví a propojit pacienty všech pojišťoven s lékaři, lékárnami i zdravotnickou záchrannou službou. Do systému se připojilo už sedm tisíc lidí a přes dvacet tisíc lékařů.

„Elektronizace je spíš strašák. V našem pojetí by měla snižovat administrativu, ulehčovat lékařům i pacientům. Shromažďování informací ve Zdravelu by mělo směřovat k prevenci nemocí,“ uvedl Jan Petřík, ředitel Institutu pro podporu elektronizace zdravotnictví, který elektronickou zdravotní knížku vyvíjí.

„Zdravel  je  unikátní  systém  sdílení  zdravotnických  dat ,   který poskytuje  občanům  nejdůležitější  informace týkající se péče o jejich zdraví .  Systém  je plně funkční ,  prošel bezpečnostními testy a  je  otevřený všem novým klientům , lékařům a poskytovatelům zdravotních služeb ,“  říká Michal Potůček,  výkonný ředitel projektu Zdravel , a doplňuje: „ Za první měsíc fungování evidujeme přes 30 tisíc přístupů  do systému a víc než 7 tisíc nových uživatelů .

Elektronické zdravotní knížky však nejsou zadarmo

Základní balíček umožňující sdílení dokumentace stojí 69 korun na jeden rok. Pokročilejší verze s širokou nabídkou služeb pak vyjde ročně až na 599 korun. „Do budoucna chceme, aby byl systém placený ze zdravotního pojištění daného člověka. Jsou to korunové částky,“ uvedl dle idnes.cz  ředitel Petřík.

Zdravel využívá polovina z aktivních lékařů

Se Zdravelem už spolupracuje přes 21 tisíc lékařů, což je zhruba polovina z aktivních, kteří spadají pod Českou lékařskou komoru (ČLK). Další chce Institut pro podporu elektronizace zdravotnictví motivovat pomocí finančních příspěvků. Spoléhá i na zájem lidí, kteří budou systém využívat a postupně rozšiřovat. Do zdravotnické dokumentace budou moci nahlédnout i nezaregistrovaní lékaři, pokud jim pacienti udělí jednorázový přístup. Vše je dobrovolné.

„Česká lékařská komora se Zdravelem nezabývala. Platí ale obecné stanovisko ke všem elektronickým systémům. Je potřeba, aby byly nepovinné a aby to lékařům přinášelo nějakou výhodu ve smyslu ušetřeného času, kvalitnějších informací a možná také ušetřených financí,“ vysvětlil pro iDNES.cz mluvčí komory Michal Sojka.

Zdroj: idnes.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

eRecept v roce 2018: Lékaři letos nebudou sankcionováni za vydávání listinných receptů
3.1.2018
Od 1. ledna 2018 jsou lékaři povinni vydávat...
SÚKL k eReceptu nestihne připojit přes osm tisíc lékařů
2.1.2018
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nestihne k 1....
eRecept od ledna bude zaveden, nebudou ale uplatňovány sankce
27.12.2017
Povinnost vydávat elektronický recept budou mít od...
Ředitel SÚKL zodpovědný za eRecepty rezignoval
19.12.2017
Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že na svou funkci...
Jaký názor má nový kandidát na ministra zdravtnictví na zavádění eReceptů?
13.12.2017
Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch je jedním z...

Diskuse

comments powered by Disqus