Domů Články Nástupce zdravotní knížky IZIP je spuštěn, za službu se musí platit

Nástupce zdravotní knížky IZIP je spuštěn, za službu se musí platit

Do ostrého provozu byl spuštěn nástupce elektronické zdravotní knížky IZIP. Pod novým jménem Zdravel se pokusí zjednodušit elektronizaci tuzemského zdravotnictví a propojit pacienty všech pojišťoven s lékaři, lékárnami i zdravotnickou záchrannou službou. Do systému se připojilo už sedm tisíc lidí a přes dvacet tisíc lékařů.

„Elektronizace je spíš strašák. V našem pojetí by měla snižovat administrativu, ulehčovat lékařům i pacientům. Shromažďování informací ve Zdravelu by mělo směřovat k prevenci nemocí,“ uvedl Jan Petřík, ředitel Institutu pro podporu elektronizace zdravotnictví, který elektronickou zdravotní knížku vyvíjí.

„Zdravel  je  unikátní  systém  sdílení  zdravotnických  dat ,   který poskytuje  občanům  nejdůležitější  informace týkající se péče o jejich zdraví .  Systém  je plně funkční ,  prošel bezpečnostními testy a  je  otevřený všem novým klientům , lékařům a poskytovatelům zdravotních služeb ,“  říká Michal Potůček,  výkonný ředitel projektu Zdravel , a doplňuje: „ Za první měsíc fungování evidujeme přes 30 tisíc přístupů  do systému a víc než 7 tisíc nových uživatelů .

Elektronické zdravotní knížky však nejsou zadarmo

Základní balíček umožňující sdílení dokumentace stojí 69 korun na jeden rok. Pokročilejší verze s širokou nabídkou služeb pak vyjde ročně až na 599 korun. „Do budoucna chceme, aby byl systém placený ze zdravotního pojištění daného člověka. Jsou to korunové částky,“ uvedl dle idnes.cz  ředitel Petřík.

Zdravel využívá polovina z aktivních lékařů

Se Zdravelem už spolupracuje přes 21 tisíc lékařů, což je zhruba polovina z aktivních, kteří spadají pod Českou lékařskou komoru (ČLK). Další chce Institut pro podporu elektronizace zdravotnictví motivovat pomocí finančních příspěvků. Spoléhá i na zájem lidí, kteří budou systém využívat a postupně rozšiřovat. Do zdravotnické dokumentace budou moci nahlédnout i nezaregistrovaní lékaři, pokud jim pacienti udělí jednorázový přístup. Vše je dobrovolné.

„Česká lékařská komora se Zdravelem nezabývala. Platí ale obecné stanovisko ke všem elektronickým systémům. Je potřeba, aby byly nepovinné a aby to lékařům přinášelo nějakou výhodu ve smyslu ušetřeného času, kvalitnějších informací a možná také ušetřených financí,“ vysvětlil pro iDNES.cz mluvčí komory Michal Sojka.

Zdroj: idnes.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Tisíce lékařů si nezařídily eRecepty, lhůta na zapojení končí za 2 týdny
9.11.2017
Za necelé dva měsíce začnou povinně platit elektronické...
Pouhá necelá třetina lékařů byla v říjnu registrovaná do eReceptu
8.11.2017
Dva měsíce před povinným eReceptem byla do systému...
Vláda má na stole závěry kontroly SÚKL kvůli eReceptu
6.11.2017
Vláda v pondělí projedná kontrolu hospodaření Státního...
Většina lékařů bude mít eRecept jako součást softwaru
18.10.2017
Většina lékařů bude mít podle Státního ústavu pro...
SÚKL varuje před praktikami některých firem v souvislosti se zapojováním do systému e-preskripce
16.10.2017
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) byl v posledních...

Diskuse

comments powered by Disqus