Domů Články Návrh na zrušení registru smluv napsal senátorům "ZDARMA" právník Budvaru. Jedná se o zájem lobistů?

Návrh na zrušení registru smluv napsal senátorům "ZDARMA" právník Budvaru. Jedná se o zájem lobistů?

Návrh tří desítek senátorů, kteří u Ústavního soudu žádají zrušení registru smluv, sepsal právník Budvaru. Advokát Lukáš Lorenc z kanceláře Čermák a spol., která národní pivovar dlouhodobě zastupuje, ho pro členy horní komory napsal zdarma. Státní podnik Budvar je přitom znám tím, že neustále lobuje za zrušení povinnosti zveřejňovat své kontrakty v registru smluv. Je v pořádku, že senátoři využívají "zdarma" služby firmy, která dlouhodobě bojuje za zrušení povinnosti zveřejňovat smlouvy?

Pod čtyřicetistránkovým návrhem je podepsán advokát Lukáš Lorenc. Ten spolu s advokátní kanceláří Čermák a spol., kde působí, dlouhodobě zastupuje jednoho z nejhlasitějších kritiků tohoto zákona – národní pivovar Budvar.

„Hledali jsme firmu, která má velké zkušenosti s dopady tohoto zákona. To oni (Advokátní kancelář Čermák a spol.; pozn. red.) mají, protože Budvar proti tomu protestoval od počátku,“ popsal pro irozhlas.cz senátor a jeden z navrhovatelů Radko Martínek (ČSSD), proč padla volba právě na Lorence.

„Neplatil to Senát. Příznivci, respektive advokátní kancelář nám to poskytla bezplatně,“ řekl Martínek pro irozhlas.cz ještě a doplnil: „Důvod je jednoduchý. S návrhem zákona nesouhlasí a dlouho proti němu bojovali. Je docela logické, že když se snažíme tento zákon posoudit Ústavním soudem, tak proč by s tím nemohli spolupracovat.“

Analýza je sice zdarma, ale jedná se o nezdravé propojení senátorů na lobisty?

„Tato bezplatná právní služba ukazuje nezdravé propojení mezi firmami státu, jejich dodavateli a politiky, kteří by měli firmy hlídat a řídit ve prospěch občanů,“ myslí si Oldřich Kužílek, poradce pro Otevřenou společnost a současně odborný garant platformy Rekonstrukce státu (kandidoval za STAN). Podle něj se senátoři opírají o analýzu firmy Deloitte. Ta podle jeho slov dodává poradenství řadě státních společností jako ČEZ nebo České dráhy. „Žádná nezávislá studie o katastrofálních dopadech zveřejňování smluv na stát neexistuje a asi ji ani politici nechtějí, protože zkušenosti jsou zatím pozitivní,“ uzavřel.

Podle kritiků registru smluv zákon unevýhodňuje veřejný sektor v tržním prostředí

Kritici, mezi které patří i státní podnik Budvar, však od počátku tvrdí, že registr znevýhodňuje veřejný sektor v tržním prostředí. Navíc je podle Lorence veřejná kontrola dostatečná už podle stávající legislativy, a proto požaduje rovnou zrušit normu jako celek.

Advokát Lorenc pro server iROZHLAS.cz také popsal, že senátor Martínek se na něj zhruba v květnu obrátil právě kvůli dlouhodobé spolupráci s Budějovickým Budvarem. Návrhy zdarma pak kancelář podle jeho slov zpracovává pouze ve výjimečných případech.

„Kdy máme za to, že jde o obecně významnou skutečnost nebo obecně významný případ. Považuji ten zákon (o registru smluv) za naprosto nadbytečný, a proto jsme se rozhodli zpracovat to pro senátory zdarma,“ vysvětlil Lorenc.

Zároveň uvedl, že do návrhu se promítly i připomínky národního pivovaru, se kterým dlouhodobě spolupracuje.

Zdroj: irozhlas.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Ředitel státního IT podniku NAKIT Alan Ilczyszyn byl odvolán
24.1.2018
Ministr vnitra Lubomír Metnar podle informací Lupy...
Tendr na mýto Babiš podrží, i přes protesty hejtmanů z ANO
22.1.2018
Minulýá týden došel premiérovi dopis od prezidenta...
Babiš chce mít pod přímou kontrolou Superúředníka, projde mu jeho návrh?
17.1.2018
Generální ředitel státní služby podřízený přímo...
Vnitro uzavřelo smlouvu na softwarové produkty, úřady mají ušetřit až 630 milionů
16.1.2018
Rámcovou smlouvu na dodávku softwarových produktů...
V registru smluv bylo zveřejněno více než milion smluv
16.1.2018
Minuký týden dne 12. ledna 2018 bylo v registru smluv...

Diskuse

comments powered by Disqus