Domů Články Návrh na zrušení registru smluv napsal senátorům "ZDARMA" právník Budvaru. Jedná se o zájem lobistů?

Návrh na zrušení registru smluv napsal senátorům "ZDARMA" právník Budvaru. Jedná se o zájem lobistů?

Návrh tří desítek senátorů, kteří u Ústavního soudu žádají zrušení registru smluv, sepsal právník Budvaru. Advokát Lukáš Lorenc z kanceláře Čermák a spol., která národní pivovar dlouhodobě zastupuje, ho pro členy horní komory napsal zdarma. Státní podnik Budvar je přitom znám tím, že neustále lobuje za zrušení povinnosti zveřejňovat své kontrakty v registru smluv. Je v pořádku, že senátoři využívají "zdarma" služby firmy, která dlouhodobě bojuje za zrušení povinnosti zveřejňovat smlouvy?

Pod čtyřicetistránkovým návrhem je podepsán advokát Lukáš Lorenc. Ten spolu s advokátní kanceláří Čermák a spol., kde působí, dlouhodobě zastupuje jednoho z nejhlasitějších kritiků tohoto zákona – národní pivovar Budvar.

„Hledali jsme firmu, která má velké zkušenosti s dopady tohoto zákona. To oni (Advokátní kancelář Čermák a spol.; pozn. red.) mají, protože Budvar proti tomu protestoval od počátku,“ popsal pro irozhlas.cz senátor a jeden z navrhovatelů Radko Martínek (ČSSD), proč padla volba právě na Lorence.

„Neplatil to Senát. Příznivci, respektive advokátní kancelář nám to poskytla bezplatně,“ řekl Martínek pro irozhlas.cz ještě a doplnil: „Důvod je jednoduchý. S návrhem zákona nesouhlasí a dlouho proti němu bojovali. Je docela logické, že když se snažíme tento zákon posoudit Ústavním soudem, tak proč by s tím nemohli spolupracovat.“

Analýza je sice zdarma, ale jedná se o nezdravé propojení senátorů na lobisty?

„Tato bezplatná právní služba ukazuje nezdravé propojení mezi firmami státu, jejich dodavateli a politiky, kteří by měli firmy hlídat a řídit ve prospěch občanů,“ myslí si Oldřich Kužílek, poradce pro Otevřenou společnost a současně odborný garant platformy Rekonstrukce státu (kandidoval za STAN). Podle něj se senátoři opírají o analýzu firmy Deloitte. Ta podle jeho slov dodává poradenství řadě státních společností jako ČEZ nebo České dráhy. „Žádná nezávislá studie o katastrofálních dopadech zveřejňování smluv na stát neexistuje a asi ji ani politici nechtějí, protože zkušenosti jsou zatím pozitivní,“ uzavřel.

Podle kritiků registru smluv zákon unevýhodňuje veřejný sektor v tržním prostředí

Kritici, mezi které patří i státní podnik Budvar, však od počátku tvrdí, že registr znevýhodňuje veřejný sektor v tržním prostředí. Navíc je podle Lorence veřejná kontrola dostatečná už podle stávající legislativy, a proto požaduje rovnou zrušit normu jako celek.

Advokát Lorenc pro server iROZHLAS.cz také popsal, že senátor Martínek se na něj zhruba v květnu obrátil právě kvůli dlouhodobé spolupráci s Budějovickým Budvarem. Návrhy zdarma pak kancelář podle jeho slov zpracovává pouze ve výjimečných případech.

„Kdy máme za to, že jde o obecně významnou skutečnost nebo obecně významný případ. Považuji ten zákon (o registru smluv) za naprosto nadbytečný, a proto jsme se rozhodli zpracovat to pro senátory zdarma,“ vysvětlil Lorenc.

Zároveň uvedl, že do návrhu se promítly i připomínky národního pivovaru, se kterým dlouhodobě spolupracuje.

Zdroj: irozhlas.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Poštou Partner to nekončí, pošte se chce zbavit i doručování
16.11.2018
Česká pošta chce vedle převádění poboček na partnerské...
Vláda jednala o přípravě vybudování cloudového řešení pro celou veřejnou správu
15.11.2018
tátní správa by jej měla povinně využívat do dvou a půl...
ANO, ODS, KSČM a SPD hlasovaly proti zveřejňování smluv ČEZu
14.11.2018
Poslanci ANO, ODS, KSČM a SPD dnes opět přerušili...
Ministryně průmyslu u Babiše v nemilosti - bude nástupcem nový náměstek Pilný?
8.11.2018
Ministryně průmyslu a obchodu (MPO) Marta Nováková...
Změní se způsob přihlašování k datovým schránkám?
7.11.2018
Dosavadní způsoby přihlašování k datovým schránkám mají...

Diskuse

comments powered by Disqus