Domů Články NFPK podal trestní oznámení na tendr na Národní elektronický nástroj

NFPK podal trestní oznámení na tendr na Národní elektronický nástroj

Nadační fond proti korupci (NFPK) podal letos v březnu trestní oznámení ve věci podezření na spáchání několika trestných činů, kterých se měl dopustit neznámý pachatel nebo pachatelé v souvislosti s vývojem aplikace s názvem „Národní elektronický nástroj (dále jen „NEN“). Aplikace NEN by měla sloužit k zadávání veřejných zakázek. Garantem projektu za stamiliony je Ministerstvo pro místní rozvoj. Značná část vývoje je financována z fondů EU. Veřejnou zakázku na vývoje NENu vyhrála společnost DATASYS s.r.o.

Trestní oznámení se zabývá dvěma aspekty celého projektu: extrémními náklady a jiným technickým řešením než bylo v původní nabídce a smlouvě

Z pohledu daňového poplatníka jsou důležité zejména náklady na vývoj aplikace. Podle několika odborníků z oblasti ICTinformační a komunikační technologie
, které fond oslovil, by neměly náklady na vývoj takového nástroje přesáhnout částku 20 mil. Kč. Dosavadní náklady na vývoj NENu se pohybují v řádech stamilionů korun. Navíc je nutné počítat s náklady na provoz aplikace a to ve výši cca 230 mil. Kč za období 5 let. Veřejnou zakázku na provoz aplikace vyhrálo sdružení uchazečů Tesco SW a.s. a Telefónica Czech Republic, a.s. Zajímavostí je, že společnost Tesco SW byla zároveň subdodavatelem společnosti DATASYS při vývoji aplikace.

„NEN je podle našeho názoru extrémně předražený a Ministerstvo pro místní rozvoj dostalo produkt se zásadně jiným technickým řešením, než se kterým zvítězil dodavatel v soutěži. Právě toto řešení ale mělo poloviční váhu při hodnocení nabídek uchazečů. Naši IT konzultanti odhadli, že by se cena za vývoj takového sytému měla pohybovat v desítkách milionů, v žádném případě ne téměř dvě stovky milionů.“, uvedl Petr Soukenka, ředitel Nadačního fondu proti korupci okomentoval stávající situaci.

Zdroj: NFPK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Na eGovernment a kybernetickou bezpečnost pro veřejnou správu IROP rozdělil 8,76 miliard korun
26.10.2018
Integrovaný regionální operační program (IROP), který...
Bude administrace fondů EU v příštím programovém období jednodušší?
25.10.2018
V prostorách Ministerstva pro místní rozvoj se dne 22....
MMR: semináře poradí, jak správně elektronicky komunikovat v zadávacím řízení
24.10.2018
Ministerstvo pro místní rozvoj organizuje cyklus...
Rada pro ESI fondy diskutovala nastavení operačních programů pro 2021-2027
19.10.2018
Včera ve čtvrtek 17. října jednala na pracovní úrovni...
MMR zahájilo konzultaci k návrhu struktury operačních programů pro období 2021-2027
12.10.2018
Národní orgán pro koordinaci zahajuje konzultace k...

Diskuse

comments powered by Disqus