Domů Články NFPK podal trestní oznámení na tendr na Národní elektronický nástroj

NFPK podal trestní oznámení na tendr na Národní elektronický nástroj

Nadační fond proti korupci (NFPK) podal letos v březnu trestní oznámení ve věci podezření na spáchání několika trestných činů, kterých se měl dopustit neznámý pachatel nebo pachatelé v souvislosti s vývojem aplikace s názvem „Národní elektronický nástroj (dále jen „NEN“). Aplikace NEN by měla sloužit k zadávání veřejných zakázek. Garantem projektu za stamiliony je Ministerstvo pro místní rozvoj. Značná část vývoje je financována z fondů EU. Veřejnou zakázku na vývoje NENu vyhrála společnost DATASYS s.r.o.

Trestní oznámení se zabývá dvěma aspekty celého projektu: extrémními náklady a jiným technickým řešením než bylo v původní nabídce a smlouvě

Z pohledu daňového poplatníka jsou důležité zejména náklady na vývoj aplikace. Podle několika odborníků z oblasti ICTinformační a komunikační technologie
, které fond oslovil, by neměly náklady na vývoj takového nástroje přesáhnout částku 20 mil. Kč. Dosavadní náklady na vývoj NENu se pohybují v řádech stamilionů korun. Navíc je nutné počítat s náklady na provoz aplikace a to ve výši cca 230 mil. Kč za období 5 let. Veřejnou zakázku na provoz aplikace vyhrálo sdružení uchazečů Tesco SW a.s. a Telefónica Czech Republic, a.s. Zajímavostí je, že společnost Tesco SW byla zároveň subdodavatelem společnosti DATASYS při vývoji aplikace.

„NEN je podle našeho názoru extrémně předražený a Ministerstvo pro místní rozvoj dostalo produkt se zásadně jiným technickým řešením, než se kterým zvítězil dodavatel v soutěži. Právě toto řešení ale mělo poloviční váhu při hodnocení nabídek uchazečů. Naši IT konzultanti odhadli, že by se cena za vývoj takového sytému měla pohybovat v desítkách milionů, v žádném případě ne téměř dvě stovky milionů.“, uvedl Petr Soukenka, ředitel Nadačního fondu proti korupci okomentoval stávající situaci.

Zdroj: NFPK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Ministerstva nenašla zvýšenou hrozbu ze strany Huawei, navzdory varování NÚKIB
17.6.2019
Až na jeden případ nebyly čínské technologické firmy...
Elektronickému stavebnímu deníku dala vláda naději
11.6.2019
Vláda dala včera neutrální stanovisko návrhu na změnu...
Devět let stará kauza IT tendru v Českých Budějovicích, exprimátor Thoma je definitivně nevinen
24.5.2019
Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma je...
Smlouva uzavřená na základě JŘBU musí být vždy časově omezena, soud potvrdil rozhodnutí ÚOHS
20.5.2019
Krajský soud v Brně svým dubnovým rozsudkem potvrdil...
Jak je na tom letos Česko v čerpání z EU fondů?
16.5.2019
Rada pro Evropské strukturální a investiční fondy (Rada...

Diskuse

comments powered by Disqus