Domů Články NFPK podal trestní oznámení na tendr na Národní elektronický nástroj

NFPK podal trestní oznámení na tendr na Národní elektronický nástroj

Nadační fond proti korupci (NFPK) podal letos v březnu trestní oznámení ve věci podezření na spáchání několika trestných činů, kterých se měl dopustit neznámý pachatel nebo pachatelé v souvislosti s vývojem aplikace s názvem „Národní elektronický nástroj (dále jen „NEN“). Aplikace NEN by měla sloužit k zadávání veřejných zakázek. Garantem projektu za stamiliony je Ministerstvo pro místní rozvoj. Značná část vývoje je financována z fondů EU. Veřejnou zakázku na vývoje NENu vyhrála společnost DATASYS s.r.o.

Trestní oznámení se zabývá dvěma aspekty celého projektu: extrémními náklady a jiným technickým řešením než bylo v původní nabídce a smlouvě

Z pohledu daňového poplatníka jsou důležité zejména náklady na vývoj aplikace. Podle několika odborníků z oblasti ICTinformační a komunikační technologie
, které fond oslovil, by neměly náklady na vývoj takového nástroje přesáhnout částku 20 mil. Kč. Dosavadní náklady na vývoj NENu se pohybují v řádech stamilionů korun. Navíc je nutné počítat s náklady na provoz aplikace a to ve výši cca 230 mil. Kč za období 5 let. Veřejnou zakázku na provoz aplikace vyhrálo sdružení uchazečů Tesco SW a.s. a Telefónica Czech Republic, a.s. Zajímavostí je, že společnost Tesco SW byla zároveň subdodavatelem společnosti DATASYS při vývoji aplikace.

„NEN je podle našeho názoru extrémně předražený a Ministerstvo pro místní rozvoj dostalo produkt se zásadně jiným technickým řešením, než se kterým zvítězil dodavatel v soutěži. Právě toto řešení ale mělo poloviční váhu při hodnocení nabídek uchazečů. Naši IT konzultanti odhadli, že by se cena za vývoj takového sytému měla pohybovat v desítkách milionů, v žádném případě ne téměř dvě stovky milionů.“, uvedl Petr Soukenka, ředitel Nadačního fondu proti korupci okomentoval stávající situaci.

Zdroj: NFPK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

MMR poradí, jak správně postupovat v procesu veřejných zakázek
21.3.2019
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) prostřednictvím...
Vláda schválila návrh struktury operačních programů pro období po roce 2020
7.2.2019
Vláda v tomto týdnu rozhodla o struktuře operačních...
Rada ESIF složená z ministrů rozhoduje, jaké budou operační programy v období 2021-2027
25.1.2019
Rada pro Evropské strukturální a investiční fondy (Rada...
Výsledek kontroly NKÚ: v budování dávkových systémů MPSV naprosto selhalo
22.1.2019
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se při kontrole zaměřil...
Čerpání dotací v roce 2018: 10 tisíc projektů podpořených z fondů EU
16.1.2019
Rada pro Evropské strukturální a investiční fondy...

Diskuse

comments powered by Disqus