Domů Komentáře NKÚ: Navzdory velkým investicím státu se rozvoj eGovernmentu posouvá jen pomalu. Nedaří se dosáhnout ani průměru EU.

NKÚ: Navzdory velkým investicím státu se rozvoj eGovernmentu posouvá jen pomalu. Nedaří se dosáhnout ani průměru EU.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) vydává souhrnnou zprávu o digitalizaci veřejné správy v České republice. Shrnuje v ní výsledky svých kontrol, srovnávacího šetření u subjektů veřejné správy a nechybí ani mezinárodní srovnání. Tato zpráva tedy přináší komplexní pohled na investice státu do budování českého eGovernmentu. NKÚ upozorňuje, že ačkoliv v uplynulých sedmi letech pokračovaly masivní investice státu do ICT infrastruktury, dlouho očekávaná revoluce v online komunikaci občanů se státem zatím nenastala.

I přes velké investice do eGovernmentu jsme v žebříčku EU na chvostu

"V České republice existuje 4 658 agendových informačních systémů, které poskytují služby občanům. Na rozvoj ICTinformační a komunikační technologie
stát v letech 2012 – 2018 vynaložil 75 miliard korun, z toho téměř 18 miliard korun putovalo na digitalizaci veřejné zprávy z fondů EU. I přes tyto velké investice je Česká republika podle indexu Digital Economy and Society Index jedna ze zemí EU s nejnižší mírou online kontaktu občanů s veřejnou správou. "
, uvádí se v tiskové zprávě NKÚ.

V roce 2018 využilo některou z online služeb pouze 26 % fyzických osob. Z 97 milionů transakcí, které proběhly prostřednictvím datových schránek, jich nepodnikající fyzické osoby provedly jen 0,65 %.

Pro další rozvoj je důležitá legislativa v oblasti eGovernmentu

Jedním z hlavních důvodů, proč používají občané tak málo online služby, které už mají k dispozici je to, že o změnách v eGovernmentu a jeho možnostech dostane informaci jen malé množství z nich. Klíčové je i to, že pro řadu životních situací, které by měli občané řešit elektronicky, není připravená legislativa. Právní předpisy přicházejí až se značným zpožděním. Pozitivním signálem je podle NKÚ proto aktuální návrh zákona o právu na digitální službu, který úspěšně prošel na začátku listopadu Poslaneckou sněmovnou.

Velmi pomalu také probíhá modernizace klíčových informačních systémů veřejné správy, které vznikaly v 90 letech. Rozvoj digitálních veřejných služeb se tak výrazně blokuje. Z velké části stojí za pomalou modernizací technologická závislost na dodavatelích.

Neefektivní řízení IT je také na krajích a na obcích

Systém výkonu státní správy v přenesené působnosti je roztříštěný a tomu i odpovídá roztříštěná a nákladná informační podpora. Pro výkon přenesené působnosti spravují kraje a obce celkem 1 788 informačních systémů veřejné správy pořízených za cca 9 mld. Kč a s ročními náklady téměř 1,7 mld. Kč. Ačkoli údaje o nákladech na tyto IS nejsou v agendovém informačním systému RPP Působnostní⁶ zcela spolehlivé, lze z nich usuzovat, že existuje velký prostor pro optimalizaci těchto nákladů, neboť na stejnou agendu jednotlivé obce využívají různá řešení s výrazně odlišnými náklady.

Zdroj: NKÚ

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Rozhodnutí o zákazu plnění smlouvy na nové mýto se ruší, ÚOHS tak vyhrál spor
5.12.2019
Nejvyšší správní soud dnes zrušil rozsudek Krajského...
Práce na eNeschopence pokračují podle harmonogramu, termín spuštění se blíží
4.12.2019
Na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) se...
Projekty financované z IROP získaly ocenění v soutěži Egovernment The Best 2019
2.12.2019
Jedním ze specifických cílů, kam směřuje podpora z...
Sněmovnu čeká hlasování o zásadních digitálních zákonech či o rozpočtu
27.11.2019
Tento týden bude ve sněmovně ve znamení stěžejních...
Vnitro spustilo novou podobu Portálu občana
21.11.2019
Ministerstvo vnitra zveřejnilo novou podobu rozcestníku...

Diskuse

comments powered by Disqus