Domů Články NKÚ: Od roku 2009 bylo za zdravotrní registry zaplaceno přes 130 milionů, některé nemají využití

NKÚ: Od roku 2009 bylo za zdravotrní registry zaplaceno přes 130 milionů, některé nemají využití

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na elektronizaci zdravotnictví a resortní zdravotnické informační systémy. Kontroloři se soustředili na zdravotnické registry, které jsou součástí těchto systémů, a ověřili, jak fungují, jestli plní svou funkci a jaké jsou s nimi spojeny výdaje. V letech 2009 až 2017 zaplatil resort zdravotnictví 130 milionů za zdravotnické registry. Vznikly i takové, které nebyly využívány. Kontroloři odhalili nedostatky spojené s vytvářením některých registrů i jejich využíváním. NKÚ proto oznámil finančnímu úřadu podezření na porušení rozpočtové kázně ve výši 27 milionů korun. Některé z problémů pramenily i z toho, že resort zdravotnictví vytvořil strategii elektronizace zdravotnictví až mnoho let poté, co už elektronizace fakticky začala.

Strategii elektronizace zdravotnictví vytvořilo MZd až v roce 2016

Tedy až osm let poté, kdy na strategii začalo pracovat. Ta počítala s vybudováním Národního centra elektronického zdravotnictví. Toto centrum mělo koordinovat již fakticky zahájenou elektronizaci zdravotnictví a související projekty. Centrum ale do konce kontroly nevzniklo.

Jedním z důsledků chybějící strategie byl i vznik dvou registrů za více než 4,7 milionu korun, které nebyly nasazeny do ostrého provozu nebo nebyly využívány. Jeden z nich – Registr intenzivní péče – nebyl spuštěn kvůli tomu, že při jeho vytváření Koordinační středisko nenavázalo spolupráci s nemocnicemi, přitom právě pro ně byl určen. Nemocnice později odmítly registr využívat a přispívat do něj svými daty a dál používaly své informační systémy. Koordinační středisko navíc registr pořídilo i přesto, že ho k tomu nepověřilo Ministerstvo zdravotnictví a zřízení registru nevyplývalo ani ze zákona či jiných právních předpisů. Vybudování tohoto registru NKÚ vyhodnotil jako porušení rozpočtové kázně ve výši téměř dvou a půl milionu korun.

U dalších registrů kontroloři odhalili nedostatky ve výběrových řízeních

Šlo například o Registr nelékařských pracovníků a Registr výzkumných a inovativních projektů v jednotné technologické platformě. U těch se ukázalo, že při jejich pořizování Koordinační středisko porušilo zákon o veřejných zakázkáchzákon č.137/2006 Sb.,o veřejných zakázkách
, neboť zadalo zakázky vybraným dodavatelům pomocí rámcové smlouvy, která se ale těchto konkrétních systémů nijak netýkala. Tento postup NKÚ vyhodnotil také jako porušení rozpočtové kázně za více než 24 milionů korun.

Zdroj: NKÚ

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Sdílený elektronický lékový záznam bude fungovat v rámci eReceptu
11.10.2018
Novelu zákona o léčivech, která přináší bezpečný...
eRecepty postihl chaos, SMS zprávy s eRecepty patřily jiným pacientům
5.9.2018
Z důvodu usnadnění procesu načítání identifikátoru...
Policie chce dostat k soudu exšéfy VZP a IZIPu
15.8.2018
Policie navrhla obžalovat bývalého ředitele Všeobecné...
Lékárníci nemohli vydávat léky kvůli masivnímu výpadku spojení s centrálním úložištěm eReceptů
14.3.2018
Obávaný výpadek ePreskripce postihl minulý týden v...
Nový náměstek ministra zdravotnictví se zaměří na rozšíření eReceptu o lékový záznam pacienta
7.3.2018
Nový náměstek ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha...

Diskuse

comments powered by Disqus