Domů Články Nový náměstek ministra zdravotnictví se zaměří na rozšíření eReceptu o lékový záznam pacienta

Nový náměstek ministra zdravotnictví se zaměří na rozšíření eReceptu o lékový záznam pacienta

Nový náměstek ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) Filip Vrubel přichází na ministerstvo zdravotnictví z poradenské společnosti Deloitte. Ve státní správě ale není nováčkem. V minulosti řídil ministerský odbor farmacie, později pracoval ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv. Vojtěch mu dal za úkol doplnit do eReceptu slibované funkce navíc. Zároveň se Vrubel zaměří na lékárny.

"Lékový záznam už dnes existuje v minimalistické variantě. Pacient má možnost se do lékového záznamu podívat, ale ten proces není uživatelsky úplně přátelský. Je potřeba vytvořit legislativu, která umožní, aby Státní ústav pro kontrolu léčiv zavedl takové funkcionality ke stávajícímu eReceptu, jež umožní lékaři, který bude předepisovat lék, podívat se, jaké jiné léky byly dotyčnému předepsány. A umožní lékárníkovi podívat se, jaké léky už byly pacientovi vydány, aby mohl zkontrolovat duplicity a interakce. Bude potřeba precizně popsat kompetence jednotlivých aktérů. Na papíře to tedy ve výsledku možná nebude mnoho paragrafů, ale budou za tím desítky či stovky hodin práce.", uvedl Filip Vrubel na dotaz HN.

Lékaři si stěžují na užvatelskou nepřívětivost systému a na dlouhé odezvy, co s tím udělá nový náměstek?

"Není to tak, že bychom se s lékaři a lékárníky přestali bavit a řekli, že to, co teď platí, už tak bude. Naopak. Myslím si, že je potenciál některé věci upravit. Chtěl bych začít diskusi o tom, jestli technologické řešení, které teď funguje, je opravdu nutné. Jestli lékař musí mít kvalifikovaný certifikátKvalifikovaný certifikát je vytvořen tak, že splňuje všechny aktuální požadavky dané legislativou, zejména zákonem o elektronickém podpisu (zákon č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu). Je vhodný především pro komunikaci občanů se státní správou a samosprávou, stejně jako pro komerční aplikace.
, elektronický podpis. Možná se dozvím, že to bez toho prostě nejde. Pak s tím nic neuděláme, ale naše práce bude vysvětlit to lékařům."
, uvedl k otázce HN Vrubel.

Lékařům ale často vadí i věci, které nemůže ovlivnit stát. Jedna z připomínek je délka odezvy systému, když předepisují eRecept. Jsou tu výtky, že to trvá desítky vteřin. Ale SÚKL garantuje, že v jeho systému více než 90 procent receptů má odezvu do dvou vteřin. To, že u konkrétních lékařů je prodleva delší, je bohužel problém na jejich straně, se kterým v tuto chvíli neumíme pomoci. Je to otázka jejich internetového připojení a softwaru zakoupeného od soukromé společnosti.

Zdroj: HN

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

eRecepty postihl chaos, SMS zprávy s eRecepty patřily jiným pacientům
5.9.2018
Z důvodu usnadnění procesu načítání identifikátoru...
Policie chce dostat k soudu exšéfy VZP a IZIPu
15.8.2018
Policie navrhla obžalovat bývalého ředitele Všeobecné...
Lékárníci nemohli vydávat léky kvůli masivnímu výpadku spojení s centrálním úložištěm eReceptů
14.3.2018
Obávaný výpadek ePreskripce postihl minulý týden v...
Nový náměstek ministra zdravotnictví Vrubel se zaměří na eRecepty
2.3.2018
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve čtvrtek jmenoval...
Prezident republiky podepsal novelu zákona o léčivech, která odkládá sankce za listinný recept
22.2.2018
Prezident republiky Miloš Zeman podepsal ve středu dne...

Diskuse

comments powered by Disqus