Domů Články Nový registr přestupků měl technické problémy, nekomunikoval se základními registry

Nový registr přestupků měl technické problémy, nekomunikoval se základními registry

V sobotu spuštěná Centrální evidence přestupků, která má přinést tvrdší postihy recidivistů, měla technické problémy. Systém ministerstva spravedlnosti byl spuštěn v pátek o půlnoci. V sobotu odpoledne však nekomunikoval se základními registry. Do Centrální evidence přestupků nebylo možné odpoledne nahrát data, teď už systém funguje. Chyba byla na straně správce, tedy Rejstříku trestů.

Český rozhlas získal během víkendu vyjádření Rejstříku trestů, který nový registr spravuje, že systém již začal pracovat normálně. „Příslušní pracovníci ministerstva vnitra zajistili nové nahrání komunikační matice a následně úpravu některých služeb v základních registrech. V tuto chvíli již máme potvrzeno, že systém funguje. Již vydáváme opisy z evidence přestupků a odpovídáme na žádosti, na příklad Policie České republiky,“ řekla ředitelka Rejstříku trestů Radka Paulová. 

Registr trestů, který nový rejstřík přestupků spravuje, zjistil, že se do databáze nestahují osobní údaje občanů České republiky ze základních registrů. Ty spravuje přes podřízenou organizaci ministerstvo vnitra. Registr trestů se proto na resort obrátil a společně zjistili, že jedna z takzvaných komunikačních matic je špatně nahraná. „Informační systém nahlásil komunikační chybu v rámci činnostních rolí, které nastavuje registr práv a povinností vůči základním registrům. Na odstranění drobné závady se pracuje a během dohledné doby by měla být odstraněna,“ řekla Radka Paulová, ředitelka Rejstříku trestů. 

Ministerstvo vnitra neidentifikovalo chybu na straně základních registrů

Za ministerstvo vnitra spolupracovala na přípravě technického propojení s registrem obyvatel Správa základních registrůZajišťuje provoz ISZR, zodpovídá za jeho bezpečnost.Prostřednictvím ISZR realizuje vazby mezi jednotlivými základními registry a mezi agendovými informačními systémy.
(SZR). Ta poskytovala ředitelství Rejstříku trestů úplnou a včasnou podporu – nejdříve v dvouměsíčním testovacím prostředí, následně i při přípravě a spuštění plného provozního prostředí.

SZR během soboty společně se zástupci ministerstva spravedlnosti už vyřešilo chyby v nastavení provozního prostředí – ohlášené agendy – jinak řečeno cestu k využívání dat z registru obyvatel.

Zdroj: rozhlas.cz, mvcr.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Hackathon opět propojil otevřená data do zajímavých aplikací
17.9.2019
Rekordní počet institucí se letos zapojilo do třetího...
Česká pošta začne nabízet samoobslužné kiosky, nahradí automatizace nedostatek zaměstnanců?
4.9.2019
Obchodní ředitel České pošty Martin Vránek představil...
Kvůli tendru na síť Pegas byla podaná stížnost k antimonopolnímu úřadu
20.8.2019
Nordic Telecom poslal stížnost na Úřad pro ochranu...
Na Portálu občana zjistíte, kdy Vám propadne řidičský průkaz
9.8.2019
Ministerstvo dopravy upozornilo, že od začátku...
Počet datových schránek pokořil hranici jeden milion
7.8.2019
Lidé už v Česku využívají 1 000 000 datových schránek....

Diskuse

comments powered by Disqus