Domů Články Obcím se konečně zjednoduší získávání údajů z registru obyvatel

Obcím se konečně zjednoduší získávání údajů z registru obyvatel

Ministerstvo vnitra společně se Správou základních registrů připravilo pro úřad službu umožňující hromadný výdej údajů z registru obyvatel a z evidence obyvatel. Tato funkcionalita nebyla doposud dostupná i přes to, že základní registry přešly do ostrého provozu již v roce 2012. Kompetentní úředníci tak nově dostanou možnost, jak v souladu se zákonem automatizovaně získávat aktuální údaje o obyvatelích, kteří mají pobyt na území jejich obce.

Služba je dostupná prostřednictvím elektronického formuláře

Nová služba bude poskytovat informace, jež úřad potřebuje znát z důvodu vykonávání své působnosti, konkrétně o narození, úmrtí, změně pobytu, státním občanství, počtu obyvatel atd. Tyto údaje obce využívají např. pro zjištění, kterým obyvatelům a na jakou adresu mají či nemají zasílat složenky za svoz odpadu. Postup nahrazuje dřívější praxi poskytování tzv. „změnových sestav“ obecními úřady s rozšířenou působností obcím I. a II. typu.

Získávání referenčních údajů z registru obyvatel a z agendového informačního systému evidence obyvatel je od 10. 3. 2014 možné prostřednictvím elektronického formuláře „Žádost o využití údajů z registru obyvatel a agendového informačního systému evidence obyvatel“ na Portálu veřejné správy.

Na základě žádosti úřadu, zaslané do datové schránky Správy základních registrů, bude do datové schránky příslušné obce odeslán soubor s příslušnou informací. Žádost o poskytnutí údajů o fyzických osobách, které mají pobyt na území příslušné obce, může podat statutární zástupce obce nebo jím pověřená osoba. Každý výdej osobních údajů z těchto systémů se řídí zákonem o ochraně osobních údajů a žádost je nutné podat vždy minimálně 15 pracovních dní před požadovaným datem zpracování.

Pro usnadnění práce úřadů se získáváním dat z těchto systémů byl pro potřeby obcí vytvořen podrobný manuál, který je publikován na webových stránkách Ministerstva vnitra či na Portálu veřejné správy.

Zdroj: mvcr.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Hackathon opět propojil otevřená data do zajímavých aplikací
17.9.2019
Rekordní počet institucí se letos zapojilo do třetího...
Česká pošta začne nabízet samoobslužné kiosky, nahradí automatizace nedostatek zaměstnanců?
4.9.2019
Obchodní ředitel České pošty Martin Vránek představil...
Kvůli tendru na síť Pegas byla podaná stížnost k antimonopolnímu úřadu
20.8.2019
Nordic Telecom poslal stížnost na Úřad pro ochranu...
Na Portálu občana zjistíte, kdy Vám propadne řidičský průkaz
9.8.2019
Ministerstvo dopravy upozornilo, že od začátku...
Počet datových schránek pokořil hranici jeden milion
7.8.2019
Lidé už v Česku využívají 1 000 000 datových schránek....

Diskuse

comments powered by Disqus