Domů Články Ombudsman kritizuje Drábkovu sociální reformu

Ombudsman kritizuje Drábkovu sociální reformu

Reformy prosazené Ministerstvem práce a sociálních věcí pod vedením ministra Drábka jsou terčem další ostré kritiky, tentokrát od veřejného ochránce práv. Ombudsman Pavel Varvařovský mimo jiné navrhuje poslancům, aby zrušili projekt nazvaný Docházka nezaměstnaných (DONEZ), kdy se část lidí bez práce musí hlásit několikrát týdně na pobočkách České pošty, respektive na kontaktních místech Czech POINT.

Povinné hlášení na poštách, při němž lidé nezískají informace související s hledání práce, je podle ombudsmana v rozporu se zákonem o zaměstnanosti. "Nutnost dostavovat se na místo, kde neposkytnou žádnou asistenci v získání zaměstnání, je svého druhu zvrhlost," říká ombudsman.

Zařazením uchazeče do systému překračuje Úřad práce podle ombudsmana rámec své zákonné pravomoci a státní moc je vykonávána mimo zákonné meze. Aby byl požadavek dostavovat se na kontaktní místo Czech POINTAsistované místo výkonu veřejné správy,kde lze zažádat o výpis z veřejných i neveřejných rejstříků, podat podání, zažádat o datovou schránku, či provést autorizovanou konverzi na žádost.
oprávněný, musela by tam probíhat činnost související se zprostředkováním zaměstnání, žádná asistence však poskytovaná není.

Ministr Drábek argument o nezákonnosti projektu odmítá a uvedl, že tato novinka od loňského října přinesla daňovým poplatníkům čistou úsporu ve výši 140 milionů korun. Díky ní se prý podařilo odhalit několik tisíc lidí, kteří zneužívali sociální systém.

zdroj: aktualne.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Přípravy na spuštění projektu elektronické neschopenky podle MPSV pokračují
5.9.2019
Datum spuštění projektu elektronické neschopenky...
Česká pošta začne nabízet samoobslužné kiosky, nahradí automatizace nedostatek zaměstnanců?
4.9.2019
Obchodní ředitel České pošty Martin Vránek představil...
MPSV zná návrh svého rozpočtu pro rok 2020, na transformaci IT systémů půjde přes 800 milionů
26.8.2019
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)...
Stát poskytne České poště dotaci 800 milionů na provoz základních služeb
11.7.2019
Zdá se, že stát poskytne České poště 800 milionů korun...
Česká pošta umožnila platit platebními kartami na všech pobočkách
3.7.2019
Česká pošta od 1. července 2019 umožňuje platby...

Diskuse

comments powered by Disqus